Praca w domu, czyli jak zarabiać przez internet

Opublikowano

Masz dosyć dojazdów do pracy? Sytuacja rodzinna nie pozwala Ci pracować w biurze na cały etat? A może po prostu marzysz o niezależności finansowej i pracy w domowym zaciszu? Zastanawiasz się, jak zarabiać przez internet i czy praca w domu się opłaca? W dzisiejszym artykule omawiamy popularne zajęcia, które możesz wykonywać bez wychodzenia z domu i całkiem dobrze zarobić.

Opłacalna praca w domu — nasze propozycje

Jak zarabiać w internecie? Rozwój marketingu internetowego sprawił, że obecnie można zarabiać całkiem dobrze, pracując online. Teoretycznie, potrzebny jest do tego tylko komputer i dostęp do internetu. Obecnie to jednak za mało. Niezbędne są również wiedza i doświadczenie. W przypadku niektórych zawodów możesz zdobyć je pracując w agencji marketingowej (oczywiście zdalnie). Czasem jednak wystarczy kurs online, wrodzony talent oraz strategia, dzięki której pozyskasz klientów. Oznacza to jednak, że konieczna będzie nauka na własnych błędach i zainwestowanie sporej sumy, a zyski przyjdą dopiero po kilku miesiącach.

Copywriting, content marketing, prowadzenie mediów społecznościowych 

Choć poniżej wymieniliśmy kilka możliwości, w dużym skrócie, sprowadzają się one do tworzenia różnego rodzaju tekstów:

  •       na strony internetowe,
  •       na firmowy blog,
  •       na landing page,
  •       do mediów społecznościowych.

W tym przypadku nie wystarczy jednak piątka z języka polskiego. Oczywiście znajomość zasad ortograficznych oraz interpunkcyjnych jest ważna, ale to jedna z wielu umiejętności. Żeby pisać skuteczne teksty, szczególnie te o charakterze sprzedażowym, trzeba posiadać wiedzę marketingową. Inaczej copywriting już zawsze będzie dla Ciebie dodatkowym zajęciem, a stawki za tekst nie pozwolą Ci się utrzymać.

Pozycjonowanie stron internetowych

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że po wpisaniu jakiegoś zapytania w Google, niektóre strony pojawiają się wysoko, a inne lądują na drugiej lub trzeciej stronie wyników wyszukiwania? Topowa pozycja w wyszukiwarce to efekt skutecznego pozycjonowania strony. Choć na rynku są dostępne kursy i szkolenia, dzięki którym poznasz tajniki pozycjonowania, najwięcej nauczysz się w praktyce, pod czujnym okiem doświadczonych specjalistów. Jeśli więc ten temat Cię zainteresował, możesz poszukać zdalnego stażu w agencji SEO/SEM. Dzięki temu dowiesz się, na czym polega optymalizacja strony pod SEO, jaką rolę w pozycjonowaniu odgrywają frazy kluczowe i co to jest link building. Poznasz również wiele narzędzi, które są niezbędne w pracy specjalisty ds. SEO.

Reklama w internecie 

Być może jesteś użytkownikiem Facebooka, Instagrama, LinkedIna lub Tik-Toka. Choć te portale społecznościowe różnią się między sobą, łączy je jedno — możliwość reklamy. Z pewnością nie raz widziałeś reklamy na FB, a produkty, które oglądałeś wcześniej w sklepie internetowym, wyświetlały Ci się później w różnych miejscach — od stron internetowych aż po media społecznościowe. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Jeśli chcesz tworzyć skuteczne reklamy w wyszukiwarce i social media, dobry kurs to dopiero początek. Zanim zaczniesz tworzyć takie kampanie dla klientów, zacznij pomagać znajomym. Dopiero, gdy zobaczysz efekty, pomyśl o pierwszych płatnych zleceniach. Możesz również aplikować na stanowisko juniorskie jako młodszy specjalista Google Ads lub Facebook Ads.

Prowadzenie mediów społecznościowych 

Choć wspominaliśmy o tym na początku, prowadzenie mediów społecznościowych można uznać za osobne zajęcia, wykraczające poza content marketing. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Social media specialist to osoba, która zajmuje się również tworzeniem prostych grafik, obróbką zdjęć, montowaniem filmików, a nawet występowaniem na tzw. live’ach, czyli transmisjach na żywo. Do jej obowiązków należy także moderacja profilu, czyli odpisywanie na wiadomości i komentarze.

Obsługa lub prowadzenie sklepu internetowego 

Kolejnym zajęciem, które możesz wykonywać z domu, jest obsługa sklepu internetowego. Właściciele z branży e-commerce często szukają kogoś do drobnych prac na stronie, takich jak np. dodawanie produktów, zdjęć i opisów, czy koordynowanie zamówień. Dzięki temu przekonasz się, na, czym polega prowadzenie sklepu i być może za jakiś czas otworzysz własny biznes. Przykładowo, jeśli zdecydujesz się na e-commerce w modelu dropshipping, nie będziesz potrzebować magazynu ani produktów na stanie, bo sklep będzie połączony z hurtownią i to ona będzie odpowiedzialna za całą logistykę — pakowanie, wysyłkę i zwroty. Musisz jednak pamiętać, że e-commerce to bardzo konkurencyjna branża, w której trudno się wybić. Dlatego dobra strona, wysokiej jakości zdjęcia produktowe, pomysł na komunikację i budżet na reklamę, to absolutne minimum, aby myśleć o zysku.

Wirtualna asysta 

Wirtualne asystentki i asystenci to stosunkowo nowe zawody. Czym zajmują się takie osoby? W dużym uproszczeniu — niemal wszystkim, a dokładnie tym, czego akurat potrzebuje klient: począwszy od pilnowania kalendarza spotkań, odpisywania na e-maile, redagowania dokumentów, przez tworzenie prezentacji i raportów na prowadzeniu mediów społecznościowych i umawianiu spotkań kończąc.

Biznes w internecie to nie wszystko

Praca w domu nie ogranicza się wyłącznie do internetu. W zaciszu czterech ścian możesz tworzyć lasy w słoiku, które ostatnio stały się bardzo modne. Przy odpowiedniej marży i minimalnej wiedzy na temat roślin, stworzysz prawdziwe długowieczne arcydzieła i dobrze zarobisz. Alternatywny pomysł to rękodzieło. Choć nie jest to zajęcie dla wszystkich. Konieczne są tu bowiem zdolności manualne i spora dawka cierpliwości.

Praca w domu — podsumowanie 

Jak zarabiać przez internet? Możliwości jest wiele, a nawet jeśli chcesz pracować w domu, ale niekoniecznie online, nie musisz ograniczać się do mało opłacalnego chałupnictwa. Dziś praca w domu może być opłacalnym zajęciem, które da Ci dużą swobodę. Co więcej — prowadzenie działalności gospodarczej najczęściej nie koliduje z ubezpieczeniem mieszkania. W praktyce oznacza to, że, w większości przypadków, możesz ubezpieczyć lokal mieszkalny, jeżeli powierzchnia przeznaczona na działalność nie przekracza 50% powierzchni domu lub mieszkania (szczegółowy wykaz PKD, które nie wykluczają ubezpieczenia mieszkania, znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

 

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się