Stoki narciarskie dla początkujących – jak wybrać i na co zwrócić uwagę

Opublikowano
Stoki narciarskie dla początkujących – jak wybrać i na co zwrócić uwagę

Planujesz wypad w góry? Zastanawiasz się, jak dopasować trasę zjazdową do swoich umiejętności? W dzisiejszym artykule przedstawiamy polskie i zagraniczne stoki narciarskie, zarówno te oblegane, jak i mniej znane. Podpowiadamy również, które z nich będą idealne dla początkujących narciarzy,

Skala trudności tras narciarskich i jej oznaczenia

Mierz siły na zamiary. Jeśli weźmiesz sobie do serca to przysłowie, aktywność na stoku będzie dla Ciebie czystą przyjemnością, bez względu na Twój poziom zaawansowania.

Z pewnością pomogą Ci w tym specjalne oznaczenia. Znajdziesz je na trasach zjazdowych, nartostradach, trasach biegowych oraz na szlakach narciarskich. Dzięki nim łatwiej będzie Ci dopasować rodzaj trasy do swoich umiejętności i zminimalizujesz ryzyko upadku. Jakie oznaczenia można spotkać na stokach? Wyróżniamy 4 oznaczenia kolorystyczne. Każdy z nich oznacza inny poziom trudności:

 • zielony – te trasy, nazywane potocznie “oślimi łączkami”, charakteryzują się niskim stopniem nachylenia (ok. 10 stopni) i zazwyczaj są dość szerokie. To sprawia, że będą idealne dla osób początkujących;
 • niebieski – w przypadku tras oznaczonych w ten sposób, poziom trudności jest nieco większy. Odzwierciedleniem tego jest kąt nachylenia, który wynosi ok. 12 stopni. Trasy oznaczone kolorem niebieskim powstały z myślą o osobach, które opanowały już podstawy jazdy na nartach i czują, że chcą dalej szlifować swoje umiejętności;
 • czerwone – te trasy przeznaczone są dla zaawansowanych narciarzy. Stosunkowo wysoki kąt nachylenia, ok. 16 stopni, pozwala na uzyskanie dużej prędkości. Oznacza to, że osoby, które wybierają czerwone stoki, powinny mieć opanowaną technikę jazdy, a tym bardziej – hamowania;
 • czarny – z czarnym oznaczeniem trasy narciarskiej jest tak samo, jak z czarnym pasem w karate – to mistrzostwo. Dlatego tego typu trasy są przeznaczone wyłącznie dla zawodowców z dużym doświadczeniem i profesjonalnym sprzętem.

Wybór stoku narciarskiego – co jeszcze wziąć pod uwagę

Znajomość sposobu oznaczania tras narciarskich zda się na nic, jeśli przecenisz swoje możliwości. Dlatego lepiej zacząć od łatwiejszego stoku i po jakimś czasie spróbować zjazdu na tym trudniejszym, niż wybrać zbyt trudną trasę i już na początku doznać kontuzji. Jednak kolorystyczne oznaczania szlaków to nie jedyne, na co warto zwrócić uwagę. Równie ważne są znaki, które zobaczysz po drodze. Znajomość tych symboli niejednokrotnie może uchronić Cię przed niebezpieczeństwem. Na trasie narciarskiej możesz zobaczyć znaki:

 •       informacyjne,
 •       ostrzegawcze,
 •       zakazu i nakazu.

Te pierwsze pojawiają się co ok. 200 metrów. Dowiesz się z nich, ile metrów zostało jeszcze do końca trasy. Z kolei dzięki znakom ostrzegawczym unikniesz niebezpieczeństwa. Do tej grupy zaliczamy znaki, które ostrzegają przed ryzykiem wypadnięcia z trasy, lodowych szczelinach, zwężeniach, skrzyżowaniem z inną trasą czy o wjechaniu w teren tzw. ratraktów, czyli pojazdów, które służą do konserwacji tras narciarskich. Twojej uwadze nie powinny umknąć również znaki nakazu i zakazu, między innymi, zakazu zjazdu na sankach czy palenia papierosów.

Ośrodki narciarskie dla początkujących – Polska

Gdzie na narty dla początkujących? W Polsce niemal każdy ośrodek sportów zimowych oferuje, wspomniane już, ośle łączki, czyli szerokie stoki o niskim kącie nachylenia, a także zajęcia z instruktorem. Warto się nie na zdecydować na samym początku nauki lub po dłuższej przerwie, aby nie nauczyć się niepoprawnej techniki. Ośrodki, które słyną z łatwych tras narciarskich to:

Szczyrk

Narty w Szczyrku to idealna opcja dla osób początkujących. Ośrodek oferuje 2 zielone trasy – wyciąg orczykowy Biały Krzyż na Przełęczy Salmopolskiej, a także wyciąg o wdzięcznej nazwie Bartuś. Jak można się domyślić, ten ostatni powstał z myślą o dzieciach. Ponadto, na miejscu działają 2 szkółki narciarskie.

Wisła

Osoby, które dopiero zaczynają naukę jazdy na nartach, bardzo często wybierają stacje narciarską Klepki w Wiśle. Znajduje się tu zielona trasa, na której przebywają głównie trenerzy ze swoimi podopiecznymi. Kolejny etap nauki to szlifowanie jazdy na trasie niebieskiej. Dzięki temu, że jest szeroka i stosunkowo krótka (ma 600 metrów długości), nawet osoby początkujące czują się na niej pewnie.

Zieleniec

W Zieleńcu znajduje się aż 31 wyciągów, w tym wyciągi taśmowe, które będą idealne dla dzieci i osób początkujących. Większość tras w tej lokalizacji powstała z myślą o nauce jazdy na nartach. Są szerokie, a ich nachylenie pozwala na spokojną i bezpieczną jazdę. Dużą popularnością wśród początkujących narciarzy cieszy się w Zieleńcu wyciąg Diament.

Ośrodki narciarskie dla początkujących – Europa

Jeśli planujesz zimowy urlop za granicą i dopiero zaczynasz naukę jazdy na nartach, wybierz ośrodki z największą liczbą zielonych i niebieskich tras. Oto kilka naszych propozycji:

Val di Fiemme

Val di Fiemme znajduje się w północnej części Włoch. To prawdziwa mekka dla miłośników sportów zimowych. Co więcej, początkujący narciarze mają tu idealne warunki do nauki. Ponad połowa z 140 km tras to stoki oznaczone jako zielone lub niebieskie.

Dachstein West

W tym austriackim ośrodku narciarstwa ok. 29% tras stanowią trasy niebieskie. Z kolei na osoby, które założą narty po raz pierwszy w życiu, czeka rozległa ośla łączka. Sporym ułatwieniem dla początkujących będzie również taśma magic carpet, dzięki której nauka jazdy na nartach stanie się łatwiejsza i o wiele bardziej bezpieczniejsza.

Risoul

Ośla łączka z wygodnym transportem? Każdy początkujący narciarz o tym marzy. Co więcej, na tym wyciągu w kształcie kubka wjeżdża się na stojąco, a sprzęt można założyć już później. Jeśli więc obawiałeś się, że nie uda Ci się wyskoczyć, kiedy będziesz miał na nogach narty, to rozwiązanie na pewno Ci się spodoba. A kiedy już opanujesz podstawy, czekają na Ciebie łagodne trasy, na których jazda będzie prawdziwą przyjemnością.

Trasy narciarskie dla początkujących – podsumowanie

Trasy narciarskie obfitują w wiele udogodnień dla osób, które dopiero zaczynają naukę. Są to np. wolniejsze, od tych klasycznych, wyciągi, a także specjalne taśmy, które zwiększają bezpieczeństwo w czasie jazdy. Czy to wystarczy, by uniknąć kontuzji lub innego niebezpiecznego zdarzenia? Tego nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń, pomyśl o ubezpieczeniu sportowym

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (1 ocen)
 • Podziel się