Dlaczego zimą właścicielowi domu przyda się polisa OC?

Opublikowano
polisa OC

Jeżeli nie odśnieżysz chodnika koło swojego domu i ktoś z tego powodu złamie nogę, będziesz musiał zapłacić odszkodowanie. Podobnie będzie wtedy, gdy sopel spadający z twojego dachu uszkodzi zaparkowany samochód. Przed finansową odpowiedzialnością ochroni cię polisa OC w życiu prywatnym.

Właściciel domu ma obowiązek odśnieżać chodnik wzdłuż posesji i troszczyć się o właściwy stan budynku, w tym usuwać z dachu sople czy zalegający śnieg. Śnieg zalegający na chodniku trzeba odgarniać i składować w takim miejscu, aby nie utrudniał  poruszania się pieszym i pojazdom. Chodnik powinien być utrzymany w takim stanie, aby korzystanie z niego przez użytkowników nie narażało ich na szkody.

Właściciel posesji musi zadbać o oczyszczanie chodnika tylko wtedy, gdy przylega on bezpośrednio do jego działki. Nie musi tego robić, jeśli jest odgrodzony trawnikiem czy pasem zieleni ani wtedy, gdy na chodniku zostało dopuszczone płatne parkowanie aut.

Kiedy trzeba płacić odszkodowanie?

Jeżeli właściciel nieruchomości nie zadba o właściwy stan chodnika bądź budynku, a spadający z balkonu śnieg uszkodzi samochód, to ponosi on finansową odpowiedzialność i musi wypłacić odszkodowanie. Przeważnie odszkodowania w takich sytuacjach sięgają kilku tysięcy złotych. Ale jeśli ktoś poślizgnie się na nieodśnieżonym chodniku i połamie, po czym przez dłuższy czas nie będzie mógł pracować, to koszty mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Największym obciążeniem dla osoby odpowiedzialnej za wypadek jest ewentualne zadośćuczynienie oraz renta dla poszkodowanego, który całkowicie lub częściowo utracił możliwość zarobkowania.

Osoba taka może żądać od właściciela posesji odszkodowania tylko wtedy, gdy szkoda powstała w wyniku zaniedbań właściciela, za które ponosi on winę i gdy zaistniał związek przyczynowo-skutkowy między zaniedbaniami a szkodą.

 

Ubezpieczenie nieruchomości

Ubezpieczenie nieruchomości

Spokojny Dom to indywidualne ubezpieczenie nieruchomości, które zabezpiecza przed wszelkiego rodzaju nieprzewidzianymi okolicznościami, które mogą narazić Cię na wydatki

SPRAWDŹ OFERTĘ

 

Przydatna polisa OC w życiu prywatnym

Chcąc uchronić się przed wypłacaniem odszkodowania za podobne zdarzenia właściciele domów powinni wykupić polisę OC w życiu prywatnym. Dzięki temu w razie szkody to zakład ubezpieczeń wypłaci osobie poszkodowanej świadczenie. Ubezpieczenie to uchroni przez finansowymi konsekwencjami nieodśnieżenia chodnika czy nieosunięcia śniegu z dachu, chyba że właściciel nieruchomości umyślnie zaniedbywał swoje obowiązki.

Ubezpieczyciel odpowiada do wysokości sumy gwarancyjnej, czyli jeśli polisa OC będzie opiewała na sumę 30 tys., to takie będzie maksymalne odszkodowanie wypłacone przez towarzystwo. W sytuacji, gdy szkoda będzie wyższa, pozostałą część odszkodowania właściciel posesji będzie musiał wypłacić z własnej kieszeni.

Warto pamiętać, że polisa OC w życiu prywatnym nie zwalnia z obowiązku utrzymywania nieruchomości w należytym stanie. Za nieuprzątnięcie śniegu z chodnika można dostać mandat, a ubezpieczyciele nie zwracają kosztów grzywien ani kar administracyjnych.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się