Bagaż podręczny – wymiary, zasady i ograniczenia

Opublikowano
https://tueuropa.pl/ubezpieczenia-turystyczne.htm

Istnieją dość restrykcyjne zasady mówiące o tym, co może znaleźć się w bagażu podręcznym, a co absolutnie jest niedopuszczalne. Chociaż mogą się one różnić w zależności od linii lotniczych, pewne kwestie są wspólne i należy się do nich zastosować. Dotyczy to np. wagi i wymiarów czy zasad przewozu płynów w bagażu podręcznym.

Bagaż podręczny a bagaż rejestrowany – różnica

Jak sama nazwa wskazuje, bagaż podręczny to rodzaj pakunku, który masz przy sobie i z którego możesz korzystać w czasie lotu. Z tego powodu bagaż ten ma ograniczenia związane z jego rozmiarami i wagą. W większości linii lotniczych bagaż podręczny jest wliczony w cenę biletu, chociaż w niektórych tanich liniach lotniczych mogą obowiązywać dopłaty. Bagaż rejestrowany to natomiast rzeczy, które znajdują się w luku bagażowym. Z tego powodu nie masz do nich bezpośredniego dostępu w czasie lotu. Bagaż rejestrowany jest dodatkowo płatny, ale za to może być większy niż ten podręczny.

Bagaż podręczny – wymiary i waga

Dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego to najczęściej 50x40x20 cm. Z kolei jego waga nie powinna przekraczać 8-10 kg. Może się jednak zdarzyć, że w tanich liniach wymiary te okażą się mniejsze – 40x25x40 cm. Należy również pamiętać, że torba z bagażem podręcznym nie może przeszkadzać innym podróżnym i stewardessom. To oznacza, że powinna mieć takie wymiary, by swobodnie mogła znaleźć się pod siedzeniem lub na górnej półce. Przyjrzyjmy się jednak konkretnemu przykładowi. Jakie są wymiary bagażu podręcznego w Ryanair? Na stronie tych linii lotniczych możemy przeczytać, że: „Jeżeli klient wykupił 10 kg walizkę do odprawy, może też zabrać ze sobą na pokład małą torbę (40 cm X 20 cm x 25 cm), jednakże drugi, większy bagaż (do 10 kg wagi i o wymiarach 55 cm X 40 cm X 20 cm) musi zostać oddany w punkcie odprawy przed przejściem przez kontrolę celną”.

Bagaż podręczny a przewóz płynów

Szczególne ograniczenia dotyczą płynów przewożonych w bagażu podręcznym. Ile płynów można wnieść do samolotu? Na każdego pasażera przypada w sumie jeden litr cieczy. Możesz więc przewieźć np. płynny bagaż w dziesięciu pojemnikach po sto mililitrów każdy. Woreczki lub opakowania powinny być jednak przezroczyste, żeby można było zidentyfikować płyn. Co jest uważane za płyn w bagażu podręcznym? Są to nie tylko napoje czy woda, ale także kosmetyki, takie jak np. żel pod prysznic czy perfumy. O ile jednak mydło czy żel są dość oczywiste, warto pamiętać, że za płynny bagaż uważane są również wszystkie preparaty półpłynne, na przykład:

 • pasta do zębów,
 • maskara (tusz do rzęs),
 • krem do rąk,
 • masło,
 • jogurty,
 • mrożone owoce,
 • mrożone mięso i ryby. 

Uwaga! Od 2023 limity przewożenia płynów w bagażu podręcznym są stopniowo zwiększane, dzięki nowoczesnemu systemowi skanowania. Obecnie dotyczy to lotnisk:

 • London City
 • Cork,
 • Teesside,
 • Shannon,
 • Donegal.

Bagaż podręczny a leki

Leki w bagażu podręcznym są dopuszczalne. Dotyczy to zarówno medykamentów wydawanych na receptę, jak i ogólnodostępnych. Najlepiej przewozić je w oryginalnych opakowaniach. Dzięki temu, w razie potrzeby, łatwiej będzie potwierdzić ich autentyczność. Co więcej, jeśli np. cierpisz na cukrzycę i w związku z tym musisz przewozić igły, powinieneś mieć ze sobą zaświadczenie potwierdzające ten fakt.

Bagaż podręczny – czego nie wolno w nim przewozić

Czego nie można wnosić na pokład samolotu? Zabronione są między innymi:

 • substancje wybuchowe, chemiczne i/lub toksyczne, takie jak płyny łatwopalne, fajerwerki czy farby w formie aerozolu, 
 • wszelkiego typu broń, tzn. palna, związana ze sztukami walki, broń zakończona ostrzem i spiczasta, 
 • sprzęt sportowy, narzędzia oraz inne przedmioty zawierający ostre lub metalowe elementy,
 • alkohol powyżej 70% i pojemności większej niż sto mililitrów.

Bagaż podręczny – co warto do niego spakować

Kiedy znasz już wymiary bagażu podręcznego i jego ograniczenia, pora zastanowić się, co spakować do bagażu podręcznego. Oto rzeczy, które warto mieć pod ręką w samolocie.

Portfel, dokumenty i pieniądze

Te rzeczy warto mieć zawsze przy sobie. Co więcej, gotówka lub karta kredytowa przyda się przed odlotem i zaraz po przylocie, kiedy będziesz chciał coś kupić, np. napoje lub inne produkty wolnocłowe.

Telefon i ładowarka

Chociaż po starcie należy przełączyć telefon w tryb samolotowy, nadal będziesz mógł z niego korzystać, np. czytając e-booka lub słuchając audiobooka. Nie da się ukryć, że obecnie praktycznie nie rozstajemy się z telefonem. Na pewno więc będziesz chciał skontaktować się z najbliższymi zaraz po przylocie. Najwygodniej będzie go więc przechować w bagażu podręcznym.

Chusteczki nawilżające i klasyczne

Chusteczki nawilżające przydadzą się, jeśli będziesz chciał odświeżyć się lub wytrzeć ręce po jedzeniu. Możesz nimi przetrzeć również sztućce, a w razie potrzeby – także siedzenie. Z kole klasyczne chusteczki będą niezbędne, kiedy zaczniesz kichać lub jeśli w toalecie zabraknie papieru toaletowego.

Butelka na wodę z filtrem

Żeby uniknąć limitów dotyczących przewozu płynów w bagażu podręcznym, najlepiej napełnić butelkę już po odprawie. Woda jest niezbędna, szczególnie w przypadku długich lotów. Nie tylko do picia, ale także, jeśli chcesz umyć ręce, bez ruszania się z miejsca.

Leki

Przeciwbólowe, na chorobę lokomocyjną, a czasem nawet uspokajające – warto mieć je pod ręką i w razie potrzeby popić wodą. Nie mówiąc już o lekach, które musisz przyjmować regularnie.

Przekąski

Wszelkiego rodzaju przekąski są oferowane zazwyczaj na pokładzie samolotu, jednak w tanich liniach lotniczych trzeba najczęściej za nie zapłacić i to sporo. Lepiej więc zaopatrzyć się w nie wcześniej. Dzięki temu nie przepłacisz, a jednocześnie – nie zgłodniejesz w czasie lotu.

Bagaż podręczny – podsumowanie

Ograniczenia w bagażu podręcznym sprawiają, że warto dobrze przemyśleć, co do niego spakować. Nie ma bowiem nic gorszego niż sytuacja, kiedy dopiero na lotnisku okazuje się, że coś jest z nim nie tak. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże Ci w pakowaniu bagażu podręcznego. Dobrym pomysłem może okazać się również ubezpieczenie bagażu w ramach ubezpieczenia turystycznego, np. na wypadek kradzieży lub zgubienia, pamiętając jednocześnie o wykluczeniach, czyli sytuacjach, w których ubezpieczenie takie nie zadziała.

 

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (1 ocen)
 • Podziel się