Mieszkanie na wynajem – o czym pamiętać

Opublikowano
Mieszkanie na wynajem – o czym pamiętać

Wynajem mieszkania to wbrew pozorom trudne zadanie. W pierwszej kolejności musimy znaleźć odpowiedzialnego, wiarygodnego i wypłacalnego najemcę. Następnie omówić warunki umowy i dopiąć formalności, a przez cały okres wynajmu doglądać mieszkania czy domu oraz dokonywać bieżących napraw. Nawet najsympatyczniejszy lokator może przyczynić się do znacznych szkód, dlatego wynajmując nieruchomość, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

ubezpieczenie dla wynajmujących nieruchomość

Warunki najmu

Przede wszystkim już na etapie omawiania warunków najmu warto jasno zdefiniować nasze oczekiwania i otwarcie mówić nie tylko o pieniądzach, ale też zasadach użytkowania mieszkania, takich jak brak zgody na zwierzęta domowe, czy papierosy. Jeśli już na początku rozmowa będzie przebiegać gładko, znalezienie wspólnego języka z najemcą nawet w przypadku trudnych tematów, jak zniszczenia czy podwyżka czynszu, nie powinno być trudne. Dobrym zwyczajem jest „wspólne” czytanie umowy najmu, to znaczy punkt po punkcie, co pomoże wykluczyć wiele nieporozumień w przyszłości. Ważna jest chęć współpracy i porozumienia.

Nie bój się zadawania pytań

Przed podpisaniem umowy dobrze jest też zweryfikować lokatora na wiele różnych sposób. To żadna tajemnica, że przegląda się social media, prosi o referencje, zadaje się pytania o pracę. W końcu powierzasz obcej osobie jedną z najcenniejszych rzeczy, jakie masz, więc musisz czuć się komfortowo. Każda informacja zwiększa twoje bezpieczeństwo.

Protokół zdawczo - odbiorczy

Do umowy najmu warto dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy, czyli dokument, w którym znajdzie się szczegółowy opis mieszkania, łącznie z takimi szczegółami, jak kolor ścian, a także stan liczników i dokumentacja zdjęciowa. To dobre miejsce, w którym można zapisać zarysowania na drewnianej podłodze, ukruszony blat kuchenny i pęknięte kafelki w łazience. Zasada jest prosta - im więcej szczegółów, tym lepiej. Czas poświęcony na sporządzenie dokumentu, z pewnością zaprocentuje. Protokół będzie pomocny w momencie rozliczania i zwrotu kaucji. W umowie powinien się też znaleźć tryb wypowiedzenia i warunki zwrotu mieszkania - czy ma być odmalowane, jak zostaną rozliczone ewentualne zniszczenia, jak długi będzie okres wypowiedzenia.

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem

Wynajmując mieszkanie, w pewnym stopniu tracimy nad nim kontrolę. Dlatego żelaznym punktem każdego właściciela nieruchomości powinno być odpowiednie ubezpieczenie mieszkaniowe. Oczywiście lokator powinien dbać o mieszkanie jak o własne i drobne naprawy pokrywać z własnej kieszeni, ale podpisując nawet najlepszą umowę wynajmu, nie mamy gwarancji, że tak będzie. W wielu przypadkach więc polisa ubezpieczeniowa mieszkania to po prostu dobra inwestycja w biznes, przejaw odpowiedzialności i dojrzałości w podejmowaniu decyzji. Po co narażać się na straty, skoro ubezpieczenie domu i mieszkania daje gwarancję ochrony, zapewniając spokojny sen? Wybierając polisę, powinniśmy trzymać się kilku prostych zasad. Przede wszystkim ubezpieczając mieszkanie pod wynajem, warto wybrać szeroki zakres ubezpieczenia. Wynajmując mieszkanie osobom trzecim, warto pomyśleć w pierwszej kolejności o ochronie murów i elementów stałych. Oferta ubezpieczeniowa mieszkania powinna przewidywać ochronę tych elementów na wypadek pożaru, katastrofy budowlanej, dewastacji, ale także przepięć i zdarzeń losowych. Ponadto, jeżeli wynajmujemy umeblowane mieszkanie – dodatkowo powinniśmy ubezpieczyć również ruchomości, w tym w szczególności te elementy, które łatwo zniszczyć, takie jak lustra, czy kosztowne blaty i okładziny kamienne. Dobrze jest także pomyśleć o ochronie przed utratą czynszu. Może zdarzyć się tak, że w wyniku zdarzenia losowego mieszkanie nie będzie mogło być dalej zamieszkiwane, a lokator będzie zwolniony z zapłaty czynszu. W ramach polisy można objąć ochroną tego typu stratę finansową. Bardzo przydatne jest też domowe assistance, dzięki któremu można skorzystać z pomocy hydraulika, czy elektryka i bez dodatkowych kosztów usunąć usterkę pralki, czy zmywarki. Nie bez znaczenia jest też OC wynajmującego, które daje ochronę na wypadek szkód wyrządzonych osobom trzecim. Ciekawą opcją dla osób wynajmujących mieszkanie jest też tzw. asysta prawna. Zapewnia ona pomoc wykwalifikowanych prawników w sprawach administracyjnych, cywilnych z sąsiadami, czy w przypadku problemów prawnych związanych z lokatorami. Więcej o zaletach domowego assistance przeczytasz na blogu KLIK

Bądź czujny

Niezależnie od tego, czy mamy polisę mieszkaniową, czy nie – warto od czasu do czasu sprawdzać stan mieszkania. Ponadto dobrze jest weryfikować, czy lokator płaci za media. Prośba o regularne mailowe wysyłanie skanów potwierdzenia płatności za prąd, wodę czy gaz, wcale nie jest fanaberią. Dobrze jest też raz na jakiś czas popytać sąsiadów oraz administratora budynku o zachowanie naszych najemców. Jeżeli osoby te zgłoszą liczne uwagi dotyczące zachowania lokatorów, najlepiej w sposób zdecydowany porozmawiać z najemcami o zasadach użytkowania nieruchomości lub poszukać nowych lokatorów. W przeciwnym razie po ich wyprowadzce może spotkać nas niemiła niespodzianka w postaci licznych zniszczeń nieruchomości, czy nieopłaconych rachunków, na które kaucja nie zawsze wystarcza.

Planujesz kupno mieszkania lub domu, pamiętaj o cesji na bank. Wiecej na ten temat na naszym blogu KLIK

ubezpieczenie dla wynajmujących nieruchomość

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się