OC najemcy - ubezpieczenie na wypadek sytuacji bez wyjścia

Opublikowano
OC najemcy - ubezpieczenie na wypadek sytuacji bez wyjścia

Wynajmujesz mieszkanie i masz wykupione ubezpieczenie od zdarzeń losowych i kradzieży z włamaniem? Możesz je w łatwy sposób i za nieduże pieniądze rozszerzyć o polisę OC, która działa również w sytuacjach, gdy szkodę spowodują zarówno właściciele, jak i najemcy nieruchomości. Komu potrzebna jest i na czym polega taka polisa?

oc najemcy

Po pierwsze zalanie

Ubezpieczenie mieszkania z OC chroni przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. Mogą to być szkody osobowe lub majątkowe. Co to oznacza? Przykładowo jedną z sytuacji, w których może nam się przydać taka polisa, jest zalanie mieszkania sąsiadów. Mało prawdopodobne? A jednak… Jak pokazują badania, zalania doświadczyło ponad 70% właścicieli nieruchomości. Jest to jedna z najczęściej zgłaszanych do ubezpieczycieli szkód w ubezpieczeniach mieszkaniowych. Sąsiadów zalewają jednakowo właściciele mieszkań, ale też właśnie… najemcy. Spójrzmy prawdzie w oczy: o wynajmowane mieszkanie dbamy zazwyczaj mniej niż o własne, a już na pewno, gdy przychodzi do dbania o domowe instalacje i sprzęty, których stanu najczęściej nie sprawdzamy. W rezultacie efektem wynajmowania mieszkania często są zalane ściany i podłogi u mieszkańców piętro niżej, za które ponosimy odpowiedzialność. Dzięki OC w życiu prywatnym możemy uniknąć wypłaty odszkodowania z własnej kieszeni, bo zrobi to za nas ubezpieczyciel.

Dzieci, czyli zagrożeń może być więcej

Jednak zalanie to nie jedyna sytuacja, w której najemcy mieszkania może przydać się OC w życiu prywatnym. Z polisy tej będziemy mogli skorzystać również w sytuacji, gdy nasze dziecko wyrządzi komuś krzywdę lub szkodę. Choć najczęściej koncentrujemy się na zagrożeniach, które mogą dotknąć nasze dziecko – okazuje się, że może być ono również sprawcą wypadku. O jakie sytuacje chodzi? Przykładowo o wybicie szyby w sąsiedniej klatce, gdy będzie usiłowało zdobyć bramkę w stylu wielkich piłkarzy. Podobnie ubezpieczenie to zadziała – jeżeli przyjdzie mu do głowy rzucić w coś kamieniem lub wyrzucić doniczkę z balkonu. Zamiast rozpaczać, przepraszać i liczyć na łagodny „wymiar kary”, lepiej sięgnąć po OC w życiu prywatnym. Polisa będzie też ratunkiem na wypadek, gdy nasza niesforna pociecha porysuje lśniący nowością samochód sąsiadów. Co więcej, OC w życiu prywatnym zadziała również, gdy będziemy przebywać np. w hotelu, czy ośrodku wypoczynkowym, w którym nasze dziecko dokona chcący lub niechcący zniszczeń. Chcesz wiedzieć więcej o OC w życiu prywatnym? Przeczytaj artykuł: Dziecko rozbiło szybę sąsiada? Nie zawsze musisz za to płacić. KLIK

Niesforni pupile

OC w życiu prywatnym przyda się nie tylko osobom, które mają pod dachem małolatów, ale także domowe zwierzaki - psy, koty, zwierzęta hodowlane itp. Szczególnie tym pierwszym zdarza się nieco na siłę z kimś „zaprzyjaźniać”, co niekoniecznie musi dobrze się skończyć. By skorzystać z OC w życiu prywatnym, nasz zwierzak nie musi od razu kogoś pogryźć – wystarczy, że osoba przechodząca klatką schodową wystraszy się szczekania zza drzwi i spadnie ze schodów, a w rezultacie złamie sobie nogę, czy rękę. Wówczas również będziemy mogli skorzystać z OC w życiu prywatnym. Tych kilka przykładów wystarczy, by dostrzec, że polisa OC jest niezwykle ważna dla mieszkańców apartamentów, bloków i osiedli szeregowców, gdzie każdego dnia narażamy swoich sąsiadów na nasze nieumyślne zdarzenia.

Podwójna ochrona

Polisę OC można wykupić samodzielnie, ale często – jak podpowiadają eksperci z branży ubezpieczeniowej - korzystniej jest połączyć ubezpieczenie mieszkania i OC w życiu prywatnym. Szczególnie jeżeli jesteśmy właścicielem mieszkania – możemy wykupić od razu pakiet obejmujący ochronę murów, elementów stałych, wyposażenia i ruchomości, assistance oraz OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie dla właścicieli nieruchomości

Nie wiesz, od czego zacząć poszukiwania polisy ubezpieczeniowej i obawiasz się, że czeka cię długi i żmudny proces wyboru? Nic bardziej mylnego. Możesz skorzystać z coraz prostsrzy, proste zych kalkulatorów ubezpieczeń dostępnych przez internet. Taki formularz można wypełnić w ciągu kilku minut i szybko otrzymać ofertę na polisę, która nas interesuje. Bez wychodzenia z domu, bez konieczności negocjacji handlowych z agentami ubezpieczeniowymi. Możemy zaszyć się na swojej ulubionej kanapie z kubkiem herbaty albo kawy w ręku. Oczywiście zawsze możemy kupić też polisę w stacjonarnym punkcie sprzedaży. Do zakupu polisy prowadzą tkroki.

Krok pierwszy

Wypełniasz formularz określając: rodzaj nieruchomości (dom czy mieszkanie), powierzchnię i lokalizację oraz kilka danych szczegółowych. W tej części samodzielnie określasz też zakres ubezpieczenia. Możesz wybrać mury, elementy stałe i wyposażenie. Określasz także tzw. sumę ubezpieczenia, czyli granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela za ewentualną szkodę. Musisz określić, na jakich wypadek zdarzeń chcesz ubezpieczyć swoją nieruchomość. Może to być pożar, zalanie i inne zdarzenia losowe, może to być powódź (co ważne w przypadku mieszkań położonych na parterze oraz domów). Możesz też ubezpieczyć budynki gospodarcze znajdujące się na posesji lub obiekty małej architektury takie jak bramy, furtki, wyposażenie ogrodu, czy oświetlenie. Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku, przeczytaj artykuł na naszym blogu. KLIK

Krok drugi

W zestawieniu znajdziesz cenę roczną oraz opis warunków i zakresu ubezpieczenia. Propozycje możesz dostosowywać do swoich potrzeb a w razie wątpliwości i pytań - zamówić online rozmowę z konsultantem. W ten sposób z łatwością wybierzesz ofertę dopasowaną do swoich potrzeb i budżetu. Co powinieneś wiedzieć o wynajmie mieszkania? Przeczytaj krótki poradnik na naszym blogu. KLIK

Krok trzeci

Krok pierwszy i drugi zajmuje dosłownie kilka minut. Jeśli masz już wybraną polisę, możesz sfinalizować jej zakup online. Wpisujesz brakujące dane, opłacasz składkę za pomocą wybranej przez siebie formy płatności i gotowe! Co ważne, zawsze masz 30 dni na zmianę zdania - zgodnie z prawem możesz odstąpić od umowy w ciągu 30 dni bez podania przyczyny. Pamiętaj! Szczegółowe warunki ubezpieczenia zawsze znajdziesz w dokumencie pod nazwą Ogólne Warunki Ubezpieczeń.

oc najemcy

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się