aJak szukać mieszkania lub pokoju na wynajem? Poradnik dla studentów

Jak szukać mieszkania lub pokoju na wynajem? Poradnik dla studentów

Opublikowano
Jak szukać mieszkania lub pokoju na wynajem? Poradnik dla studentów

Chociaż obecni i przyszli studenci mogą cieszyć się wakacjami aż do 1 października, ostatni miesiąc może upłynąć im na poszukiwaniu stancji. Jeśli i Ty należysz do tego grona, na pewno zastanawiasz się, gdzie i jak szukać mieszkania na wynajem. W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci poszukiwania i pomogą uniknąć przykrych niespodzianek.

Kiedy i dlaczego warto szukać mieszkania na wynajem

Akademik czy stancja? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Wybierając stancję, możesz liczyć jednak na większą swobodę i prywatność. Najlepsza opcja to oczywiście wynajęcie mieszkania ze znajomymi, ale szukanie pokoju w mieszkaniu już ze współlokatorami ma również swoje zalety. To szansa, by poznać nowych ludzi i stworzyć świetną ekipę. Pośpiech jest jednak w tym przypadku złym doradcą, dlatego poszukiwania zacznij najpóźniej pod koniec sierpnia lub na początku września. Inaczej może się okazać, że inni studenci Cię uprzedzili i zostały jedynie drogie lub nieciekawe oferty wynajmu mieszkań/pokojów.

Gdzie szukać mieszkania lub pokoju na wynajem

Zanim zaczniesz szukać pokoju lub mieszkania na wynajem, zrób sobie prostą listę, np. w Excelu. Umieść w niej linki do ogłoszeń, na które odpowiedziałeś, numer kontaktowy i krótką adnotację, dzięki której zorientujesz się na jakim etapie jesteś, np. „umówiony na oglądanie”, „nie odbiera”, „nieaktualne” itd. Pozwoli Ci to zapanować nad chaosem, który może pojawić się, gdy zaczniesz przeglądać i analizować kilkadziesiąt ofert. A gdzie najlepiej szukać pokoju lub mieszkania na wynajem? Zacznij od znanych i popularnych serwisów ogłoszeniowych takich jak choćby olx.pl, stancja.pl czy otodom.pl. Koniecznie dołącz również do grup na Facebooku, które łączą najemców z wynajmującymi. Często ogłaszają się tam również studenci, którzy mają wolny pokój w mieszkaniu i szukają współlokatora.

Jak szukać pokoju lub mieszkania na wynajem i na co zwrócić uwagę

Każdemu, kto szuka mieszkania lub pokoju zależy na tym, by wszystko było w porządku. Nie ma chyba nic gorszego niż zmiana lokum po kilku tygodniach czy miesiącach, bo pojawiły się problemy. Jak ich uniknąć? Oto kilka wskazówek, dzięki którym wynajmiesz mieszkanie, z którego nie będziesz chciał się wyprowadzić.

Zwróć uwagę na okolicę

W każdym mieście są dzielnice uważane za niebezpieczne, dlatego zanim zaczniesz szukać mieszkania sprawdź tego typu informacje. Duże znaczenie ma również skomunikowanie z pozostałą częścią miasta, a szczególnie dojazd na Twój wydział.

Sprawdź profil osoby, która dodała ogłoszenie

Bez względu na to, czy szukasz mieszkania na portalach ogłoszeniowych, czy na Facebooku, sprawdź profil osoby, która się ogłasza. Konto na Facebooku ze stockowym zdjęciem profilowym, brak znajomych i postów lub konto założone kilka dni wcześniej powinno wzbudzić Twoją czujność. To samo dotyczy portali ogłoszeniowych, jeśli konto zostało założone niedawno, brakuje numeru telefonu, a ktoś odpisuje łamaną polszczyzną albo prosi Cię o kliknięcie w podejrzane linki, zrezygnuj z dalszego kontaktu. Prawdopodobnie to oszustwo i próba wyłudzenia danych.

Oglądaj mieszkanie z zaufaną osobą

Kiedy będziesz oglądać mieszkanie, koniecznie weź ze sobą zaufaną osobę. Dlaczego warto to zrobić? Po pierwsze, ze względów bezpieczeństwa. Przez telefon czy tym bardziej komunikator internetowy każdy jest uprzejmy i budzi zaufanie. Niestety, rzeczywistość może okazać się inna. Dlatego lepiej nie ryzykuj i oglądaj mieszkania do wynajęcia w towarzystwie bliskiej osoby, dobrze gdyby był to mężczyzna. Drugi powód jest bardziej prozaiczny. Co dwie głowy to nie jedna. Twój towarzysz lub towarzyszka może zauważyć coś, co Ty przeoczyłeś albo zapyta o coś, co Tobie umknęło.

Sprawdź dokładnie, w jakim stanie jest mieszkanie

W cudzym mieszkaniu rozglądanie się po kątach jest nieuprzejme, co innego, gdy szukasz mieszkania lub pokoju na wynajem. Zwróć uwagę na stan mebli i sanitariatów. Nadal zdarzają się bowiem takie, które pamiętają czasy PRL. Zapytaj, czy możesz sprowadzić swoje meble, np. biurko i krzesło. Sprawdź również wyposażenie kuchni, upewnij się, czy w mieszkaniu jest odkurzacz, deska do prasowania i żelazko. Dzięki temu będzie wiadomo, co przywieźć lub dokupić.

Upewnij się, za co dokładnie będziesz płacić

Większość właścicieli wymaga zwrotnej kaucji, najczęściej w wysokości jednego czynszu. Warto jednak upewnić się, czy cena wynajmu podana w ogłoszeniu, uwzględnia wszystkie opłaty za media i co w przypadku, gdy pojawi się niedopłata, np. za prąd lub wodę.

Uzgodnij kwestie napraw i awarii

Zarówno wynajmujący, jak i najemca chcą ich uniknąć, ale awarie zdarzają się w każdym mieszkaniu. Dlatego najlepiej od razu zapytać, jak postępować w takiej sytuacji, wezwać właściciela czy zająć się wszystkim samemu. Pytanie jednak, kto wówczas zapłaci za szkodę. Dobrym rozwiązaniem może okazać OC najemcy, dostępne w ramach ubezpieczenia mieszkania. Zadziała ono, jeśli lokator wyrządzi szkodę (o ile nie wystąpią wykluczenia).

Zapytaj o sąsiadów

Nie bój się pytać o sąsiadów. Te informacje przydadzą Ci się, jeśli będziesz chciał urządzić imprezę na stancji. Być może więcej opowiedzą Ci o nich obecni lokatorzy, czyli Twoi przyszli współlokatorzy.

Porozmawiaj z przyszłymi współlokatorami

Jeśli wynajmujesz pokój w mieszkaniu studenckim, koniecznie porozmawiaj ze swoimi potencjalnymi współlokatorami. Nawet krótka wymiana zdań pozwoli Ci stwierdzić, czy nadajecie na tych samych falach. Warto również dopytać o podział obowiązków, np. sprzątanie i wynoszenie śmieci.

Podpisz umowę

Nawet jeśli właściciel zrobił na Tobie dobre wrażenie, nie wierz mu na słowo. Jeśli wynajmujący nie będzie chciał podpisać z Tobą umowy, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. W takiej umowie powinny zostać zawarte prawa i obowiązki obu stron, okres wypowiedzenia, a także kwestie związane z kaucją.

Jak szukać stancji – podsumowanie

Poszukiwanie stancji, szczególnie jeśli robisz to po raz pierwszy nie jest takie proste. Najlepsze oferty rozchodzą się jak świeże bułeczki. Mamy jednak nadzieję, że dzięki naszym radom uda Ci się znaleźć mieszkanie w rozsądnej cenie, wysokim standardzie, dobrej lokalizacji z fajnymi współlokatorami i z wyrozumiałymi sąsiadami.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się