Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze przed kradzieżą?

Opublikowano

Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania na parterze. Taki wybór ma wiele zalet.

Lokale tego typu są, przede wszystkim, tańsze niż mieszkania na wyższych kondygnacjach. Jeśli dodatkowo w budynku nie ma windy, mieszkanie na parterze jest po prostu wygodne. Ta funkcjonalność jest ważna nie tylko dla osób starszych, ale także rodzin z małymi dziećmi i każdego, kto nie lubi wnosić ciężkich zakupów na wyższe piętra. Niestety, takie usytuowanie lokalu ma również liczne wady i wiąże się ze sporym ryzykiem włamania. Właśnie dlatego w dzisiejszym artykule dzielimy się przykładami, jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze przed kradzieżą.

Mieszkanie na parterze — wady i najsłabsze punkty 

Mieszkania na parterze jest zazwyczaj tańsze, ponieważ jego właściciele muszą liczyć się z wieloma niedogodnościami. Gwar, ruch w pobliżu okien i balkonu nie należą jeszcze do tych najgorszych. Tego typu lokalne często padają bowiem łupem złodziei, a ich najsłabszym punktem są oczywiście okna i drzwi balkonowe. Wystarczy bowiem zostawić uchylone okno, by rabuś bez problemu wszedł do środka. Nawet jeśli okno będzie zamknięte, złodzieje mają sprawdzone sposoby, by je otworzyć. Wcześniej jednak badają, czy i kiedy domownicy są w domu.

Mieszkanie na parterze — metody złodziei

Zacznijmy od sposobów rabusiów na to, by dostać się do mieszkania. Większości włamywaczom zajmuje to kilka sekund, a ich metody są coraz bardziej zaskakujące. Złoczyńcy potrafią, na przykład, zakleić zamek i obserwować, jak szybko ktoś spostrzeże ten fakt i zareaguje. Alternatywną metodą jest pozostawienie ulotek na wycieraczce. Jeśli będą leżeć tam przez kilka dni, to znak, że dom może być pusty. Często również przebierają się za robotników, by nie wzbudzać podejrzeń, kiedy kręcą się przy balkonach czy oknach. Ostatnio zrobiło głośno o kolejnym pomyśle złodziei. Stali się oni tak pomysłowi     , że zrzucają pranie z balkonu, by zorientować się, czy i jak szybko domownicy w ogóle zauważą szkodę. Rabusie dobrze przygotowują się do włamania, testują naszą czujność i korzystając z nieuwagi. W przypadku osób starszych, które niejednokrotnie używają jeszcze telefonów stacjonarnych, sprawa jest jeszcze łatwiejsza. Wystarczy bowiem jeden głuchy telefon, by włamywacz wiedział, czy ktoś jest w domu.

Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze przed włamaniem

Na szczęście możemy utrudnić zadanie złodziejom, korzystając z odpowiednich zabezpieczeń. Mamy tu na myśli zarówno ochronę punktów strategicznych, takich jak okna i drzwi, jak i rozwiązania dla całego mieszkania.

Alarm

Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze przed włamaniem? Najprostszym sposobem, by odstraszyć złodziei, jest alarm. Na rynku dostępnych jest wiele modeli - w tym bezprzewodowe alarmy przeciwwłamaniowe. Każdy z nich posiada odpowiednie czujniki oraz sygnalizację dźwiękową. Ciekawym pomysłem jest także zakup alarmu z kamerą, co umożliwia przesłanie obrazu bezpośrednio na telefon.

Okna antywłamaniowe

Takie okna są najczęściej wyposażone w klamkę z kluczem. Dzięki temu, złodziej nie będzie mógł wykorzystać tzw. sposobu na sznurek, który pozwala otworzyć okno, jeśli jest ono lekko uchylone. Kolejnym zabezpieczeniem w tego typu oknach są okucia antywłamaniowe, które chronią przed rozwierceniem, a także specjalnie wzmocnione szyby, np. dodatkowymi warstwami szkła i folii.

Rolety antywłamaniowe

Rolety antywłamaniowe chronią nie tylko przed włamaniem. Zapewniają także odrobinę prywatności, a czasem nawet tłumią hałas z zewnątrz. Większość z nich jest sterowana na pilota lub przy pomocy czujników. Z oczywistych przyczyn są to rolety zewnętrzne, a niektóre z nich posiadają dodatkowe zabezpieczenia, np. alarm.

Kraty

Okratowane balkony to częsty widok w przypadku właścicieli kotów. Dzięki nim zwierzę nie urządzi sobie spaceru bez wiedzy domowników. Takie rozwiązanie sprawdzi się także, jeśli chcemy zabezpieczyć się przed włamaniem do mieszkania, które znajduje się na parterze. Niestety, kraty wielu osobom kojarzą się z więzieniem i zakłócają widok, dlatego nie wszyscy popierają ten pomysł.

 

Ubezpieczenie mieszkania na wypadek włamania z kradzieżą

Choć ubezpieczenie mieszkania na wypadek kradzieży z włamaniem, nie zapobiega samemu zdarzeniu, warto pomyśleć o tego typu rozwiązaniu, szczególnie jeśli mieszka się na parterze. Takie ubezpieczenie jest u nas dostępne w ramach rozszerzeń polisy mieszkaniowej. Zadziała między innymi w momencie, kiedy do włamania dojdzie przy użyciu siły, narzędzi albo podrobionych kluczy, pod warunkiem, że zdarzenie jest objęte ochroną i nie mają zastosowania wyłączenia      Koszt takiej ochrony jest niewielki w porównaniu ze stratami, jakie można ponieść, gdy dojdzie do kradzieży z włamaniem. Wówczas odszkodowanie może zrekompensować     poniesione straty.

Jak zabezpieczyć mieszkanie na parterze przed kradzieżą — podsumowanie

Mieszkając na parterze, warto zadbać o odpowiednią ochronę. Każde takie zabezpieczenie powoduje bowiem, że złodziejom trudno dostać się do mieszkania. Z każdą minutą rośnie więc szansa, że ktoś ich zauważy albo że sami w końcu zrezygnują. Jeśli jednak już dojdzie do kradzieży z włamaniem, ubezpieczenie mieszkania z odpowiednim rozszerzeniem, może pomóc w tym, by szybciej “stanąć na nogi” i w przyszłości zadbać o lepszą ochronę mieszkania.

 

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się