Czym jest trekking i jak do niego przygotować?

Opublikowano
Czym jest trekking i jak do niego przygotować?

Lubisz odkrywać nowe miejsca? Szukasz dyscypliny sportowej, która, oprócz ruchu, dostarczy Ci mnóstwa wrażeń? Sprawdź, czym jest trekking i jak się do niego przygotować. Być może okaże się, że złapiesz bakcyla, a nawet zachęcisz do trekkingu swoich znajomych.

Trekking – co to takiego i na czym polega

Trekking to rodzaj aktywności turystycznej polegający na długotrwałym pieszym wędrowaniu po terenach górzystych lub trudno dostępnych. Jest to popularna forma rekreacji i przygody dla osób, które lubią aktywny tryb życia oraz związane z nim wyzwania. Podczas trekkingu uczestnicy noszą plecaki z niezbędnym ekwipunkiem, takim jak jedzenie, woda, odzież, śpiwory i środki higieny osobistej. Trasa trekkingowa często obejmuje wiele dni spaceru, wymagając noclegów w namiotach lub schroniskach. Przebycie trasy trekkingowej zwykle wiąże się z pokonywaniem różnorodnych przeszkód, takich jak strome zbocza, rzeki, lasy czy śnieg. Wymaga to dobrej kondycji fizycznej, wytrzymałości oraz orientacji w terenie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zacząć od mniej wymagających tras, stopniowo zwiększając ich trudność.

Trekking – jak się do niego przygotować

Trekking bez odpowiedniego przygotowania może skończyć się nawet kontuzją, a już na pewno pęcherzami i zakwasami. Dlatego warto zacząć się przygotowywać do wymagającej wędrówki co najmniej na kilka miesięcy przed jej rozpoczęciem Nie chodzi tutaj jednak o morderczy trening, dużo ważniejsza jest bowiem systematyczność. Jak przygotować się do trekkingu? Oto nasza checklista.

Chodź na długie spacery

Być może to banalna rada, ale nic tak jak długi spacer, nie przygotuje Cię do trekkingu. Zacznij od takiego dystansu, na jaki pozwala Ci obecna kondycja i stopniowo go zwiększaj. Słuchaj swojego organizmu. Na początku rób dzień przerwy, by Twój organizm mógł się zregenerować. Kiedy już poczujesz się na siłach, spaceruj codziennie. Dzięki temu całodniowa wędrówka przez kilka czy nawet kilkanaście dni z rzędu nie będzie problemem.

Włącz ćwiczenia cardio do swojego planu treningowego

Oprócz codziennych spacerów, przyda Ci się trening cardio, by wzmocnić mięśnie nóg. Świetnie sprawdzi się pływanie lub gra w piłkę. Jeśli wolisz treningi na siłowni, połącz zajęcia ze spinningu lub jazdy na rowerze z przysiadami i wykrokami (im większy ciężar, tym lepiej).

Zamień windę na schody

Zrezygnuj z jazdy windą. Chodź po schodach, gdy tylko będziesz mieć okazję. W ten sposób wzmocnisz i zbudujesz mięśnie czworogłowe nóg.

Upewnij się, czy chodzisz prawidłowo

Teoretycznie w chodzeniu nie ma nic trudnego. W końcu większość z nas robi to od pierwszego roku życia. Zwróć uwagę, czy chodzisz poprawnie, tzn. zaczynasz od pięty, nie od palców. Inaczej, w trudnych warunkach ryzykujesz skręceniem albo naciągnięciem ścięgien.

Chodź po zróżnicowanym terenie przy każdej pogodzie

Oczywiście na początku możesz chodzić po płaskim terenie, ale weź pod uwagę, że trekking to przede wszystkim wymagające trasy, dlatego już na etapie treningów zadbaj o różnorodność terenu. Jeśli masz taką możliwość spaceruj bez względu na pogodę. Wiadomo przecież, że jeśli zdecydujesz się na trekking, czyli kilkudniową wędrówkę w trudnych warunkach, możesz trafić na deszcz, śnieg, silny wiatr lub przeciwnie – wędrować w czasie największych upałów. Dlatego już w trakcie przygotowań do trekkingu, sprawdź, jak Twój organizm reaguje na duży wysiłek w czasie zmieniających się warunków atmosferycznych.

Kup kijki i naucz się z nimi chodzić

Mówiąc o kijkach, nie mamy na myśli nordic walkingu. Kije do trekkingu różnią się liczbą segmentów, rodzajem tworzywa, z którego je wykonano, typem zakończenia i blokady. Odmienny jest także sposób chodzenia z kijami do trekkingu. Technika ta polega na wymachach – lewa noga prawa ręka i odwrotnie. Jeśli jednak planujesz się wspinać, użyj obu kijów jednocześnie, by się odpychać.

Wędruj z obciążeniem

W czasie trekkingu weźmiesz ze sobą plecak, do którego spakujesz najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak woda, jedzenie, np. orzechy, suszone owoce, batony musli i czekolada. To cenne źródło białka i szerzej – energii, której w czasie wielogodzinnej wędrówki na pewno będziesz potrzebować. Jeśli przyzwyczaisz się do spacerów z obciążeniem, później nie sprawi Ci to problemu.

Zainwestuj w dobre buty

Wybierz buty, pod kątem terenu, po którym będziesz wędrować. Jeśli teren będzie płaski, łagodny, wystarczą buty do kostki z miękką podeszwą. W przypadku bardziej wymagających tras obowiązkowe będzie obuwie z wysoką cholewką i twardą podeszwą. Buty trekkingowe powinny być także dopasowane do pory roku i być nieprzemakalne.

Pamiętaj o zakupie śpiwora i namiotu

Przygotowując się do trekkingu pamiętaj o ekwipunku. Jeśli zdecydujesz się na kilkudniową wyprawę, będziesz potrzebować namiotu i śpiwora. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu, jak kupić dobry namiot.

Czym jest trekking i jak do niego przygotować – podsumowanie

Trekking, choć nie należy do łatwych dyscyplin, daje ogromną satysfakcję. Szczególnie jeśli będziecie wędrować w większym gronie. Pamiętaj jednak o tym, by mierzyć siły na zamiary. Tylko wtedy zminimalizujesz ryzyko kontuzji i będziesz mógł czerpać przyjemność z takiej wyprawy.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się