Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Opublikowano

Wiosna to idealny moment, by zainaugurować sezon rowerowy. Zanim jednak wsiądziesz na swój ulubiony jednoślad, sprawdź dokładnie, w jakim jest stanie i czy możesz bezpiecznie ruszyć nim w trasę. Gwarancją udanej wycieczki jest bowiem sprawny sprzęt i dobra kondycja. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak przygotować się do sezonu rowerowego.

Sezon rowerowy — od kiedy

Sezon rowerowy zaczyna się zwykle z początkiem marca, choć są oczywiście osoby, które jeżdżą na jednośladzie praktycznie przez cały rok, nie licząc wyjątkowo mroźnych i śnieżnych miesięcy. Zdecydowanie więcej osób wsiada jednak na rower, dopiero kiedy zachęca do tego pogoda i na zewnątrz robi się cieplej.

Jak przygotować się na sezon rowerowy

Najważniejsze jest to, by nie wsiadać na rower, bez odpowiedniego przygotowania. Mamy tu na myśli zarówno, sprawdzenie sprzętu, jak i zadbanie o kondycję. Sprawny rower to większe bezpieczeństwo rowerzysty oraz pozostałych użytkowników drogi.

Sprawdź stan techniczny roweru

Jak przygotować się do sezonu rowerowego? Zacznij od dokładnego wyczyszczenia pojazdu. Dzięki temu od razu zauważysz usterki, które widać gołym okiem lub te części roweru, które nie nadają się już do użytku.

Hamulce

Sprawne hamulce to podstawa, bo pozwalają one zatrzymać się w krytycznym momencie.

Skąd wiadomo, że coś jest nie tak? Jeśli klamka hamulcowa po naciśnięciu dochodzi do samej kierownicy, to znaczy, że hamulce są rozregulowane. Można to naprawić, wykręcając tę część, która znajduje się dokładnie za klamerką hamulcową. Dla pewności sprawdź również klocki hamulcowe. Może się okazać, że czas je wymienić. Jeśli jednak nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, lepiej udaj się do serwisu.

Łańcuch

Łańcuch nie powinien unosić się wyżej niż centymetr. Jeśli jednak tak się dzieje, najłatwiej będzie odciągnąć tylne koło i go odpowiednio naciągnąć. Wyjątek stanowią tutaj rowery górskie. W tym przypadku opisana przez nas metoda się nie sprawdzi. Jeśli jesteś w posiadaniu “górala”, użyj specjalnego przymiaru. W przypadku, kiedy końcówka tego urządzenia wejdzie w łańcuch, to sygnał, że czas najwyższy go wymienić.

Koła i opony

Robiąc przegląd roweru po zimie, pamiętaj, by sprawdzić, w jakim stanie są koła pojazdu. Zwróć uwagę na korbę (część napędową pojazdu, która jest łącznikiem między pedałem a osią suportu) oraz na piastę (środkową część koła, która kręci się na osi przymocowanej do ramy rowerowej). Jeśli zauważysz obluzowania w tym miejscu (koła będą wówczas przechylać na boki), koniecznie wymień te elementy. “Luzy” piasty mogą bowiem spowodować szybszą amortyzację pojazdu, a nawet doprowadzić do wypadku, np. jeśli odpadnie koło. Na jakość i bezpieczeństwo jazdy wpływa także stan opon. Jak je sprawdzić? Najlepiej spuść z nich powietrze i dociśnij do obręczy koła, jeśli zauważysz pewne rozstępy, rozważ całkowitą wymianę opon.

Kierownica

Nie ma mowy o przyjemnej i bezpiecznej przejażdżce, jeśli nie zapanujesz nad pojazdem. Dlatego, zanim wyruszysz w drogę, przetestuj kierownicę, a dokładniej -  łożyska sterowe. Jeśli trudno jest Ci skręcać i wyczuwasz wyraźny opór, to znaczy, że tę część należy wymienić,  albo po prostu łożyska są źle zamontowane. W obu przypadkach warto udać się do serwisu.

Zadbaj o kondycję

Jak przygotować się do sezonu rowerowego? Wzmocnij mięśnie i wróć do formy. Pierwsza jazda na rowerze po dłuższej przerwie może spowodować zakwasy. Na szczęście, dzięki prostym ćwiczeniom możesz poprawić kondycję i zmniejszyć lub uniknąć przykrych dolegliwości. Dzięki przysiadom i wchodzeniu po schodach wzmocnisz mięśnie nóg. Z kolei pompki i unoszenie ciężarów zwiększą siłę rąk. Rozgrzewkę możesz również wzbogacić o skłony, które umocnią ramiona i mięśnie kręgosłupa. Jak widzisz, są to proste ćwiczenia, które możesz wykonywać w dowolnym miejscu. Pamiętaj jednak, że efekty gwarantuje jedynie systematyczna gimnastyka.

Ubezpiecz rower

Nie da się ukryć, że rowerowa aktywność, niesie ze sobą pewne ryzyko. Mamy tu na myśli zarówno kradzież pojazdu, jak i wypadek. Dodatkowa ochrona w postaci ubezpieczenia roweru może obejmować OC, NNW, a także inne zdarzenia losowe, takie jak uszkodzenie czy kradzież roweru. Wszystko zależy od wybranego zakresu ochrony (listy ryzyk) oraz sumy ubezpieczenia. Taką polisę możesz dostosować do swoich potrzeb, ponieważ istnieje możliwość ubezpieczenia sprzętu na tak długo, jak tego potrzebujesz (nawet na cztery godziny). Co więcej, swój sprzęt możesz ubezpieczyć online, w aplikacji mobilnej app2U — bez wychodzenia z domu, szybko i wygodnie. To idealna opcja, kiedy np. planujesz wyjechać na weekend i zależy Ci na ubezpieczeniu roweru wyłącznie na ten czas.

Jak przygotować się na sezon rowerowy — podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci przygotować się do sezonu rowerowego. Najważniejsze jest to, abyś czuł/a się pewnie na drodze. Jeśli wcześniej sprawdzisz pojazd, a także przygotujesz swoje ciało, możesz bez obaw przemierzać ścieżki rowerowe, ciesząc się z każdego przejechanego kilometra.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się