Podstawy jazdy na nartach — od czego zacząć?

Opublikowano
Podstawy jazdy na nartach — od czego zacząć?

Podobno z jazdą na nartach jest tak samo jak z jazdą na rowerze. Po prostu tego się nie zapomina. Najpierw jednak trzeba opanować tę sztukę. Od czego zacząć? Zanim będziesz szusować po stoku, koniecznie poznaj podstawy jazdy na nartach.

Nauka jazdy na nartach dla początkujących

Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego instruktora, możesz spróbować nauczyć się jeździć na nartach samodzielnie. Chociaż nie będzie to takie łatwe, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, nauka na pewno nie pójdzie w las. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek, jeśli chodzi o podstawy jazdy na nartach.

Zacznij przygotowania jeszcze przed wyjazdem

Wydawać by się mogło, że nauka jazdy na nartach zaczyna się na stoku. Nic bardziej mylnego. Jazda na nartach to dla naszych mięśni spory wysiłek. Dlatego na kilka tygodni przed wyjazdem w góry, rozpocznij trening. Chodzi głównie o ćwiczenia rozciągające, które ułatwią późniejsze szusowanie po stoku.

Zacznij trening “na sucho”

Rozciąganie mięśni to jedno, a przyzwyczajenie nóg do zupełnie innej, nienaturalnej pozycji — drugie. Dlatego po krótkiej rozgrzewce włóż buty narciarskie i chodź w nich codziennie kilka minut po domu. Może Ci się to wydawać nieco dziwne, a nawet śmieszne, ale nauka chodzenia w butach narciarskich to podstawa, od której należy zacząć. Dlaczego?

Buty narciarskie wymuszają zupełnie inne ustawienie nóg niż zwykłe obuwie. Jeśli nigdy nie jeździłeś na nartach, nogi bardzo szybko będą się męczyć i nauka jazdy na nartach będzie o wiele trudniejsza. Dzięki codziennej praktyce w zaciszu czterech ścian zminimalizujesz ten problem.

Naucz się chodzić w nartach

Zanim jeszcze dziecko zacznie biegać, najpierw musi nauczyć się chodzić. Podobnie jest z nauką jazdy. Zacznij od chodzenia w nartach po płaskim terenie. Tak będzie o wiele bezpieczniej. Dzięki temu “poczujesz” narty. Nauczysz się kontrolować własne ruchy i zapanujesz nad całym sprzętem. Od czego zacząć? Naucz się klasycznego kroku narciarskiego. Dla wielu początkujących osób jest on o wiele łatwiejszy, niż tzw. krok łyżwowy. Krok klasyczny sprowadza się do ułożenia nart równolegle do siebie. Jeśli opanujesz podstawy, dużo łatwiej będzie Ci przejść do kolejnego etapu, czyli do jazdy na nartach po stoku.

Przyjmij prawidłową postawę i pozycję zjazdową

Zanim zaczniesz zjeżdżać, zadbaj o prawidłowe ułożenie ciała, czyli o tzw. pozycję zjazdową. Rozluźnij się. Dzięki temu unikniesz usztywnienia kręgosłupa. Narty ustaw mniej więcej na szerokość bioder, zachowując odpowiednie odstępy między jedną, a drugą nartą. Zegnij lekko kolana i wychyl się do przodu. Jeśli zamiast do przodu, przechylisz się zbyt mocno do tyłu, możesz stracić równowagę.

Naucz się bezpiecznie upadać

Jeśli dopiero zaczynasz naukę jazdy na nartach, nie unikniesz upadków. Nie chodzi przecież o to, żeby w ogóle nie upadać, ale o to, by upadać bezpiecznie. Paradoksalnie, tutaj również sprawdzi się przysłowie, że ćwiczenie czyni mistrza. Jak nauczyć się bezpiecznie upadać na nartach? Kiedy już włożysz buty narciarskie i narty, kucnij najniżej, jak tylko potrafisz. W sposób kontrolowany przechyl się na lewy, a następnie prawy bok, tak żeby upaść. Rób podobnie zawsze wtedy, gdy poczujesz, że za chwilę stracisz równowagę. To ważne, bo nieświadome upadanie może skończyć się kontuzją. Warto o tym pomyśleć wcześniej. Jeśli chcesz uchronić się przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak właśnie kontuzje, zastanów się nad ubezpieczeniem sportowym. Dzięki takiej polisie otrzymasz środki na leczenie i rehabilitację po wypadku na stoku, o ile nie wystąpią wykluczenia.

Zacznij od jazdy pługiem

Jaka technika jazdy jest najlepsza dla początkującego narciarza? Zdecydowanie jest to jazda pługiem. Na czym polega? Chodzi o to, by ustawienie nart przypominało odwróconą literę V. Czubki nart powinny być jak najbliżej siebie, natomiast pięty przeciwnie — muszą być oddalone od siebie. Zanim wystartujesz koniecznie pochyl się do przodu.

Trenuj skręcanie na nartach

Kiedy już opanujesz podstawową technikę jazdy, pora na naukę skręcania na nartach. Zanim skręcisz, ugnij kolana. Jest to tzw. pozycja niska. Ustaw narty równolegle, jednocześnie, jedź skosami. Kiedy poczujesz, że chcesz skręcić, wyprostuj kolana. Przenieś ciężar ciała na tę nartę, która jest z przodu, drugą nieznacznie podnieś. Inny sposób to mocne przyciśnięcie prawej narty, przednią częścią stopy. Wówczas skręcisz w lewo. Jeśli powtórzysz wszystko z lewą nartą, skręcisz w prawo. W nauce skręcania na nartach chodzi bowiem o to, by wyrobić w sobie nawyk przenoszenia ciężaru ciała na jedną z nóg.

Opanuj hamowanie

Hamowanie jest kluczową umiejętnością, jeśli chcesz uniknąć wypadku i zależy Ci na bezpieczeństwie swoim oraz innych narciarzy. Najprostszą metodą zatrzymywania się na nartach jest hamowanie pługiem. Sposób ten stanowi przeciwieństwo jazdy tym stylem, w którym mieliśmy do czynienia z odwróconą literą V. Jeśli chcesz wyhamować, ustaw narty tak, by tym razem przypominały literę V. W jaki sposób? Lekko kucnij, przenieś ciężar ciała nieco do tyłu, rozstaw nogi tak, by końce nart lekko się ze sobą stykały. Hamowanie pługiem to najlepsza technika dla osób początkujących. Sprawdzi się bowiem jedynie przy niewielkiej prędkości.

Podstawy jazdy na nartach — podsumowanie

Nauka jazdy na nartach wymaga cierpliwości i samozaparcia. Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się jeździć? To zależy od indywidualnych predyspozycji, np. umiejętności zachowania równowagi, ale przyjmuje się, że podstawy jazdy na nartach można opanować w parę dni, a po ok. 30 dniach spędzonych na szusowaniu, jazda stanie się czystą przyjemnością.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się