Jakie jest przeznaczenie garażu? Wydawać by się mogło, że to pytanie retoryczne. Każdy od razu powie, że w tym pomieszczeniu przechowuje się samochód lub kilka samochodów. Tyle w teorii, bo praktyka pokazuje coś zgoła innego. Chociaż takie jest główne przeznaczenie garażu, jego rola nie ogranicza się jedynie do tej jednej. Obecnie auto zajmuje tylko część tego pomieszczenia. Garaże coraz częściej są bowiem aranżowane również na siłownię, spiżarnię czy po prostu na miejsce do majsterkowania. Tutaj pojawia się pytanie, jak urządzić garaż, aby znaleźć na to wszystko miejsce?
Jak urządzić garaż — praktyczne wskazówki
Zanim jeszcze zaczniesz szukać odpowiedzi na pytanie, jak urządzić garaż, weź pod uwagę jego wielkość i przeznaczenie. Inaczej urządza się bowiem mały garaż, w którym ma się zmieścić jeden samochód i ewentualnie rower, a inaczej dużą przestrzeń, w której planuje się spędzać trochę czasu, np. na majsterkowaniu. Nie bez znaczenia jest również to, czy mamy do czynienia z garażem w bryle budynku, czy z wolnostojącym (o czym piszemy w osobnym artykule).
Aranżacja garażu, a jego wielkość
Jakie minimalne wymiary powinien mieć garaż? Regulują to odpowiednie przepisy, według których stanowisko postojowe dla jednego auta powinno mieć co najmniej 2,3 metra na 5 metrów. Jak to jednak zwykle bywa, minimum to za mało, by swobodnie wsiadać i wysiadać z samochodu, a co dopiero — zaprojektować funkcjonalny garaż. Według nas optymalna wielkość garażu to co najmniej 1,5-2m więcej. Nadal jednak takie pomieszczenie będzie ciasne. Jak powszechnie wiadomo — im większa przestrzeń, tym więcej możliwości. Ta zasada sprawdza się również w przypadku garażu.
Podłoga w garażu
Podłoże w garażu musi być przede wszystkim praktycznie. Nie ma co kierować się estetyką. Podłoga w takim pomieszczeniu musi być łatwa w utrzymaniu, odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i plamy (np. z farby lub oleju). Dlatego w garażu odpadają wszelkie “domowe” podłogi (panele, linoleum itp.). Jak to zwykle bywa, najprostsze rozwiązania są najlepsze. Tak jest naszym zdaniem i tym razem. Co proponujemy? Po prostu wybetonowanie podłoża.
Wyposażenie garażu, czyli półki, haczyki i walizki
Wyposażenie garażu zależy w dużej mierze od jego dodatkowego przeznaczenia. W każdym takim pomieszczeniu przydadzą się meble wiszące, takie jak półki, czy haczyki na narzędzia. Wszystkie wymienione rozwiązania mają tę zaletę, że pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca. Jeśli więc zastanawiasz się, jak urządzić mały garaż, zagospodarowanie ścian to najprostszy patent. Od Ciebie zależy jednak, gdzie schowasz narzędzia. Są osoby, które przechowują je na półkach i takie, które po prostu odwieszają je na haczyk lub chowają rzeczy posegregowane w specjalnych walizkach. Z kolei w garażu każdego majsterkowicza powinien znaleźć się stół warsztatowy. Nie ma tu jednak jednej złotej zasady. Najważniejsze jest wygoda i to, żeby pamiętać, gdzie co się znajduje.
Podział tematyczny
Jeśli jesteś właścicielem dużego garażu, pomyśl o podzieleniu go na strefy. Nie chodzi jednak o zabawę kolorami czy stawianie ścianek działowych. Mamy tu na myśli podział użytkowy. Zadbaj o to, by rzeczy z tej samej kategorii znajdowały się obok siebie, np. ułóż razem narzędzia, sprzęty sportowe czy zabawki ogrodowe. Inaczej może powstać istny miszmasz, chaos, w którym nic nie znajdziesz. A przecież nie o to chodzi.
Ogrzewanie garażu
Ogrzewać garaż czy nie? Jeśli jest on częścią domu, na pewno warto to zrobić, ponieważ niska temperatura w tym pomieszczeniu może odbić się na całym budynku i w domu będzie chłodniej, a koszty ogrzewania wzrosną. Inaczej sprawa wygląda w przypadku garażu wolnostojącego. Ze względu na to, że przez ostatnie kilkanaście lat zimy w naszym kraju były dość łagodne, właściciele tego typu budynków raczej nie muszą się martwić (o ile nie zamierzają przebywać w garażu wolnostojącym zbyt długo). Brak ogrzewania w garażu ma też swoje plusy i minusy. Niewątpliwą zaletą, przy dobrej termoizolacji budynku, jest możliwość przechowywania produktów spożywczych, takich jak konfitury, jaja czy napoje. Podczas świąt i innych okazji na pewno znajdzie się też miejsce na wypieki lub dania, których nie pomieści kuchenna lodówka. Weź tez pod uwagę, że przy nieodpowiednio zaprojektowanej wentylacji, brak ogrzewania może spowodować środowisko idealne dla rozwoju grzybów i bakterii. Potraktuj więc kwestię projektowania systemu wentylacyjnego poważnie.
Oświetlenie w garażu
Jak powszechnie wiadomo, naturalne światło jest zawsze najlepsze. Dlatego dobrze byłoby, gdyby garaż miał chociaż jedno okno. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, najprostszym rozwiązaniem będzie zamontowanie lampy, które świecą jasnym, zimnym światłem. Choć wielu osobom te barwy mogą przywodzić niemiłe skojarzenia, w garażu sprawdzą się idealnie. Dlaczego? Dzięki takiemu oświetleniu będzie można zobaczyć nawet detale. Jest to przydatne w czasie pracy przy samochodzie lub choćby majsterkowania dla przyjemności.
Jak urządzić garaż — podsumowanie
Każdy doceni funkcjonalny garaż. Warto jednak zabezpieczyć takie pomieszczenie. Szczególnie jeśli chodzi o garaż, który znajduje się w tej samej miejscowości, ale poza posesją. W ramach rozszerzonej ochrony ubezpieczenia mieszkania lub domu, właściciele mogą ubezpieczyć także garaż na wypadek wielu zdarzeń losowych, pamiętając również o wykluczeniach.