Jak przygotować się na długą podróż autobusem? — 9 praktycznych wskazówek

Opublikowano
Jak przygotować się na długą podróż autobusem? — 9 praktycznych wskazówek

Wybierasz się na wycieczkę autokarową? Chcesz mieć pewność, że o wszystkim pamiętasz i że jesteś przygotowany na prawie każdą ewentualność? Szukasz odpowiedzi na pytanie, jak przygotować się na długą podróż autobusem? W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, do których sami się stosujemy, kiedy czeka nas taka wycieczka.

Długa podróż autobusem — o czym warto pamiętać

Jak się ubrać na podróż? Gdzie najlepiej usiąść w autokarze? Co zapakować do bagażu podręcznego? Jaki prowiant ze sobą zabrać? Te i wiele innych pytań warto zadać przed długą podróżą autobusem. Poniżej znajdziesz na nie odpowiedź.

Wybierz znanego i sprawdzonego przewoźnika

Znani przewoźnicy zazwyczaj cieszą się większym zaufaniem, bo przejechali tysiące kilometrów. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z polecenia znajomych i zapoznaj się z opiniami na temat danego przewoźnika. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy autokar jest sprawny, zapytaj o datę ostatniego przeglądu technicznego pojazdu.

Ubierz się na cebulę

Pogoda na zewnątrz może być różna. Jeśli wybierasz się w długą podróż autobusem latem podczas upałów,  w środku może być chłodno ze względu na klimatyzację. Z kolei w okresie wiosennym i jesienno-zimowym, dzięki ogrzewaniu będzie całkiem ciepło. Dlatego najlepiej ubrać się “na cebulę”. To pozwoli Ci dopasować ubiór do sytuacji i temperatury w autokarze.

Unikaj pierwszych i ostatnich miejsc w autokarze

Gdzie usiąść w autokarze, żeby było bezpiecznie? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Lepiej jednak unikać pierwszych i ostatnich miejsc, bo to właśnie ta część pojazdu może najbardziej ucierpieć w czasie wypadku. Trudno więc rozstrzygnąć, czy w autokarze jest miejsce idealne. Wydaje się, że najlepiej zająć któreś z tych, które znajdują się pośrodku. Przy oknie czy od korytarza? Tutaj decydują już indywidualne upodobania. Jeśli wybierasz drugą opcję, będziesz mieć blisko do wyjścia i do toalety. A jeśli nie masz choroby lokomocyjnej i lubisz podziwiać krajobraz, zajmij miejsce przy oknie. Dodatkowym atutem miejsca przy oknie jest możliwość oparcia się o nie, co daje większy komfort podczas drzemek.

Zapakuj lekkostrawne przekąski, chusteczki oraz mokry papier

Co zabrać do jedzenia na podróż? Jedzenie zapakuj koniecznie do bagażu podręcznego. Niech będą to lekkostrawne i sprawdzone przekąski, których zapach nie rozniesie się po całym autokarze. Unikaj również wszystkiego, co się kruszy lub co może pobrudzić siedzenie. Zapakuj wszystko tak, by można było łatwo zamknąć i otworzyć prowiant. Co na pewno warto zabrać? Woda w butelce to absolutne minimum. Jeśli chodzi o przekąski to świetnie sprawdzą się drożdżówki, kanapki, pokrojone warzywa lub inne suche przekąski. Zapakuj również chusteczki lub mokry papier oraz żel antybakteryjny. Dzięki temu będziesz mieć czyste ręce zarówno przed, jak i po jedzeniu.

Miej przy sobie dokumenty, telefon i “drobne”

W bagażu podręcznym powinny znaleźć się dokumenty, telefon i mała suma w lokalnej walucie. Choć toaleta jest obecnie czynna w większości autokarów, szczególnie podczas długich tras, przygotuj się również na postoje. Wówczas na pewno przyda Ci się kilka drobnych w portfelu.

Zadbaj o komfort lokomocyjny

To, że bez problemu wytrzymujesz godzinną podróż, nie znaczy, że będzie tak samo po kilku lub kilkunastu godzinach spędzonych w autokarze. Może się okazać, że częste zakręty spowodują, że poczujesz się jak na kolejce górskiej. Jeśli więc obawiasz się, że mogą dopaść Cię mdłości, przyjmij odpowiednie środki, co najmniej na pół godziny przed podróżą. Skutkiem ubocznym niektórych z nich jest senność. Przy długiej podróży autobusem możesz to jednak potraktować jako zaletę.

Nie daj się nudzie

Jeśli jednak nie jesteś typem pasażera, który lubi drzemać w czasie podróży autokarem, zadbaj o to, by się nie nudzić. Weź ze sobą dobrą książkę, np. w formie audiobooka albo ściągnij film do oglądania na ulubionej platformie. Posłuchaj muzyki lub przejrzyj ulubione czasopismo. Pamiętaj jednak o tym, by robić przerwy, a na postojach wychodzić z autobusu, by nieco rozprostować kości i poznać nowe lokalizacje.

Ubezpiecz się

W czasie podróży autokarem i samej wycieczki może dojść do nieprzewidzianych zdarzeń. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu Travel Polska, które działa na terenie naszego kraju lub o ubezpieczeniu turystycznym, które może przydać za granicą. W tym przypadku możesz liczyć na atrakcyjne zniżki dla dzieci, na wyjazdy grupowe lub rodzinne.

Pamiętaj o autobusowym savoir vivre’u

Zachowuj się w autokarze tak, jak chciałbyś, żeby inni zachowywali się wobec Ciebie. Rozmawiaj ściszonym głosem, zarówno ze współpasażerami, jak i przez telefon. Słuchając muzyki lub audiobooka używaj słuchawek. Jeśli podróżujesz nocą i widzisz, że większość osób drzemie, zachowuj się możliwie jak najciszej. Unikaj przekąsek, których zapach może drażnić pozostałych pasażerów. Mamy tu na myśli m.in. kanapki z jajkiem czy cebulą. Z kolei, jeśli to czyjeś zachowanie Ci przeszkadza, nie komentuj tego na głos, ale dyskretnie i kulturalnie zwróć uwagę danej osobie.

Długa podróż autobusem — podsumowanie

Jak przygotować się na długą podróż autobusem? Chociaż trzeba pamiętać o wielu rzeczach, nie jest to takie trudne. Żeby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, zacznij pakować się wcześniej i na spokojnie. Przede wszystkim, zastanów się, co włożysz do bagażu podręcznego, a co do tego, który znajdzie się w bagażniku. Sprawdź również dozwoloną wagę takich bagaży.

  • Oceń ten artykuł
    4.5/5 (6 ocen)
  • Podziel się