Jak dojechać z lotniska Paryż-Roissy-Charles de Gaulle do centrum?

Opublikowano
Jak dojechać z lotniska Paryż-Roissy-Charles de Gaulle do centrum?

Planujesz zwiedzić Paryż? Wiesz już, że wylądujesz na lotnisku Charles’a de Gaulle'a i zastanawiasz się, jak dotrzeć stamtąd do centrum miasta? Warto wiedzieć to wcześniej, by móc wybrać najlepszy środek transportu. Do wyboru masz pociąg, autobus lub taksówkę. Jak dojechać z lotniska Charles’a de Gaulle’a do centrum? W naszym artykule znajdziesz szczegółowe informacje na temat orientacyjnego czasu podróży oraz przybliżonych cen.

Port lotniczy Paryż-Roissy-Charles’a de Gaulle’a – podstawowe informacje

Lotnisko Charles’a de Gaulle'a to największy port lotniczy Francji. Znajduje się on w odległości mniej więcej 25 km od centrum miasta. Na lotnisku tym dostępne są trzy terminale. Trzeci z nich jest przeznaczony dla tanich linii lotniczych oraz dla lotów czarterowych. Warto wiedzieć również, że drugi terminal to w rzeczywistości siedem budynków, które są oznaczone kolejnymi literami alfabetu – od A do G. Jeśli więc potraktujemy je jako autonomiczne terminale, to okaże się, że CDG dysponuje w sumie dziewięcioma terminalami lotniczymi. Podróżni na lotnisku mają do dyspozycji sieć WI-FI, usługi bagażowe, przewóz wahadłowy oraz hotel.

Ile czasu zajmuje podróż do centrum od momentu wylądowania na lotnisku Charles’a de Gaulle'a

Powinieneś dać sobie co najmniej dwie godziny na wyjście z samolotu, odprawę celną (cała procedura może się dodatkowo przedłużyć, jeśli pasażer nie jest rezydentem UE) i odbiór bagażu. Ostateczny czas podróży zależy już od wybranego środka transportu. Przygotuj się jednak na to, że od momentu wyjścia z samolotu do momentu, aż znajdziesz się w miejscu docelowym, upłyną około trzy godziny.

Dojazd z lotniska Charles’a de Gaulle'a do centrum

Jak dojechać z lotniska Charles’a de Gaulle’a do centrum? Możesz to zrobić na trzy sposoby: pociągiem, autobusem lub taksówką. Jak się domyślasz te środki transportu różnią się nie tylko czasem podróży, ale również ceną.

Jak dostać się z lotniska Charles’a de Gaulle’a (CDG) do centrum miasta pociągiem

Możesz łatwo dostać się z Portu Lotniczego Charles’a de Gaulle’a do Paryża pociągiem RER B. Są to regionalne pociągi ekspresowe, które kursują co 10 minut między lotniskiem a centrum miasta i zatrzymują się na głównych stacjach w Paryżu, w tym na paryskim Gare du Nord. Podróż zajmuje około 30-40 minut. Cena biletu to ok. 12 euro w jedną stronę w przypadku osób dorosłych i ok. 7-8 euro w przypadku dzieci powyżej czwartego roku życia (te młodsze podróżują za darmo). Bilet możesz kupić w biletomacie, w terminalu. Zwróć jednak uwagę, przy którym terminalu lądujesz. Główna stacja kolejowa znajduje się przy trzecim terminalu i to z niej dojedziesz bezpośrednio do centrum miasta. Jeśli więc wysiądziesz przy innym terminalu, udaj się koniecznie do budynku Roissypole. Warto mieć bowiem świadomość, że lotnisko Charles’a de Gaulle’a ma tak naprawdę dwie stacje kolejowe:

  •       Aéroport Charles de Gaulle 1 (obsługuje terminale 1 i 3),
  •       Aéroport Charles de Gaulle 2 TGV (obsługuje terminal 2).

Obie stacje są obsługiwane przez pociągi TGV i RER B. Pociągi TGV łączą lotnisko z Marsylią (4 godziny), Strasburgiem (2 godziny), Lyonem (2 godziny) i Lille (57 minut).

Tutaj znajdziesz aktualny rozkład jazdy pociągów.

Jak dojechać z lotniska Charles’a de Gaulle’a do centrum miasta autobusem

Chociaż transport publiczny często nie należy do najwygodniejszych i najszybszych, wybierając go możesz nieco zaoszczędzić. Ile kosztuje autobus z lotniska Charles’a de Gaulle’a (CDG) do centrum miasta? Cena zależy od przewoźnika. Na przykład bilet na autobus firmy Roissybus kosztuje około 12 euro (bilet należy kupić wcześniej w kiosku), natomiast ceny publicznych przewoźników zaczynają się od około 7 euro (bilet można kupić w autobusie). Jeśli wybierasz ten środek transportu, przygotuj się na to, że podróż z lotniska Charles’a de Gaulle'a do centrum miasta potrwa prawie półtorej godziny. Bez względu na to, z którego terminala wyjdziesz, bez trudu odnajdziesz przystanki autobusowe. Zatrzymują się na nich wszystkie linie, oprócz N40, który wyrusza wyłącznie z trzeciego terminala. Rozkłady jazdy linii: N40, N43 oraz 351 znajdziesz tutaj: https://www.ratp.fr/en/visite-paris/english/visiting-paris-and-its-surrounding-areas

Jak dojechać z lotniska Charles’a de Gaulle'a do centrum miasta taksówką

Jeśli zdecydujesz się na taksówkę dotrzesz na miejsce wygodnie i szybko (o ile w mieście nie będzie dużych korków). Przejazd z lotniska Charles’a de Gaulle'a do centrum miasta to koszt ok. 60-65 euro, w zależności od miejsca docelowego, a dokładniej – od części Paryża, do której chcesz dotrzeć. Jeśli będzie to część miasta położona na prawo od Sekwany, zapłacisz więcej. Co ciekawe, nie musisz dopłacać za bagaż. Jeśli jednak podróżujecie większą grupą, za każdego pasażera powyżej czterech osób będzie trzeba zapłacić około 4-5 euro.

Jak dojechać z lotniska Charles’a de Gaulle'a do centrum miasta – podsumowanie

Planując podróż do Paryża, warto również przeanalizować możliwe środki transportu z lotniska do centrum miasta. Możliwości jest kilka i to na każdą kieszeń. Jeśli planujesz jechać autobusem lub pociągiem, sprawdź, czy możesz zarezerwować bilety online. Dzięki temu nie będziesz się martwić, że zabraknie miejsca. O czym jeszcze warto pomyśleć? Dobrym pomysłem może być również ubezpieczenie turystyczne lub ubezpieczenie kosztów rezygnacji, które może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie zagranicznej podróży i/lub pobytu (o ile nie wystąpią wykluczenia). A jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w stolicy Francji, przeczytaj nasz krótki przewodnik: Co warto zobaczyć w Paryżu.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (7 ocen)
  • Podziel się