Jak ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

Opublikowano
Jak ubezpieczyć mieszkanie na wynajem?

Wiele osób inwestuje zaoszczędzone lub odziedziczone pieniądze w nieruchomości przeznaczone na wynajem. Ta forma zarobkowania jest jednak obarczona ryzykiem. Zalanie, stłuczenia elementów wyposażenia, czy nawet pożar to wcale nierzadkie zdarzenia, które mogą przytrafić się w nieruchomości wynajmowanej nawet najlepszym lokatorom. Niezależnie więc od tego, czy jest to skromna kawalerka, apartament, czy dom warto pomyśleć o ubezpieczeniu takiego majątku.

ubezpieczenie dla wynajmujących swoją nieruchomość

Ubezpieczenie domu lub mieszkania na wynajem pozwoli uniknąć sytuacji, w której własne pieniądze będziemy musieli przeznaczyć na kosztowne naprawy domowych sprzętów lub generalny remont. Wynajem powinien kojarzyć się ze stałym dochodem, satysfakcją i spokojem, a nie nerwami, czy dochodzeniem roszczeń. Jak zatem dobrać ubezpieczenie wynajmu nieruchomości? Podpowiadamy.  

Podstawowa ochrona

Ubezpieczając mieszkanie, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, co może zagrażać naszemu mieszkaniu i co tak naprawdę stanowi o wartości naszej nieruchomości. Jeśli aranżacja wnętrza jest minimalna, a lokatorzy wstawiają własne meble oraz sprzęty AGD i RTV, powinniśmy zainwestować w ochronę murów i elementów stałych takich jak podłogi, okna drzwi, instalacje, kuchnia i armatura łazienkowa. Polisa powinna chronić przed skutkami pożaru, dewastacji, zdarzeń losowych takich jak zalanie, deszcz nawalny, a także katastrofy budowlanej. Inaczej będzie wyglądać sytuacja, jeśli wynajmujemy mieszkanie w pełni wyposażone, o wysokim standardzie. Wówczas nie powinniśmy rezygnować z ubezpieczenia mienia ruchomego, czyli przedmiotów znajdujących się w mieszkaniu. Polisą można objąć zarówno sprzęty elektroniczne, wyposażenie AGD, czy meble. Powinna ona obejmować takie ryzyka jak dewastacja, akcja ratownicza, pożar i różnego typu zdarzenia losowe.

Z pomocą w domu

Opcją, którą powinien rozważyć każdy właściciel wynajmowanej nieruchomości, jest również tzw. home assistance. To ubezpieczenie ułatwiające bieżące zarządzanie mieszkaniem, czy domem. W ramach tego typu ubezpieczenia możemy skorzystać z pomocy różnych specjalistów takich jak hydraulik, elektryk dekarz, technik lub stolarz. To wymarzona pomoc dla osób, które nie cierpią w życiu na nadmiar czasu. W przypadku gdy nieruchomość padnie ofiarą złodziei lub dojdzie do szkód związanych ze zdarzeniem losowym – ubezpieczyciel pokryje również koszty dozoru mienia oraz zakwaterowania.

Ochrona przed utratą czynszu

Poza podstawową ochroną ubezpieczeniową nieruchomości w przypadku wynajmu warto skorzystać również z różnego rodzaju dodatkowych polis. Jedną z nich jest ubezpieczenie na wypadek utraty czynszu. Zapewnia ono ochronę w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego lub powodzi w rezultacie której nieruchomość nie może być dalej zamieszkiwana, a my okresowo tracimy możliwość zarabiania na mieszkaniu. Ochrona przed utratą czynszu przyda się szczególnie osobom, które z czynszu spłacają kredyt na inne mieszkanie, czy dom. 

Kosztowne stłuczenia

Przekazanie nieruchomości w obce ręce nieuchronnie łączy się z różnego typu zniszczeniami. Jednym a bardziej prawdopodobnych i zarazem kosztowych zdarzeń tego typu są niewątpliwie stłuczenia – szyb, luster, kabin prysznicowych, zabudów balonów i loggi, a także kuchennych płyt ceramicznych. Wystarczy, że dziecko będzie bawiło się w domu piłką lub podczas imprezy ktoś z gości zrzuci cięższy przedmiot na płytę kuchenną, wtedy szkoda jest gwarantowana. By uniknąć straty finansowej wynikającej z tego typu zdarzenia, można wykupić polisę, która zapewni nam odpowiednie odszkodowanie.

OC mieszkaniowe

Ubezpieczenie wynajmu domu lub mieszkania powinno obejmować również OC mieszkaniowe. To polisa, o której najczęściej nie myślimy, wychodząc z założenia, że to osoba trzecia najpewniej wyrządzi nam szkodę. Niestety, bywają również sytuacje odwrotne, gdy to my lub nasi najemcy stają się nieumyślnym sprawcą wyrządzonych zniszczeń w związku z posiadaniem i użytkowaniem naszego mienia. To, co może się zdarzyć to przede wszystkim zalanie sąsiadów, ale też pogryzienie przez zwierzę domowe i wiele innych wypadków, na które nie zawsze będziemy mieć wpływ. Niestety, mogą być one dla nas bardzo kosztowne, dlatego OC mieszkaniowe bez wątpienia powinno znaleźć się wśród posiadanych przez nas polis. Planujesz wynająć swoje mieszkanie? Koniecznie przeczytaj kilka rad, które Ci to uławtią KLIK 

Pomocna asysta prawna

Wynajmując mieszkanie, musimy również liczyć się z tym, że na jakimś etapie może dojść do sytuacji, w której skonfliktujemy się z najemcą. Sytuacja może stanąć na tzw. ostrzu noża nie tylko z takich powodów jak zniszczenie elementów wyposażenia. Problem może być dużo większy, jeżeli lokator przykładowo odmówi wyprowadzki z naszego mieszkania i będziemy musieli powziąć środki prawne, by legalnie usunąć go z mieszkania. W takiej sytuacji najczęściej musimy skorzystać z pomocy prawnika, co rodzi dodatkowe koszty. Posiadając ubezpieczenie asysty prawnej, otrzymamy pomoc obejmującą takie niezbędne czynności jak konsultacje, przygotowywanie dokumentów i opinii prawnych, a także pomoc informacyjną w zakresie procedur prawnych i wiele innych usług świadczonych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Więcej na temat ubezpieczenia MyProperty - dla wynajmujących swoją nieruchomość KLIK

ubezpieczenie dla wynajmujących swoją nieruchomość

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się