Co zabrać na wakacje? EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne

Opublikowano
Co zabrać na wakacje? EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne

Zbliża się sezon urlopowy, dlatego warto wiedzieć, że Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) oferuje Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej na terenie Unii Europejskiej można skorzystać z podstawowej opieki medycznej. Sam EKUZ jednak może nie wystarczyć, dlatego warto mieć ze sobą ubezpieczenie turystyczne. Wyjaśniamy dlaczego.

ubezpieczenie turystyczne

Co to jest EKUZ

EKUZ to dokument, który bezpłatnie wydaje w Polsce NFZ. Karta działa tylko i wyłączenie w państwach członkowskich Unii Europejskiej i na terenie państw EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii. Dzięki karcie EKUZ można w nagłych i niespodziewanych przypadkach skorzystać z podstawowej opieki medycznej na takich samych warunkach jak mieszkańcy kraju, w którym przebywamy. To znaczy, że w razie wypadku czy choroby możemy skorzystać z państwowego szpitala i nie zostaniemy obciążeni kosztami. Tak jest jednak w teorii - są jednak państwa, w których wizyta w publicznej placówce oznacza wydatki.

Jak działa EKUZ?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy jesteśmy na pieszej wycieczce, oddaleni od kurortu i nagle potrzebujemy pomocy lekarza, bo niefortunne potknięcie zakończyło się skręceniem kostki. Co wtedy robimy? Szukamy najbliższego szpitala. Warto pamiętać, że tylko niektóre placówki honorują karty EKUZ. Jeśli szpital nie ma podpisanej umowy z państwem, to karta EKUZ nie zadziała. Jeśli ulegniemy poważnemu wypadkowi i niezbędne będzie przeprowadzenie akcji ratunkowej oraz organizacja transportu medycznego, to EKUZ tych kosztów również nie pokryje w całości. Wszystko zależy od obowiązującego prawa, w wielu miejscach odpłatność za tego typu pomoc to 50-100% ceny. Można sobie tylko wyobrazić, ile kosztuje za granicą medyczny helikopter z wykwalifikowaną załogą na pokładzie, która będzie ratować nas z tarapatów. Te koszty sięgają kilkudziesięciu, a w skrajnych przypadkach nawet kilkaset tysięcy złotych.

Czy EKUZ zapewnia darmowe leczenie?

Na terenie Europy każde państwo ma własne regulacje, które dotyczą publicznej opieki medycznej. Nie zawsze jest tak, że wizyta w państwowym szpitalu jest całkowicie bezpłatna. Część państw oczywiście ją zapewnia, ale są takie, które doliczają dodatkowe opłaty za wizytę lekarską, czy okres hospitalizacji. Na przykład w Grecji za wizytę lekarską dopłacamy 25% ceny wizyty. To znaczy, że angażujemy własne środki i płacimy zwykle gotówką na miejscu. Dopłaty często dotyczą także hospitalizacji, np. w Austrii odpłatność za każdy dzień pobytu w szpitalu wynosi od 8 do 17 euro.

Czy EKUZ pokrywa koszty leków na receptę?

Gdy jedziemy na wakacje, zwykle myślimy pozytywnie, w końcu to nasz wolny czas, który ma być beztroski. Z doświadczenia wiemy, że różnie bywa. Czasem jest tak, że choroba zaskakuje nas znienacka. Przyczyn może być wiele, na przykład nagła zmiana diety, albo klimatu. Zaskakująco często w tropikalnych miejscach do przeziębienia i chorób gardła doprowadza nas hotelowa klimatyzacja, wtedy konieczna jest wizyta u lekarza, która nierzadko wiąże się z przyjmowaniem leków. Czy te są bezpłatne dzięki karcie EKUZ? W tym wypadku zasady refundacji są zgodne z obowiązującym w danym kraju prawem. W Hiszpanii dopłacamy 40-100% ceny leku, w Grecji 25%.

NFZ rekomenduje zakup ubezpieczenia turystycznego na wyjazd za granicę

Warto pamiętać, że EKUZ działa na określonym terytorium. Jeśli mamy w planie wycieczkę do Afryki, Stanów czy Azji to nasza karta poza Europą nie uprawnia nas do bezpłatnej opieki medycznej. EKUZ nie zapewnia też leczenia w prywatnych placówkach. Dlaczego więc warto zabrać ze sobą w podróż ubezpieczenie turystyczne? Przede wszystkim dlatego, że polisa podróżna zapewni nam wsparcie w najbardziej oddalonych zakątkach świata, a nie tylko w Europie. Dodatkowo zakres działania ubezpieczenia turystycznego jest dużo szerszy niż EKUZ.

Ubezpieczenie turystyczne

Dzięki polisie turystycznej możemy skorzystać z pomocy medycznej całym świecie. Całodobowe centrum pomocy i wsparcie tłumacza to także zakres działania ubezpieczenia turystycznego. Co ważne, polisa podróżna pokrywa koszty leczenia i ratownictwa medycznego, hospitalizacji oraz leków. Dodatkowo ubezpieczenie na wyjazd za granicę możemy kupić online. Wygodny zakup jest ważny, bo przed wyjazdem mamy całą listę spraw na głowie, dlatego załatwienie formalności przez interner będzie dla nas często zbawienne. Ubezpieczenie turystyczne ITravel to szeroki zakres ochrony, który ma w swoim podstawowym zakresie także amatorskie uprawianie sportu oraz następstwa chorób przewlekłych. W wariantach Comfort i All Inclusive jest również ochrona bagażu i sprzętu sportowego oraz OC, które warto uwzględnić podczas zakupu. Jeśli przypadkiem wyrządzimy komuś na wakacjach krzywdę, np. przez nieostrożną jazdę na rowerze, wówczas dzięki OC osoba poszkodowana otrzyma odszkodowanie.

ubezpieczenie turystyczne

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się