Gdzie jechać w czerwcu na wakacje i dlaczego warto?

Opublikowano
Gdzie jechać w czerwcu na wakacje i dlaczego warto?

Kto powiedział, że po majówce musisz czekać aż do wakacji, żeby odpocząć i zwiedzić coś ciekawego? Wypad w czerwcu to bardzo dobrym pomysł. Jest już przecież ciepło, ale to wciąż nie jest jeszcze szczyt sezonu. Gdzie warto wyjechać w czerwcu i dlaczego warto to zrobić? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Długi weekend czerwcowy – kiedy przypada

Chociaż najpopularniejszym długim weekendem w Polsce zdecydowanie jest majówka, w czerwcu również można liczyć na kilka wolnych dni. Wszystko za sprawą Bożego Ciała, które przypada w czwartek, 8 czerwca. Wystarczy zatem wziąć urlop w piątek 9 czerwca 2023, żeby zyskać aż 4 dni wolnego. Oczywiście ten termin Cię nie ogranicza. W czerwcu już w wielu miejscach jest na tyle ciepło, że wyjazd w tym okresie może być równie udany.

Gdzie jechać w czerwcu w Polsce

W naszym kraju jest wiele pięknych miejsc, które warto zwiedzić. Bez względu na to, czy masz 4 dni wolnego, czy planujesz dłuższy wypoczynek. Oto kilka naszych propozycji.

Mazury

Punkt obowiązkowy na Mazurach to oczywiście Mikołajki. które leżą w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Nic więc dziwnego, że zostały okrzyknięte żeglarską stolicą Polski. Nawet jeśli nie jesteś zapalonym żeglarzem i nie złapiesz bakcyla, w Mikołajkach jest wiele malowniczych tras rowerowych, nie mówiąc już o promenadzie z widokiem na bajeczne mazurskie jezioro. Jeśli chodzi o rezerwację, koszty pobytu w Mikołajkach w czerwcu mogą być o wiele niższe, niż gdybyś zdecydował się na urlop w lipcu lub w sierpniu. Za to panorama Mazur jest bezcenna i piękna bez względu na to, czy pojedziesz w szczycie sezonu, czy w czerwcu.

Wieliczka

Na hasło „Wieliczka” pierwsza myśl to oczywiście kopalnia soli. Nic dziwnego, ponieważ zabytek ten został wpisany na listę UNESCO już w 1979 roku. Warto wiedzieć, że Kopalnia Soli w Wieliczce działa już od średniowiecza, aż do dziś. Zwiedzanie Wieliczki nie musi się wcale ograniczać jedynie do słynnej kopalni. Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście uzdrowiskowym? Zamek Żupny, który niegdyś był siedzibą zarządu Wieliczki, a także stołówką dla pracowników kopalni. To jednak nie koniec. Będąc w Wieliczce, warto zobaczyć również tężnie solankowe i klasztor franciszkanów, do którego prowadzi Trakt Solny.

Uniejów

Uniejów, położony w województwie łódzkim, to jedno z najstarszych miast w Polsce. Turystów przyciąga dziś za sprawą term, które znajdują się w bardzo „klimatycznym” parku, u podnóża XV-wiecznego zamku. Temperatura w tych basenach termalnych ma powyżej 30 stopni Celsjusza, dokładnie tyle, żeby zrelaksować się, pozwolić odpocząć ciału i duszy. Dość nietypową uniejską atrakcją jest Zagroda Młynarska. W jednym z dwóch wiatraków, które się tam znajdują, można nawet przenocować.

Gdzie jechać w czerwcu za granicę

Jeśli wolisz zagraniczne kierunki i celujesz w raczej w te miejsca, w których jest ciepło, nasze propozycje przypadną Ci do gustu.

Bułgaria

Średnia temperatura w czerwcu w Bułgarii wynosi ok. 21 stopni Celsjusza. Niech Cię to jednak nie zwiedzie, bo o tej porze temperatura może sięgać nawet 30 stopni Celsjusza. Jeśli dodamy do tego delikatny wietrzyk od Morza Czarnego, poczujesz się jak w raju. Najpopularniejszymi kurortami w Bułgarii są Złote Piaski i Słoneczny Brzeg. Z nazwą tego pierwszego kurortu wiąże się ciekawa legenda. Podobno na tamtejszej plaży piraci zakopali skarb, a przyroda zmieniła go w złoty piasek. Co ciekawe, urlop w Bułgarii nie musi zrujnować domowego budżetu. Ceny za osobę zaczynają się bowiem już od ok. 1700 zł za osobę za trzydniowy pobyt w ofercie all inclusive, last minute.

Grecja

Grecja to już klasyk. W pełni sezonu będzie tam mnóstwo turystów. Dlatego czerwiec to najlepszy moment, by zwiedzić greckie wyspy i starożytne budowle. Średnia temperatura w Grecji w czerwcu wynosi ok. 21 stopni Celsjusza, chociaż w dzień może sięgać nawet 27 stopni Celsjusza. Jest więc bardzo ciepło, ale nie upalnie. Za to temperatura wody przewyższa tę, na którą możemy liczyć w Bałtyku. Wynosi bowiem 21 stopni Celsjusza. Grecja to takie państwo, które można odwiedzać wielokrotnie i nadal będzie co podziwiać. Chociażby ze względu na liczbę wysp. Jest ich ponad 2500 - na Morzu Egejskim, Jońskim i Śródziemnomorskim, ale zamieszkałych jest tylko 165 z nich. A co proponujemy na czerwcowy wyjazd do Grecji? Santorini z bajecznymi widokami, piaszczystą plażę na Marmari oraz Kanał Miłości na wyspie Korfu.

Majorka

Majorka to idealny kierunek na urlop w czerwcu. W dzień temperatura sięga tam nawet 28 stopni Celsjusza. Noce na Majorce w tym miesiącu również należą przeważnie do bardzo ciepłych, ponieważ możesz liczyć nawet na 19 stopni Celsjusza. Ciepłe wody Morza Śródziemnego (21 stopni Celsjusza) w połączeniu z łagodnym klimatem, to idealne warunki zarówno do plażowania, jak i do górskich wędrówek. Jeśli zatem wolisz aktywny wypoczynek, na Majorce z pewnością będziesz miał co robić. Przez zachodnim wybrzeżu Majorki rozciąga się Serra de Tramuntana pasmo górskie z niewysokim, ale stromym szczytem Puig Major. Na trasie znajduje się wiele malowniczych, urokliwych miasteczek, takich jak choćby Deia czy Valldemossa.

Gdzie jechać w czerwcu – podsumowanie

Wśród naszych propozycji znalazły się pomysły, zarówno na dłuższy wyjazd, jak i krótki kilkudniowy wypad. Pamiętaj, że wakacje, które mają uczniowie, to tylko umowna data. Jeśli nie masz dzieci, możesz pojechać na wakacje, kiedy chcesz, unikając tłumów w szczycie sezonu. Jeśli jesteś rodzicem, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żebyś zabrał również swoje pociechy. Czerwiec to miesiąc, w którym uczniowie mają już wystawione oceny, dzieci więc niewiele stracą. Bez względu na to, czy planujesz rodzinny wyjazd, czy wypad we dwoje, warto pomyśleć o kwestiach organizacyjnych i tych związanych z ubezpieczeniem turystycznym. Dzięki temu możesz uniknąć finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń i po prostu cieszyć się wyjazdem.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się