Lot samolotem w ciąży – zasady, przeciwwskazania, dobre praktyki

Opublikowano
<meta name=Jak urządzić domową siłownię – 7 praktycznych wskazówek ">

O ile dziecko rozwija się prawidłowo i ciąża nie jest zagrożona, przyszła mama może funkcjonować normalnie. Czy jednak dotyczy to również lotu samolotem? Wiele kobiet zastanawia się, czy taka podróż jest bezpieczna dla dziecka. W dzisiejszym artykule odpowiadamy na najczęstsze pytania, związane z lataniem samolotem w ciąży.

Czy w ciąży można latać samolotem

Pomimo tego, że lot samolotem wiąże się z różnicą ciśnienia i zwiększoną wilgotnością powietrza nie są to warunki, które zagrażają rozwijającemu się dziecku, a tym bardziej – przyszłej mamy. Oczywiście, jeśli ciąża nie jest zagrożona, a lekarz nie zabronił takiej podróży.

Do którego miesiąca ciąży można latać samolotem?

Kiedy można latać samolotem w ciąży? Najbezpieczniej jest latać samolotem między osiemnastym a dwudziestym czwartym miesiącem ciąży. Dlaczego? Wówczas narządy rozwijającego się płodu są już ukształtowane Nie oznacza to jednak, że przyszła mama może podróżować samolotem niemal do samego rozwiązania. Kiedy nie można latać samolotem w ciąży? Górna granica to trzydziesty czwarty tydzień ciąży, czyli mniej więcej ósmy miesiąc. Jeśli jednak jest to ciąża mnoga podróż samolotem jest możliwa do trzydziestego drugiego tygodnia ciąży. Dlaczego tak jest? Wówczas taki lot samolotem może okazać się dla kobiety ciężarnej niekomfortowy, a w niektórych przypadkach – nawet niebezpieczny. W samolocie każdy pasażer spędza co najmniej kilka godzin w tej samej pozycji – siedząc w fotelu ze zgiętymi nogami. Może to spowodować obrzęk i problemy z krążeniem. Istnieje jeszcze jedno przeciwwskazanie do latania samolotem w zaawansowanej ciąży. Powodem jest różnica ciśnienia w trakcie startu i lądowania, która może wywołać przedwczesną akcję porodową. A przecież poród na pokładzie samolotu to ostatnia rzecz, o której marzy przyszła mama.

Czy istnieją przeciwwskazania do latania samolotem w ciąży

Chociaż większość przyszłych mam może latać samolotem, to jednak istnieją bezwzględne przeciwwskazania do takiej podróży. Zaliczamy do nich między innymi:

  • krwawienie lub samo ryzyko krwawienia z dróg rodnych,
  • duże ryzyko przedwczesnego porodu,
  • choroby układu sercowo-naczyniowego,
  • niedokrwistość.

Jak przygotować się do lotu samolotem w ciąży

Zanim zdecydujesz się na lot samolotem w ciąży, zastanów się, czy taka podróż jest konieczna akurat teraz. Jeśli nie jest to pilny wyjazd, może będzie lepiej zaplanować go już po rozwiązaniu. Pamiętaj, zawsze warto skonsultować swoją decyzję z ginekologiem. Kiedy nie masz wyjścia i musisz lecieć, bez względu na swój stan, ogranicz czas podróży samolotem do maksymalnie trzech godzin, a jeśli czeka Cię przesiadka, lepszym rozwiązaniem będzie przerwa na nocleg w hotelu. Zarezerwuj miejsce od strony wyjścia, a nie okna, najlepiej w pobliżu toalety. To ważne, ponieważ większość przyszłych mam odczuwa parcie na pęcherz. Zapoznaj się dokładnie z regulaminem linii lotniczych. Może się bowiem okazać, że będziesz potrzebować zaświadczenia od ginekologa o braku przeciwwskazań do lotu samolotem w ciąży. W niektórych liniach lotniczych kobiety w ciąży mogą liczyć na dodatkowe wsparcie, np. asystę. Dobrze, żebyś wiedziała o tym wcześniej, by móc skorzystać z przywilejów, które Ci przysługują. Kiedy będziesz już na pokładzie, odpowiednio zapnij pasy, to znaczy pod brzuchem i tak, żeby nie były zbyt ciasne. Jeśli będziesz miała z tym problem, konieczne poproś o pomoc stewardesę. W miarę możliwości staraj się co jakiś czas prostować nogi.

Co zabrać do jedzenia w samolocie, będąc w ciąży

Chociaż linie lotnicze oferują przekąski i różne potrawy na pokładzie samolotu (tutaj dużo zależy od klasy linii lotniczych), lepiej przygotuj jedzenie we własnym zakresie. Szczególnie w ciąży należy jeść regularnie, a jeśli cierpisz na cukrzycę ciążową, musisz dodatkowo przestrzegać dość restrykcyjnej diety. Z tych powodów jedzenie należy zapakować do bagażu podręcznego. Zadbaj o to, żeby przekąski były lekkostrawne, a ponadto lekkie i łatwe w przechowywaniu, mogą to być np. kanapki, banany. Unikaj za to rzeczy pikantnych i takich, które mogą spowodować wzdęcia i niestrawność.

Podróż samolotem w ciąży – podsumowanie

Wybierając się w podróż samolotem w ciąży, dobrze ją zaplanuj. Przeanalizuj regulamin i ofertę kilku linii lotniczych, nie kieruj się jedynie ceną biletów. Sam lot to jednak nie wszystko. Koniecznie sprawdź, czy i gdzie dokładnie znajduje się szpital położniczy w miejscowości, do której się wybierasz. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również wykupienie dobrego ubezpieczenia turystycznego, które może oszczędzić Ci nerwów, jeśli np. poród rozpocznie się przedwcześnie i będzie konieczna Twoja hospitalizacja.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się