Dom kopułowy — co to takiego? Poznaj jego wady i zalety

Opublikowano
Dom kopułowy — co to takiego? Poznaj jego wady i zalety

Interesują Cię nieszablonowe rozwiązania? Właśnie planujesz budowę domu? Chcesz być eko? Zależy Ci na długofalowej oszczędności? Sprawdź, co to jest dom kopułowy. Poznaj zalety i wady takiej budowli. Przekonaj się, czy to coś dla Ciebie.

Dom kopułowy — co to jest

Dom kopułowy to bryła zbudowana na planie okręgu. W praktyce oznacza to, że nie ma ona typowego dachu ani kształtu, który kojarzymy z budynkami mieszkalnymi. Domy kopułowe przypominają swoim wyglądem igloo i to skojarzenie ma swoje uzasadnienie. Co mamy na myśli? Żeby zrozumieć tę analogię, wystarczy sięgnąć do początków tego typu architektury w naszym kraju. W latach 60 ubiegłego wieku, profesor architektury Witold Lipiński, wyprzedził swoją epokę. Wybudował wrocławskie Igloo, nazywane również Domem Igloo. Budynek ma średnicę 11 metrów. Warto podkreślić, że dom kopułowy był w tamtych czasach rodzajem eksperymentu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców Wrocławia. Profesor Lipiński prowadził bowiem w swoim domu liczne pomiary, których efektem była rozprawa habilitacyjna prekursora budowli kopułowych. Profesor przetarł szlaki innym specjalistom, którzy zainteresowali się tego typu architekturą. Warto wymienić tutaj chociażby Sebastiana Sergiela, który nauczył się budować domy kopułowe od swojego ojca, Wojciecha Sergiela.

Dom kopułowy — zalety

Zalety domu kopułowego nad tym tradycyjnym, wynikają z jego budowy i kształtu. Niestety, taka innowacyjna budowla ma też swoje wady.

Mniejsze straty ciepła i oszczędność na ogrzewaniu

Jak możemy dowiedzieć się z wywiadu, ze wspomnianym już Sebastianem Sergielem, na portalu noizz.pl:

 

„Istotność [formy budowlanej] można wytłumaczyć na przykładzie dwóch budynków o powierzchni 100 m kw. Jeżeli pierwszy byłby kwadratem o wymiarach 10 m na 10 m, a drugi prostokątem o wymiarach 5 m na 20 m, to łatwo policzyć, że pierwszy miałby 40 m bieżących ściany (4x10=40), a drugi 50 m bieżących ściany (2x5+2x20=50). To znaczy, że przy zachowaniu tych samych materiałów i technologii, w budynku kwadratowym straty ciepła byłyby o 25 proc. Mniejsze. Forma kopuły oparta na planie okręgu jest jeszcze bardziej wydajna energetycznie, bo ma o ok. 13 proc. Mniej ścian zewnętrznych w porównaniu do sześcianu o takiej samej powierzchni”.

 

Co więcej, w domu kopułowym nie ma narożników, a to właśnie tam straty ciepła są największe. Ze słów architekta jasno wynika zatem, że w przypadku domu kopułowego możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu, dzięki mniejszym stratom ciepła. To z kolei wpływa pozytywnie na środowisko, co czyni z tego typu budowli, ekologiczne rozwiązanie.

Niespotykane doświetlenie budynku

Jak już wspomnieliśmy na początku, dom kopułowy ze względu na swój kształt, nie ma dachu. Zamiast tego możemy mówić o szczycie kopuły. To tam umieszcza się świetlik. Dzięki takiemu rozwiązaniu, bez względu na pogodę, w pomieszczeniach jest jasno. To charakterystyczna cecha domów kopułowych, która niesie za sobą wiele korzyści. Po raz kolejny jest to oszczędność, ponieważ w domu kopułowym dłużej będzie jasno. Nie będziesz więc musiał tak szybko włączać światła. Co oczywiste, naturalne światło jest bardziej przyjazne, niż to sztuczne. Z jednej strony więc, oszczędzasz na prądzie, a z drugiej, dbasz o swoje oczy.

Oryginalność

Wspominamy o tym, ponieważ wiele osób szuka nowych i niebanalnych rozwiązań architektonicznych. Bez wątpienia dom kopułowy jest jednym z nich. Obok takiej budowli nikt nie przejdzie obojętnie. Dom kopułowy z pewnością wyróżni się na tle typowych, często niemal identycznych budynków. Co więcej, tego typu budowle mają zupełnie inną energię. Wiele osób, które zamieszkały w domu kopułowym, nie wyobraża sobie już mieszkać gdzieś indziej.

Wady domów kopułowych

Czy łatwo jest wybudować dom kopułowy? Z jakimi trudnościami musisz się liczyć? To wszystko warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie.

Brak możliwości zrealizowania projektu

Wady czy raczej trudności w budowie domów kopułowych wynikają głównie z restrykcyjnych planów miejscowych, które często uniemożliwiają wybudowanie kopuły. Jeśli urbanista nie wyrazi zgody, o domu kopułowym można praktycznie zapomnieć.

Problem z dopasowaniem mebli

Dom kopułowy oznacza pewne ograniczenia w rozmieszczeniu i dopasowaniu mebli. Jeśli chcesz mieć wszystko zrobione “pod linijkę”, będziesz musieć zamówić meble na wymiar. A to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak wcale nie musi tak być. Przy ścianach promienistych mogą bowiem stać tradycyjne meble. Problematyczne są natomiast ściany zewnętrzne, ale kto powiedział, że musisz ustawiać przy nich wysokie meble? Tylko blat kuchenny musi znajdować się przy zewnętrznej ścianie. W praktyce oznacza to, że to jedyna część umeblowania, którą trzeba wykonać od podstaw. Dzięki przemyślanej aranżacji wnętrz wszystko da się pogodzić.

Koszt projektu

Cena projektu domu kopułowego jest średnio o kilkanaście procent droższa od tego tradycyjnego. Jeśli jednak weźmiesz pod uwagę, że koszty budowy mogą być mniejsze o ok.20%, cena kopuły, będzie zbliżona do kosztów budowy typowego domu. A biorąc pod uwagę, oszczędności na ogrzewaniu i energii elektrycznej, taka inwestycja może się opłacić.

Dom kopułowy — podsumowanie

Budowa domu to poważna decyzja. Nie warto podejmować jej pochopnie. Dotyczy to również samego kształtu budynku. Zanim zrealizujesz swoje marzenie o domu kopułowym, sprawdź, czy na Twojej działce, taka budowla może w ogóle powstać. Zastanów się również, czego oczekujesz od takiej nieruchomości i czy dom kopułowy spełnia te założenia. Pamiętaj, że tego typu dom, jak każdy inny budynek, może być narażony na takie nieprzewidziane zdarzenia, jak np. kradzież z włamaniem czy pożar. Dobrym rozwiązaniem może być zatem wykupienie ubezpieczenia domu. Taka polisa może zabezpieczyć Cię przed finansowymi skutkami nieprzewidzianych zdarzeń, o ile nie wystąpią wykluczenia.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się