Wszystko, co powinieneś widzieć o wynajmie mieszkania

Opublikowano
ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Rozpoczyna się gorący sezon na rynku wynajmu nieruchomości i najlepszy czas na szybkie znalezienie lokatorów. Mieszkań do wynajęcia poszukują nie tylko studenci, ale także rodziny z dziećmi w wieku szkolnym i biznesmeni, którzy po okresie wakacyjnego luzu na stałe powracają do biur. O czym powinieneś pamiętać, wynajmując swoje mieszkanie? Sprawdź.

ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Odnowione i urządzone z myślą o konkretnym typie lokatorów mieszkanie szybko znajdzie chętnych. Im prostsze wnętrze, tym lepsze. Nikt nie lubi odkurzać nie swoich ozdób, ramek ze zdjęciami czy wazoników. Przestrzeń na drobiazgi osobiste zdecydowanie lepiej zostawić pustą - ci, którzy lubią ozdoby, szybko zapełnią ją samodzielnie a ci, którzy są minimalistami - zostawią pustą i poczują się, jak u siebie.

Ty wybierasz, Ty decydujesz

W okresie jesiennego boomu, prawdopodobieństwo uzyskania dobrej oferty za wynajem mieszkania będzie wyższe. Wówczas to ty możesz wybierać swoich przyszłych lokatorów, organizując otwarte oglądanie nieruchomości. Podczas takiego castingu dobrze mieć przemyślany zestaw pytań do potencjalnych lokatorów. Nie bez powodu niektórzy nie decydują się wynajmować mieszkania parom o krótszym stażu niż dwa lata, obawiając się, że jeszcze w trakcie umowy najmu dojdzie do rozstania i wyprowadzki. Studenci z otwartym portfelem u rodziców będą mieli więcej czasu na imprezowanie od tych, którzy jednocześnie studiują i pracują. Biznesmen z pięcioletnim kontraktem w dużej korporacji będzie lepszą inwestycją niż osoba, która właśnie zaczyna rozkręcać swoją pierwszą firmę. To już wiesz, a co pytać. Zastanawiasz się, jak ubezpieczyć mieszkanie na wynajem? Przeczytaj artykuł na naszym blogu. KLIK

Kawalerki tylko w ścisłym centrum

Co ciekawe, analizy agencji i wyszukiwarek internetowych pokazują, że coraz chętniej wynajmujemy mieszkania o większym metrażu niż te, które byśmy kupili. Dla większej i wygodniejszej przestrzeni jesteśmy w stanie zrezygnować ze ścisłego centrum miasta, zwłaszcza jeśli będzie tam trudno znaleźć miejsce do parkowania. Na korzyść dalszych osiedli przemawiać może dobry transport publiczny, bliskość parku ze ścieżkami do biegania albo możliwość szybkiego dotarcia do trasy wylotowej prowadzącej w stronę rodzinnej miejscowości.
Dla dobrze zarabiających singli kawalerka w ścisłym centrum wciąż będzie najatrakcyjniejszą propozycją. Gwarantuje bliskość kawiarni, kina, muzeów, klubów i parków, co jest ważne dla ich stylu życia. Są więc na bieżąco z repertuarem filmowym, teatralnym i wystawami, a w weekendy lubią jeść śniadania z przyjaciółmi poza domem. Często nie mają samochodu, więc nie zwracają uwagi na korki czy brak miejsc parkingowych. Nie odstrasza ich nawet sąsiedztwo restauracji, bo wieczorny gwar za oknem jest dla nich zaletą, a nie wadą. Sprawdź na naszym blogu, ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania w bloku. KLIK

Dopasuj styl mieszkania do potrzeb lokatorów

Studenci stawiają na liczbę oddzielnych pokoi, które pomieszczą 3-4 osobowę grupę. Trzy praktycznie urządzone sypialnie z szafą, łóżkiem i stolikiem do nauki oraz wspólna przestrzeń z otwartą kuchnią i dużym stołem, przy którym lokatorzy zjedzą wspólnie kolację, będzie dużym atutem. Podobnie jak taras albo przestronny balkon, na którym wiosną można usiąść z kawą i akademickim podręcznikiem.
Biznesmeni na pewno docenią lokalizację, podziemny garaż na służbowe auto, wyższy standard wykończenia, nowoczesny design oraz szybki, niezawodny Internet. Dla nich dodatkowym atutem może być cicha sypialnia z wygodnym łóżkiem oraz część rekreacyjna - duża kanapa z system rtv. W kuchni ucieszy ich mikrofalówka i zmywarka oraz minimalistyczny styl, który łatwo utrzymać w porządku.
Rodziny z dziećmi zwrócą uwagę na bliskość dobrej szkoły, placu zabaw, parku, sklepów, przychodni i obiektów sportowych typu basen czy korty tenisowe. Ważne będzie też połączenie z centrum, np. odległość od przystanku oraz kwestie bezpieczeństwa, czyli dobra reputacja osiedla i okolicy. Jeśli blok będzie miał własne podwórko z placem zabaw, boiskiem, rodzice łatwiej pogodzą się z myślą o przekroczeniu planowanego budżetu na wynajem.

Ubezpieczenie domu i mieszkania też zależy od lokatorów

Koszt ubezpieczenia mieszkania to nic innego jak część twojej inwestycji w przyszły zarobek. Dzięki niej unikniesz sytuacji, w której pieniądze z wynajmu będzie trzeba przeznaczyć na naprawy czy remont. To część twojego biznesu, dowód na odpowiedzialność i zdrowy rozsądek. W wybór polisy warto zainwestować i czas, i pieniądze, analizując najczarniejsze scenariusze. Ubezpieczenie mieszkania na wynajem jest więc czymś oczywistym, ale wybór polisy już nie jest taką prostą decyzją. Powinien być tak samo dopasowany do lokatorów, jak styl wyposażenia czy lokalizacja nieruchomości. Wyboru można dokonać samodzielnie lub weryfikując oferty największych i najbardziej wiarygodnych towarzystw ubezpieczeniowych w stacjonarnych punktach sprzedaży. Skoro zarabiasz na wynajmie, koszt polisy nie powinien być twoim jedynym kryterium. Ważniejszy może okazać się zakres ochrony. Jeśli np. wynajmujesz duże mieszkanie grupie studentów, lista ryzyk wydaje się nieskończona. Nie ma co liczyć, że młodzi ludzie będą tak odpowiedzialni, jak starsze osoby i np. samodzielnie dokonywać drobnych napraw. Warto przewidywać najgorsze i poszerzyć zakres ubezpieczenia także o OC w życiu prywatnym - pomocne zwłaszcza w przypadku zalania sąsiada, jak i assistance, czyli fachową pomoc serwisową.Zupełnie innego zakresu polisy potrzebujesz wynajmując mieszkanie biznesmenowi - czyli w pełni wyposażone o bardzo wysokim standardzie. Wówczas ważne jest ubezpieczenie tzw. mienia ruchomego - wszystkich wartościowych przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Polisą można objąć zarówno sprzęty elektroniczne, jak i meble. W takich przypadkach przyda się też ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem.

Warto pamiętać, że kupując ubezpieczenie nieruchomości koszt to nie jedyne kryterium wyboru polisy. Dobrze dobrane ubezpieczenie mieszkania zapewnia ochronę twojego mienia, spokoju i zarobku. Dlatego suma ubezpieczenia powinna być również adekwatnie dobrana.

ubezpieczenie mieszkania na wynajem

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się