Sprawdź, jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu

Opublikowano
Sprawdź, jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu

Planujesz zwiedzić Wieczne Miasto? Wiesz już, że wylądujesz na lotnisku Ciampino. Zastanawiasz się, jak dojechać stamtąd do centrum miasta? Jest na to kilka sposobów. Od Ciebie zależy, który z nich wybierasz. Sprawdź, jak dojechać z lotniska Ciampino do Rzymu, szybko, wygodnie lub tanio.

Lotnisko Ciampino – informacje dotyczące wylotu z Polski

Wylot do Rzymu z lądowaniem na Ciampino możliwy jest między innymi z Warszawy, (Modlin), Wrocławia, Krakowa oraz z Katowic. Do najpopularniejszych przewoźników na tej trasie zaliczamy Ryanair oraz Wizz Air, chociaż możemy zdecydować się również na te mniej popularne, np. Malta Air. Lot z Polski do Rzymu trwa ok. 2h. Ceny biletów są zróżnicowane. Dużo zależy od tego, z jak dużym wyprzedzeniem je zarezerwujesz oraz czy lecisz w szczycie sezonu czy poza nim. Można przyjąć, że bilet lotniczy z Polski do Rzymu kosztuje ok. 350-450 zł.

Lotnisko Ciampino – krótka charakterystyka

Zacznijmy od tego, że pełna nazwa tego lotniska to Port lotniczy Giovan Battista Pastine w Ciampino. Znajduje się on na południowy– wschód od Rzymu, w odległości ok. 15 km od tego miasta. Do 1960 roku lotnisko to było głównym portem lotniczym tego miasta. Co ciekawe, nawet po wybudowaniu lotniska Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci, większość tanich linii lotniczych i tak lądowało na Ciampino. Dopiero po protestach mieszkańców tego miasta większość lotów przekierowano na lotnisko Rzym-Fiumicino. Obecnie Ciampino jest najczęściej używanym portem Lotniczym we Włoszech. Wpływa na to z pewnością bliskość Wiecznego Miasta oraz wielkość samego portu. Jest on bowiem mniejszy niż lotnisko Fiumicino. Mimo tego w 2014 roku z jego usług skorzystało 5 018 289 pasażerów. Warto jeszcze dodać, że ze względu na duże zainteresowanie pasażerów w 2007 roku znacznie powiększono powierzchnię terminali lotniczych.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta

Istnieje kilka sposobów na to, by dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta:

  • bez przesiadek: bezpośrednim autobusem Terravision lub taksówką,
  • z przesiadką: autobusem i lokalną koleją,
  • z przesiadką: autobusem i metrem.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta bez przesiadek

Najwygodniejszym sposobem, by dojechać z lotniska Ciampino do centrum miasta bez przesiadek, jest podróż taksówką. Łatwo je zauważyć, ponieważ mają charakterystyczny biały kolor i oczywiście napis: TAXI. Cena za kurs to ok. 40 euro, w zależności od miejsca docelowego. Należy jednak liczyć się z drobną dopłatą, np. za dodatkowy bagaż. Innym sposobem, by nie tracić czasu na przesiadkę, jest wybór autobusu firmy Terravision. Bilety można kupić wcześniej, online albo w lotniskowej kasie, zaraz obok siedziby Centrum Informacji Turystycznej. Cena biletu to ok. 8 euro. Dzieci do ukończenia 4 lat podróżują za darmo. Podróż zajmuje ok. godzinę, ale może się jeszcze wydłużyć z powodu korków. Stacja końcowa to dworzec Roma Termini, który znajduje się w samym centrum Wiecznego Miasta.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta z przesiadką

Pierwsza możliwość to podróż autobusem firmy Airlink, a następnie przesiadka na dworcu w Ciampino. Tym sposobem można dotrzeć na dworzec Roma Termini. Stamtąd można udać się piechotą lub skorzystać z metra. Łączna cena biletu to ok. 3-4 euro. Aktualny rozkład jazdy oraz ceny biletów tego przewoźnika, znajdziesz tu: https://www.atral-lazio.com/#ciampino. Ten wariant będzie dla Ciebie idealny, jeśli zależy Ci, by dotrzeć z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta szybko, omijając korki. Cała podróż powinna zająć Ci bowiem ok. pół godziny. Alternatywnym rozwiązaniem będzie podróż autobusem, a następnie metrem. Tutaj są do wyboru 2 połączenia:

  •       autobus linii 720 + metro linii B,
  •       autobus linii 520 + metro linii A,
  •       autobus Atral + metro linii A.

W przypadku autobusów linii 520 oraz 720 bilety mają charakter czasowy. Są ważne przez 100 minut od chwili skasowania. Możesz je kupić w Centrum Informacji Turystycznej na lotnisku. Kosztują ok. 2 euro. Autobusy kursują średnio co 15-20 minut, chociaż z powodu korków zdarzają się opóźnienia. Ostatnie z nich odjeżdżają na krótko przed północą. Jeśli chodzi o autobus Astral, pozwala on dojechać na stację metra Anagnina i jechać dalej linią A. Uwaga! Należy kupić 2 oddzielne bilety na autobus i metro. Aktualny rozkład jazdy autobusu Astral jest dostępny pod tym linkiem: https://www.atral-lazio.com/#ciampino

 Jak dojechać z lotniska Ciampino do Rzymu – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak dojechać z lotniska Ciampino do centrum Rzymu. Możesz zrobić to zarówno bezpośrednio, jak i z przesiadkami. Pamiętaj jednak, że ze względu na rosnącą inflację, ceny biletów mogły się zmienić. Najlepiej więc sprawdzić je na stronie internetowej przewoźnika lub zapytać o aktualny koszt przejazdu w kasie biletowej.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się