Dlaczego osoby spędzające wakacje aktywnie powinny kupić polisę NNW?

Opublikowano
polisa NNW

Wyjeżdżając nie myślisz o tym, że coś złego może ci się przydarzyć. Tymczasem złamane ręce, skręcone kostki czy zerwane więzadła to powszechne urazy u osób, które uprawiają sport w czasie urlopu.

Lubisz biegać i nie wyobrażasz sobie wakacji bez codziennego pokonania kilku kilometrów? A może planujesz urlop na rowerze albo górskie wędrówki? Pamiętaj, że o kontuzję podczas uprawiania sportu nie jest trudno, potrafi ona wyłączyć człowieka z aktywnego życia na dłuższy czas, a leczenie i rehabilitacja są kosztowne.

Życie pokazuje, że przeważnie nie można liczyć na leczenie kontuzji w ramach NFZ, gdyż kolejki do lekarzy specjalistów i rehabilitantów są długie. Jeśli ktoś nie chce albo nie może czekać miesiącami w kolejce, to musi się leczyć i rehabilitować prywatnie, płacąc za to niemałe sumy. Z tego względu jeśli planujesz aktywne wakacje, rozważ zakup polisy NNW. Dzięki temu ubezpieczeniu będziesz miał pieniądze na leczenie ewentualnej kontuzji oraz na wydatki związane z ograniczoną sprawnością.

Dlaczego warto mieć polisę NNW?

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) polega na tym, że ubezpieczony otrzymuje świadczenie w razie doznania uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie w maksymalnej kwocie (odpowiadającej sumie ubezpieczenia) dostaje się tylko wtedy, gdy uszczerbek na zdrowiu wyniesie 100 proc. (czyli w razie ciężkiej niepełnosprawności) oraz w razie śmierci ubezpieczonego. W przypadku mniejszych uszkodzeń ciała ubezpieczyciel wypłaca świadczenie bądź za samo zajście zdarzenia (np. pobyt w szpitalu), bądź jako określony procent sumy ubezpieczenia, odpowiadający procentowi trwałego uszczerbku na zdrowiu. Jest on określony w tabeli, w której każdemu rodzajowi trwałego uszczerbku na zdrowiu jest przyporządkowany konkretny procent sumy ubezpieczenia.

Widać więc, że kupując polisę NNW nie warto oszczędzać na sumie ubezpieczenia, ponieważ to od niej zależy wysokość świadczenia, które ubezpieczony otrzyma, jeśli dojdzie do wypadku.

Polisę NNW można kupić zarówno jako samodzielne ubezpieczenie, jako część pakietu turystycznego lub jako specjalny produkt, np. skierowany do sportowców. Wybór odpowiedniej polisy zależy od potrzeb. Jeśli planujesz uprawianie sportów wyczynowych albo wysokiego ryzyka, będziesz musiał kupić ubezpieczenie obejmujące te opcje. 

Polisa NNW może zawierać także praktyczne dla osób aktywnych dodatki. Np. oferowane TU Europa ubezpieczenie NNW Sport można rozszerzyć m. in. o ubezpieczenie rezygnacji uczestnictwa w imprezach sportowych, OC, zwrot kosztów ratownictwa, rehabilitacji, leczenia czy ubezpieczenie sprzętu sportowego.

Warto zauważyć, że w ubezpieczeniu NNW dopuszczalna jest kumulacja świadczeń. Oznacza to, że jeżeli masz więcej niż jedną polisę NNW, to w razie zajścia wypadku możesz otrzymać odszkodowanie z każdej polisy, a pieniądze należą ci się niezależnie od tego, czy otrzymasz świadczenie z ZUS czy też z ubezpieczenia OC sprawcy szkody.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się