Garaż wolnostojący czy w bryle budynku — który będzie lepszy

Opublikowano
Garaż wolnostojący czy w bryle budynku — który będzie lepszy

Dziś posiadanie samochodu jest tak powszechne, że kupując lub budując dom, automatycznie myślimy o miejscu na auto. Co zatem będzie lepsze — garaż wolnostojący czy w bryle budynku? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, o których opowiemy w dzisiejszym artykule.

Garaż wolnostojący czy w bryle budynku — plusy i minusy

O ile garaż w bryle budynku jest dość oczywistym wyborem, o tyle w przypadku tego wolnostojącego, możesz zdecydować się na budowę garażu na własnej posesji lub zakup takiego budynku na terenie miasta. Każdy wybór wiąże się z pewnymi niedogodnościami, ale ma także swoje plusy. Poniżej przedstawiamy te najistotniejsze.

Garaż w bryle budynku — zalety

Garaż w bryle budynku to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Nie musisz nawet wychodzić z domu, by wsiąść do samochodu. Co więcej, taki budynek to część nieruchomości, więc jego budowa pochłonie mniej pieniędzy niż stawianie garażu od podstaw na własnej działce. To nie jedyne zalety. Jeśli uwzględnisz garaż w projekcie domu, czeka Cię mniej formalności, niż przy stawianiu garażu osobno.

Garaż w bryle budynku — wady

 

Podstawową wadą garażu w bryle budynku, jest zabieranie części powierzchni mieszkalnej nieruchomości. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj o odpowiednim systemie wentylacyjnym. Inaczej opary z silnika mogą przedostać się do mieszkania. Dla niektórych osób garaż połączony z domem ma jeszcze jedną wadę — hałas. Domownicy mogą usłyszeć, kiedy wjeżdżasz do garażu i z niego wyjeżdżasz. Co gorsza, garaż w bryle budynku, to kolejne miejsce, przez które złodzieje mogą włamać się do domu. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie.

Garaż wolnostojący na własnej działce — plusy

Garaż wolnostojący, wybudowany na własnej działce, może pełnić wiele funkcji. Oprócz tego, że zaparkujesz w nim auto, możesz wykorzystać pozostałą przestrzeń na przykład w charakterze pomieszczenia gospodarczego lub jako składzik. Co więcej, mimo że garaż nie jest integralną częścią budynku, nadal masz samochód u siebie.

Garaż wolnostojący na własnej działce — minusy 

Garaż wolnostojący obok domu nie sprawdzi się na małych i wąskich działkach, ponieważ zabierze miejsce, którego i tak jest niewiele. Dlatego, w takim przypadku, lepiej wybrać garaż w bryle budynku lub taki zlokalizowany poza posesją, na terenie miasta.

Garaż wolnostojący poza posesją — plusy

Jeśli trafisz na korzystną ofertę, zaletą takiego rozwiązania może być cena. Szczególnie jeśli obecnemu właścicielowi będzie zależało, by szybko sfinalizować transakcję.

Garaż wolnostojący poza posesją — wady

Największą wadą garażu wolnostojącego, który nie jest częścią domu i nie znajduje się na posesji, jest oczywiście odległość. Nie po to przecież korzystasz z samochodu, żeby tracić czas na dotarcie do garażu. Szczególnie może to być uciążliwe zimą lub kiedy zaśpisz do pracy. Taka lokalizacja może również spowodować, że budynek będzie bardziej narażony na włamanie czy uszkodzenie. Dlatego, jeśli posiadasz garaż wolnostojący w tej samej miejscowości, ale poza miejscem ubezpieczenia (w tym przypadku — domu), dobrym rozwiązaniem może okazać się ubezpieczenie garażu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie dotyczącej ubezpieczenia mieszkania i  domu.

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący — podsumowanie

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący? Zanim podejmiesz decyzję, przeanalizuj wszystkie “za” i ”przeciw”, takie jak wielkość działki, projekt domu czy budżet. Pamiętaj, że garaż wolnostojący możesz nabyć lub wybudować później, natomiast garaż w bryle budynku musisz uwzględnić

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się