Jak ubrać dziecko w góry — wskazówki na każdą porę roku

Opublikowano

Pierwsza wycieczka w góry to dla dziecka niezapomniane przeżycie. Dzięki niej może złapać bakcyla i wracać na szlak już jako dorosły człowiek — z przyjaciółmi lub rodziną. Jednak to, jak maluch zapamięta górską wycieczkę zależy też od Ciebie. Zrób więc wszystko, żeby było mu ciepło i żeby mógł cieszyć się pięknem górskich krajobrazów bez przeszkód. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak ubrać dziecko w góry i co wziąć pod uwagę, wybierając ubrania na taką wyprawę.

Jak ubrać dziecko w góry i na co zwrócić uwagę

To, jak ubrać dziecko w góry, zależy przede wszystkim od pory roku. Wiadomo, że inne warunki panują na szlaku latem, a inne zimą. Niestety, pora roku nigdy nie będzie gwarantem określonej temperatury czy szerzej — warunków atmosferycznych. Pogoda w górach bywa kapryśna i zmienna. Weź pod uwagę również fakt, że im wyżej, tym będzie chłodniej. Dlatego wybierając się ze swoją pociechą w góry, nie sugeruj się aktualną sytuacją pogodową, bo za chwilę wszystko może się zmienić.

Jak ubrać dziecko w góry zimą

Zimą w górach warunki są trudniejsze niż w przypadku innych pór roku. Dlatego zadbaj o to, by Twoje dziecko założyło bieliznę termiczną. Niezbędne będą także rękawice, np. narciarskie. Pamiętaj także o ciepłym nakryciu głowy. Równie ważne są buty — wysokie i wodoodporne. Polecamy śniegowce lub buty trekkingowe. Jeśli chodzi o kurtkę, idealnie sprawdzi się puchowa. Dobrze również pomyśleć o dodatkowej, wierzchniej warstwie, która będzie wodoodporna. Jaki strój dla dziecka w góry zimą będzie najlepszy? Strój “na cebulę”, czyli warstwowy, sprawdzi się o każdej porze roku, także zimą. Nie zapomnij również o okularach przeciwsłonecznych. Zimą w górach słońce świeci ostro, więc warto chronić oczy malucha przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Jak ubrać dziecko w góry wiosną lub jesienią

Jeśli wybierasz się z dzieckiem w góry jesienią lub wiosną, zadbaj przede wszystkim, żeby nie przemokło. Absolutna podstawa to wodoodporna kurtka, najlepiej taka z podpinką. Dzięki temu będzie można dopiąć wewnętrzną warstwę, kiedy zrobi się chłodniej i zacznie wiać. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwoli uniknąć tego, że dziecko zmarznie albo niepotrzebnie się przegrzeje. Dobrym rozwiązaniem będzie także szybkoschnąca, „oddychająca” odzież. Szczególnie spodnie, bo to one są częścią garderoby, najbardziej narażoną na przemoknięcie. Jeśli chodzi o obuwie — zrezygnuj z tego sportowego, w którym Twoje dziecko chodzi na spacery. Najwygodniejsze i najbezpieczniejsze, w przypadku górskich wędrówek, będą wysokie buty trekkingowe.

Jak ubrać dziecko w góry latem

Choćby maluch bardzo Cię o to prosił, nie ulegaj namowom, by w góry ruszyć w krótkim rękawie i sandałach. Jak już wspominaliśmy, pogoda na górskim szlaku zmienia się jak w kalejdoskopie, a w wyższych partiach, nawet latem, będzie chłodniej. Pewnym kompromisem mogą być tu spodnie z odpinanymi nogawkami i odpinana bluza albo lekka kurtka przeciwdeszczowa, pod którą dziecko może założyć krótki rękaw. Dzięki temu w każdej chwili będziecie mogli dopasować ubiór do aktualnej pogody. Szczególnie latem przyda się plecak, do którego Twoja latorośl może schować ubrania, które w danym momencie nie są jej potrzebne. Zakładamy, że w plecaku znajdzie się coś więcej niż zapasowe ubrania. Dlatego wybierając plecak, zdecyduj się na model z systemem nośnym, który odciąży plecy dziecka. Ze względów praktycznych dobrze, aby plecak był również wodoodporny.

Jak ubrać dziecko w góry — 5 praktycznych wskazówek

Jak już wspominaliśmy, to, jak ubrać dziecko w góry, zależy przede wszystkim od pogody. Istnieją jednak pewne uniwersalne wskazówki, którymi warto się kierować, bez względu na porę roku i temperaturę.

Zrezygnuj z tradycyjnego obuwia na rzecz trekkingowego

W góry nie idzie się na pół godziny. Jeśli więc planujesz dłuższą wyprawę, pamiętaj, by dziecko miało odpowiednie obuwie. Te codzienne przegra w starciu z górzystym terenem. W skrajnych przypadkach maluch może nabawić się pęcherzy lub nawet skręcić nogę. Dlatego warto zainwestować w buty trekkingowe. Nawet jeśli dziecko szybko z nich wyrośnie, zapewnisz mu wygodę i bezpieczeństwo. Zadbaj też o to, aby dziecko pochodziło w butach trekkingowych przed wyjazdem. Obtarcia to nic pożądanego podczas wyprawy. 

Ubierz dziecko “na cebulę”

Ubiór na cebulę sprawdzi się bez względu na pogodę i porę roku. Zawsze powinny być to minimum 3 warstwy. Zimą i jesienią, np. bielizna termiczna, bluza polarowa i kurtka puchowa, a latem i ciepłą wiosną - krótki rękaw, lekkie wierzchnie okrycie i warstwa przeciwdeszczowa.

Zadbaj o wodoodporną odzież

Deszcz w górach może zacząć padać, kiedy będziecie akurat w połowie trasy. Niech więc nie zwiedzie Cię bezchmurne niebo, kiedy szykujecie się do drogi. Wędrowanie w przemoczonych ubraniach to nic przyjemnego. Co gorsza, może skończyć się przeziębieniem. Dlatego bez względu na porę roku, pamiętaj, by dziecko miało wodoodporną kurtkę i odzież szybko schnącą.

Chroń malucha przed promieniowaniem UV

Bez względu, czy to lato, czy zima, oczy Twojego dziecka narażone są na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Pamiętaj więc, by kupić mu dobre okulary przeciwsłoneczne. Unikaj jednak tanich modeli, bo chociaż mają one ciemne szkła, promienie UV i tak się przez nie przedostają.

Zaopatrz dziecko w ochraniacze

Może ochraniacze nie są elementem stroju, warto, by dziecko je założyło, wybierając się w góry. Zimą z pewnością przydadzą się tzw. “raki”. Są to antypoślizgowe nakładki, które ułatwiają poruszanie na śliskim górskim terenie lub gdy śniegu jest naprawdę dużo. Inny przydatny gadżet to stuptuty. To rodzaj zabezpieczenia na nogawki, dzięki któremu nic nie przedostanie się do środka, np. śnieg.

Jak ubrać dziecko w góry — podsumowanie

Wyprawę na szlak powinny poprzedzić solidne przygotowania. Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko, musicie być przygotowani na każdą pogodę i ewentualność. Jeśli wybieracie się za granicę i zależy Ci na bezpieczeństwie najbliższych, możesz pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym. Taka polisa może okazać się dodatkowym wsparciem, na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń (o ile nie wystąpią wykluczenia).

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się