9 sposobów na tani wyjazd w góry

Opublikowano

Czy w dobie szalejącej inflacji i rosnących podwyżek cen możesz jeszcze liczyć na tani wyjazd w góry? Co możesz zrobić, aby taka wycieczka nie nadwyrężyła Twojego domowego budżetu? Poznaj nasze sprawdzone sposoby i ciesz się niezapomnianymi widokami bez wydawania fortuny.

Sprawdzone sposoby na tani wyjazd w góry

Gdzie szukać oszczędności? Kiedy rezerwować pobyt, żeby zapłacić mniej? Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków? Jak zaoszczędzić na transporcie?

Wybierz mniej popularny kierunek

Chcesz jechać w góry? A kto powiedział, że musisz wybrać najbardziej oczywisty kierunek? Czasem warto poświęcić trochę więcej czasu, by znaleźć prawdziwe perełki. Pamiętaj, że na Zakopanem możliwości się nie kończą. Jest przecież wiele urokliwych miasteczek, w których unikniesz tłumów i wygórowanych cen. Może się okazać, że jeśli wybierzesz nieco niższy standard i wyjedziesz poza sezonem, za cenę, którą zapłaciłbyś w najpopularniejszych polskich kurortach, będziesz mógł cieszyć się zagraniczną wycieczką.

Wyjeżdżaj w góry poza sezonem

Im więcej chętnych, tym ceny będą wyższe. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić, zrezygnuj z wyjazdu w góry w najbardziej “gorącym” okresie, takim jak np. długi majowy weekend, ferie zimowe lub wakacje. Wybieraj terminy poza sezonem, ale takie, w których jeszcze możesz cieszyć się dobrodziejstwami danego czasu. Przykładowo, zamiast wyjechać w góry, w lipcu lub w sierpniu, zarezerwuj wyjazd w góry we wrześniu lub w październiku. To samo dotyczy zimowych wypadów. Unikaj terminów około Bożego Narodzenia i Sylwestra, a także okresu ferii. Najlepiej “wbij się” przed, po albo pomiędzy.

Korzystaj z rekomendacji znajomych

Zanim skorzystasz z wyszukiwarki, zapytaj znajomych, czy nie mają do polecenia sprawdzonej miejscówki w rozsądnej cenie. W dobie mediów społecznościowych takie pytanie dotrze także do znajomych Twoich znajomych. W praktyce oznacza to, że w kilka minut możesz otrzymać kilka rekomendacji. To dobra alternatywa dla opinii i poleceń znalezionych w sieci. Ich prawdziwość bowiem często trudno zweryfikować, nie wiesz też, czy Twoje gusta pokryją się z gustami obcych ludzi.

Zrezygnuj z hotelu na rzecz tańszych kwater

Jeśli szukasz miejsca, w którym odpoczniesz po całodniowej wędrówce, wcale nie musisz rezerwować pokoju w pięciogwiazdkowym hotelu. Zamiast tego, przejrzyj ofertę kwater, hosteli albo schronisk górskich. Warunki w nich są często na wysokim poziomie. Jeśli więc masz w pamięci obraz takich miejsc jeszcze z lat dziewięćdziesiątych, zdziwisz się, jak wiele się od tego czasu zmieniło.

Zarezerwuj wyjazd z wyprzedzeniem

Planowanie z wyprzedzeniem sprzyja oszczędności. Zaplanuj wyjazd wcześniej, a wydasz mniej. Oferty typu first minute są zazwyczaj tańsze niż te rezerwowane w środku sezonu parę tygodni przed wyjazdem. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Im wcześniej zaczniesz poszukiwania, tym większy będziesz mieć wybór.

Podróżuj w większym gronie albo zrezygnuj z samochodu

Biorąc pod uwagę rosnące ceny benzyny, dojazd może pochłonąć dużą część budżetu przeznaczonego na wyjazd w góry. Dlatego, jeśli jedziesz własnym autem, zabierz ze sobą współpasażerów. Wówczas koszty “rozłożą się” na kilka osób. Alternatywnym rozwiązaniem jest podróż pociągiem lub autokarem. Jeśli podróżujesz z rodziną, może się okazać, że po uwzględnieniu zniżek dla najmłodszych, uda Ci się sporo zaoszczędzić. A przy okazji odpoczniesz i popodziwiasz piękne krajobrazy przez okno. Kiedy będziesz już na miejscu, postaraj się poruszać pieszo. Dzięki temu unikniesz dodatkowych kosztów i spędzisz aktywnie czas.

Odżywiaj się we własnym zakresie

Media co chwilę elektryzują nas tzw. rachunkami grozy. Faktycznie, w najbliższym czasie nie ma co liczyć, że ceny będą niższe. To samo dotyczy ofert z pełnym wyżywieniem. Wiemy, że wycieczki (w góry i nie tylko) mają być odpoczynkiem od codzienności, także od gotowania. Prawda jest jednak taka, że żywiąc się we własnym zakresie, sporo zaoszczędzisz. Pewną formą kompromisu może być na przykład wybór tylko jednego posiłku, który będziesz jadł w restauracji.

Ubezpiecz się

Chociaż wykupienie ubezpieczenia turystycznego wiąże się z wydatkiem, może się okazać, że taka polisa uchroni Cię przed konsekwencjami (także tymi finansowymi) nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. zgubienie bagażu, leczenie, akcja ratownicza (o ile nie wystąpią wykluczenia). O takiej polisie warto pomyśleć, szczególnie jeśli planujesz zagraniczny wyjazd w góry.

Skróć pobyt

Kolejną formą kompromisu, gdy koszty wyjazdu w góry rosną, jest skrócenie pobytu.

To dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz oszczędzać na hotelu, atrakcjach czy zrezygnować z posiłków w restauracji. Na pocieszenie możemy dodać, że na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej turystów i turystek. 

Tani wyjazd w góry — podsumowanie

Czy tani wyjazd w góry jest możliwy? Tak, ale niestety wraz ze wzrostem inflacji, zmieniły się ceny. A wraz z nimi to, co obecnie możemy zdefiniować jako niedrogie. W takiej sytuacji warto szukać oszczędności, gdzie tylko się da, nie rezygnując z wyjazdu w góry. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik Ci w tym pomoże.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się