Spakuj się z głową - poznaj 5 rad, które Ci to ułatwią

Opublikowano
ubezpieczenie turystyczne

Nadchodzi upragniony urlop. Do wyjazdu zostało jeszcze trochę czasu, ale już pojawia się pytanie -  co zabrać ze sobą na wakacje? Przeczytaj nasz poradnik i spakuj się z głową.

ubezpieczenie turystyczne

Doskonale wiemy, że pośpiech jest złym doradcą, a przed wyjazdem na drugi koniec świata, warto go unikać. Przygotowanie do wakacji warto rozpocząć odpowiednio wcześniej, żeby uniknąć sytuacji, które mogą na dobre pokrzyżować nam plany wyjazdowe. I nie zawsze będzie to opóźnienie samolotu, a częściej prozaiczny brak dokumentu, który uprawnia nas do poruszania się poza granicami kraju. Pewnie słyszałeś już historię w stylu: „dojechaliśmy na lotnisko i wtedy padło pytanie – kochanie, czy masz mój portfel?” A portfel spokojnie leżał na szafce w kuchni z Twoim dowodem osobistym, bez którego nie polecisz do Hiszpanii. Zapominalstwo często towarzyszy wakacyjnym wyjazdom - w końcu już prawie jedną nogą jesteśmy już na urlopie. 

1. Co mi się może przydać? 

Zacznij od przeglądu szafy i sprawdź, czy kostiumu kąpielowego nie zjadły mole, a buty do wspinaczki górskiej się nie rozkleiły. Nie zostawaj też robienia prania na wieczór przed wyjazdem, bo walizka z mokrymi rzeczami będzie ważyła więcej. Pamiętaj też o przeglądzie samochodu, jeśli wyruszasz w długą trasę. Planujesz zabrać se sobą aparat? To koniecznie sprawdź, czy na karcie pamięci jest odpowiednia ilość miejsca. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, zaopatrz się w odpowiednią ilość. Warto też przed wyjazdem śledzić lokalne wiadomości, z miejsca, w które planujemy się wybrać, to nie tylko doskonałe źródło wiedzy o pogodzie, ale też o ciekawych wydarzeniach i świętach, które dzieją się w regionie.

2. Dokumenty 

Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek podróż, to sprawdź, czy Twoje dokumenty są ważne, zwłaszcza jeśli jesteś fanem ofert last minute. Do odprawy celnej niezbędny będzie paszport lub dowód osobisty. Nie zapomnij też o biletach lotniczych, a jeśli możesz, to najlepiej je wydrukuj. Wciąż nie wszystkie lotniska akceptują bilety, które mamy w smartfonowych aplikacjach. Jeśli masz prawo jazdy, to nie zostawiaj go w domu, ponieważ na miejscu zawsze można wypożyczyć samochód. Czasem warto ruszyć się poza kurort i trochę pozwiedzać. Pamiętaj też o karcie EKUZ i zakup ubezpieczenie turystyczne. Spakuj karty płatnicze i wymienioną gotówkę. Jeśli planujesz podróż w egzotyczne miejsca, nie zapomnij o książeczce szczepień. Warto też mieć zapisane w notesie ważne numery telefonów do bliskich, ambasady czy banku. 

3. Mam listę - mam wszystko pod kontrolą 

Swoją listę najlepiej podziel na kategorie: dokumenty, pieniądze, elektronika, odzież, rozrywka, leki i kosmetyki. Tutaj również możesz kierować się zasadą, przed wyjazdem i w dzień wyjazdu. Warto mieć ze sobą ksero dokumentów, które będziemy przechowywać w bezpiecznym miejscu. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do płatności kartą, jednak na wyjazd za granicę warto zabrać ze sobą wymienioną gotówkę, bo w turystycznych ośrodkach nie zawsze można płacić „blikiem”. Przy elektronice dopisz przejściówki elektryczne i power bank. Odzież pakuj kolejno – od stóp do głów, a najlepiej przygotuj gotowe sety, wtedy unikniesz nadbagażu. W kategorii rozrywka wpisz książki, gry, krzyżówki – czyli to wszystko, co umili Ci długą podróż i czas, gdy będziesz leżakować na plaży. Pakując kosmetyczkę, pamiętaj o kremach z wysokim filtrem, a do apteczki wrzuć nie tylko plastry, ale także środki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, nie zapominaj też o standardowych lekach, które przyjmujesz.

4Przed wyjazdem na urlop

Przygotuj również listę rzeczy, które musisz zrobić w ostatniej kolejności. Wyjmij z gniazdek wtyczki, pozamykaj okna, zakręć zawory, schowaj bądź zabezpiecz meble ogrodowe. Wiele z nich wydaje się oczywistych, ale wyjazdy na wakacje poza tym, że sprawiają nam wielką radość, wiążą się też często ze stresem i nerwami, a te ostatnie najlepiej zredukować do minimum.  Najlepiej w widocznym miejscu zapisz wszystkie rzeczy, które spakujesz w ostatniej chwili. Zapisz nawet te najbardziej oczywiste, jak portfel czy telefon komórkowy, bo nawet mistrz organizacji i planowania może przeoczyć najistotniejsze przedmioty. 

5. Pamiętaj o ubezpieczeniu 

Niezależnie od tego, czy planujesz spontaniczny wyjazd do jednego z europejskich miast, czy lecisz na wymarzoną podróż do Australii - bezpieczeństwo podczas podróży jest najważniejsze. Ubezpieczenie na wyjazd zapewni Ci całodobowe wsparcie nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach za granicą. Pamiętaj, że im dalej wyjeżdżasz, tym wyższa powinna być suma ubezpieczenia, bo koszty usług medycznych za granicą są naprawdę wysoki. Bez odpowiedniej polisy podróżnej, będziesz zmuszony pokryć je z własnej kieszeni. Na terenie Europy zadziała także EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak zakres jej działania jest znacznie mniejszy niż ubezpieczenie na wyjazd za granicę.

Chcesz wiedzieć czym różni się EKUZ od ubezpieczenia turystycznego? Przeczytaj nasz artykuł KLIK  

Wakacje to też czas wzmożonej nieobecności w naszych domach. Czasem możemy poprosić rodzinę albo życzliwego sąsiada, żeby doglądał naszego domu i podlewali w nim kwiaty, jednak to za mało. Kiedy my spędzamy najlepsze chwile na wakacjach, w naszych domach mogą wydarzyć się różne historie, na które nie będziemy mieć wpływu. W Polsce do kradzieży z włamaniem najczęściej dochodzi w okresie wakacyjnym – to doskonały moment dla złodziei. Włamywacze mają swoje sprawdzone sposoby, które mogą skutecznie przyczynić się do uszczuplenia naszego majątku. Okres letni to także czas wzmożonych burz i silnych wyładowań, które mogą spalić instalację elektryczną. Burzom często towarzyszom silne wiatry, które mogą uszkodzić elementy dachu lub elewacji. Żeby uniknąć wysokich kosztów naprawy dachu albo  zalanego parkietu, warto zakupić ubezpieczenie mieszkania i domu. Pamiętaj, że podstawowy zakres ubezpieczenia nieruchomości nie zawsze obejmuje kradzież z włamaniem, dlatego rozważ opcję dodatkową. Więcej o ubezpieczeniu mieszkania KLIK

ubezpieczenie turystyczne

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się