Jak chronić czworonożnego przyjaciela? Poznaj mało popularny, ale skuteczny sposób

Opublikowano
Jak chronić czworonożnego przyjaciela? Poznaj mało popularny, ale skuteczny sposób

Jesteś właścicielem kota lub psa? Uważasz go za członka rodziny? Zabierasz na wakacje, pozwalasz spać mu w łóżku? Zastanawiasz się, jak dobrze go chronić? W dzisiejszym artykule opisujemy zarówno popularne sposoby, jak i taki, o którym, być może, wcześniej nie pomyślałeś.

Jak chronić swojego pupila – popularne sposoby

Wśród właścicieli psów i kotów obserwujemy coraz większą świadomość, jeśli chodzi o ochronę czworonogów. Zawsze jednak może być lepiej. O czym warto pamiętać, by pies lub kot był zdrowy i bezpieczny?

Zdrowa dieta

Na szczęście skończyły się czasy, kiedy psu lub kotu przypadały resztki z obiadu. Zrównoważona dieta jest kluczowa nie tylko dla ludzi. Przekarmianie, posiłki ubogie w witaminy i niezbędne składniki odżywcze mogą skutkować osłabieniem, a nawet schorzeniami, takimi jak choćby cukrzyca czy problemy z wątrobą. Dieta Twojego pupila powinna być dostosowana do wieku, rasy i poziomu aktywności zwierzęcia. Jeśli nie masz pewności, że to, co serwujesz czworonogowi, jest dla niego odpowiednie, możesz rozważyć catering, czyli gotowe, odpowiednio zbilansowane posiłki.

Czipowanie

Obecnie, zaczipowane są jedynie zwierzęta pochodzące z hodowli lub te ze schronisk. Widząc jednak, ile ogłoszeń o zaginionych zwierzętach pojawia się codziennie w mediach społecznościowych, zachęcamy Cię do wszczepienia chipu swojemu pupilowi. Dzięki temu odnajdziesz czworonoga, jeśli zerwie się ze smyczy, ucieknie lub zgubi się. Możesz również przyszyć do obroży swoje dane kontaktowe, ponieważ to ułatwi sprawę osobie, która odnajdzie Twojego zwierzaka.

Spacer tylko pod opieką

Nie da się ukryć, że to koty można częściej spotkać na samotnym spacerze. Właściciele mruczków nazywają wówczas takie zwierzę “kotem wychodzącym”. Czy to dobra decyzja? W dzisiejszych, niebezpiecznych czasach ryzykujesz, że już nigdy nie zobaczysz swojego pupila. Może bowiem zostać potrącony przez samochód, otruty lub przez kogoś przygarnięty.

Sterylizacja

Sterylizacja psów lub kotów musi być przemyślana. Jej oczywistą konsekwencją jest brak potomstwa. Niesie ona jednak także zmiany w zachowaniu zwierzęcia, których warto być świadomym. Sterylizacja zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób reprodukcyjnych oraz pewnych rodzajów nowotworów, co może znacząco przedłużyć życie zwierzęcia. Zabieg ten ma również wpływ na zachowanie zwierząt, zmniejszając agresywne zachowania oraz tendencję do ucieczek, które mogą prowadzić do zagrożenia dla zdrowia i życia zwierząt oraz ich właścicieli. Poza bezpośrednimi korzyściami zdrowotnymi, sterylizacja zmienia także niektóre aspekty zachowania zwierząt. Sterylizowane psy i koty często przejawiają mniej agresywnych zachowań oraz mają zmniejszoną tendencję do znakowania terytorium. Dzięki temu mogą być bardziej spokojne i lepiej dostosowane do życia w domu.

Regularne wizyty u weterynarza

Choć zwierzę, na swój sposób potrafi się z Tobą komunikować, nie jest w stanie zasygnalizować, że coś mu dolega. Możesz się tego domyślić, jeśli pupil jest osowiały i nie ma apetytu. Warto jednak czasem wybrać się do weterynarza profilaktycznie, by sprawdzić, w jakiej kondycji jest Twój ulubieniec. Warto na przykład wykonać morfologię i przegląd dentystyczny (szczególnie, jeśli zwierzę ma nieprzyjemny zapach z pyszczka).

Ubezpieczenie pupila – mało znana forma ochrony

O ile ubezpieczenie turystyczne czy ubezpieczenie mieszkania, cieszy się u nas dużą popularnością, o tyle ubezpieczenie czworonogów jest w Polsce jeszcze mało znane. Dotyczy bowiem mniej niż 1% psów i kotów. Nieco lepiej wygląda to u naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech ubezpieczonych jest 1,5% czworonogów. Na drugim biegunie znajduje się Anglia. W Wielkiej Brytanii ubezpieczonych jest ok. 30% zwierząt domowych. Absolutnym liderem jest jednak Szwecja. W kraju tym ubezpieczonych jest aż 80% pupili. Nie ma się jednak temu co dziwić, skoro ubezpieczenie tego typu jest w Szwecji dostępne od 1924 roku. Jest to zatem kwestia świadomości, ponieważ potrzeba ubezpieczenia czworonoga z pewnością jest. Dlaczego warto ubezpieczyć czworonoga?

Ubezpieczenie czworonoga – dlaczego warto

Ubezpieczenie czworonoga jest nieocenionym wsparciem w przypadku ucieczki pupila (z ubezpieczenia można pokryć m.in. koszty poszukiwania zwierzęcia) lub jego choroby (transport do placówki weterynaryjnej, koszty leczenia czy dostęp do infolinii weterynaryjnej). Ile kosztuje ubezpieczenie czworonoga? Posłużmy się przykładem jednego z naszych klientów. W ramach składki ubezpieczeniowej w wysokości 867 zł, właściciel psa otrzymał świadczenia na łączną kwotę 5500 zł, z powodu chorób zwierzęcia. Żeby jednak czworonóg mógł zostać ubezpieczony, powinien spełniać pewne warunki. Do najważniejszych należy zaczipowanie oraz górna granica wieku, która zazwyczaj nie może przekraczać 8–10 lat. Czasem istnieje możliwość, by objąć ubezpieczeniem starsze zwierzęta, ale tak jak w przypadku ludzi, składka ubezpieczeniowa jest wtedy wyższa.

Jak chronić czworonoga – podsumowanie

Wizyty u weterynarza, zaczipowanie i zbilansowana dieta to dość oczywiste formy ochrony czworonogów. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika jednak, że wielu właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że może ubezpieczyć swojego pupila. Dokładamy wszelkich starań, by spopularyzować ten rodzaj ubezpieczenia. Wiemy jednak, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Wystarczy wymienić chociażby powszechne czipowanie zwierząt i stworzenie jednej bazy. Obecnie pracujemy nad tym, by jeszcze lepiej dopasować ten produkt ubezpieczeniowy do potrzeb właścicieli i samych czworonogów, chociażby przez podniesienie górnej granicy wiekowej zwierząt, które mogą zostać ubezpieczone.

Źródło: Badanie „Ubezpieczenia dla zwierząt" zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia dla TU Europa w I kwartale 2024 roku.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się