Hospitalizacja, bez względu na przyczynę, zawsze jest stresująca. Nic więc dziwnego, że szykując się do pobytu w szpitalu, możesz o czymś zapomnieć. Chociaż potrzebne rzeczy zawsze może donieść ktoś z rodziny, zawsze lepiej przygotować sobie listę rzeczy i spakować się wcześniej. Co zabrać do szpitala? Dla ułatwienia przygotowaliśmy praktyczną listę, zarówno dla osoby dorosłej, jak i dziecka.
Jak przygotować się do wizyty w szpitalu
Oprócz rzeczy osobistych, które będą Ci potrzebne w czasie pobytu w szpitalu, pamiętaj o dokumencie tożsamości i dokumentacji medycznej. Mamy tu na myśli zarówno dowód osobisty (lub inny dokument zawierający PESEL i zdjęcie), jak i skierowanie do szpitala, wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę. Dobrze jest zabrać również dokumenty związane z historią choroby, wyniki badań, a nawet numer ubezpieczenia. Chociaż, jeśli to nie jest Twoja pierwsza wizyta, informacje te powinny znajdować się w systemie, nie zaszkodzi zabrać dokumentację ze sobą. O czym nie wolno Ci zapomnieć? Bardzo ważne jest to, żebyś spakował leki, które przyjmujesz na stałe. Nie zdziw się jednak, gdy zamiast przyjmować je samodzielnie, będą Ci je podawać pielęgniarki. W większości szpitali obowiązują po prostu takie zasady.
Jak i kiedy stawić się na izbie przyjęć
Najlepiej zapytać o to lekarza, który wystawił skierowanie. Jeśli nie otrzymałeś żadnych konkretnych wskazówek, przyjdź do szpitala z samego rana, między 7.00 a 9.00. Lepiej być na czczo. Wyjątek stanowią osoby chorujące na cukrzycę lub nadciśnienie. W takiej sytuacji wskazany jest lekki posiłek.
Co zabrać do szpitala – lista niezbędnych rzeczy osobistych
Oprócz dokumentacji i leków, idąc do szpitala, będziesz potrzebował rzeczy osobistych, których używasz na co dzień, takich jak:
- bielizna na każdy dzień,
- piżama lub koszula nocna,
- wygodny ubiór, np. dres,
- szlafrok,
- obuwie zamienne,
- kosmetyki do kąpieli (żel pod prysznic, mydło do rąk),
- gąbka do mycia ciała i osobna do mycia naczyń,
- szczoteczka do zębów,
- pasta do zębów,
- dwa ręczniki (do rąk i do kąpieli),
- szczotka lub grzebień do włosów,
- dezodorant,
- mokre chusteczki,
- chusteczki higieniczne,
- przybory do golenia,
- kubek, sztućce, talerz,
- telefon komórkowy i ładowarkę,
- pieniądze.
Ponadto warto zabrać:
- wodę niegazowaną lub butelkę z filtrem,
- wkładki higieniczne, podpaski,
- ulubioną książkę lub czasopismo,
- krzyżówki.
To, co zabrać do szpitala, zależy w dużej mierze od przyczyny hospitalizacji, a co za tym idzie – oddziału, na jaki trafisz. Na przykład, będąc na chirurgii, przed planowanym zabiegiem nie musisz leżeć w piżamie. Na czas badań, jeśli czujesz się dobrze i jesteś sprawny, możesz nosić dres. Jeśli jednak musisz leżeć, o wiele bardziej praktyczna będzie piżama niż koszula nocna. Wyjątkiem jest sytuacja, w której koszula nocna ułatwia badania i czujesz się w niej bardziej komfortowo. O czym jeszcze warto pamiętać? Koniecznie zabierz ze sobą dwie pary obuwia zamiennego – kapcie oraz klapki pod prysznic. Jest to podyktowane względami higienicznymi, a w przypadku klapek również względami bezpieczeństwa. Dzięki nim zminimalizujesz ryzyko poślizgnięcia się. Jeśli to Twoja pierwsza wizyta w szpitalu, nie zdziw się, że nie będziesz mógł zamknąć się w łazience. Dlatego pamiętaj, by wchodząc do kabiny, zaznaczyć, że jest “zajęte”.
Co zabrać do szpitala do jedzenia
Posiłki w czasie pobytu zapewnia szpital. Jeśli jednak nie masz specjalnych wskazań od lekarza i nie jesteś na diecie, możesz wziąć prowiant, którego nie trzeba przechowywać w lodówce i które zmieści się w szpitalnej szafce. Co kupić do szpitala do jedzenia? Mogą to być na przykład:
- pasty warzywne,
- pasztety,
- kabanosy,
- sucharki,
- biszkopty,
- suszone owoce.
Co zabrać do szpitala z dzieckiem
Lista będzie się różnić tylko trochę, od tej, którą podaliśmy wyżej. Jak bardzo? Dużo zależy od wieku dziecka. Jeśli mamy do czynienia z maluchem pamiętaj o zapasie pampersów i przyborów do pielęgnacji oraz o dodatkowej piżamie. Bez względu na to, ile Twoja pociecha ma lat, spakuj koc, poduszkę, a także rzeczy, dzięki którym dziecko będzie miało namiastkę domu: ulubioną zabawkę, przytulankę oraz książeczkę. Pozwól dziecku wybrać. Mając przy sobie ulubione rzeczy, maluch poczuje się pewniej.
Czego nie warto brać do szpitala
Są takie rzeczy, których zabierać do szpitala nie warto. Chociażby dlatego, że mogą zginąć. Mamy tu na myśli drogą elektronikę, kosztowną biżuterię i duże ilości gotówki. Pieniądze w szpitalu się przydadzą, chociażby po to, by kupić coś w szpitalnym sklepiku, niech będą to jednak drobne kwoty. Jeśli jednak masz ze sobą cenne rzeczy, lepiej przechowaj je w szpitalnym depozycie. Będą tam o wiele bezpieczniejsze niż na sali.
Co zabrać do szpitala – podsumowanie
Nie odkładaj pakowania do szpitala na ostatnią chwilę. Dzięki temu wszystko dokładnie przygotujesz i w razie potrzeby dokupisz potrzebne rzeczy. Może się bowiem okazać, że trzeba zrobić zakupy, bo np. stara piżama i kapcie są już sfatygowane. Chociaż czasem warto wziąć za dużo niż za mało, należy podejść do tego racjonalnie. Weź pod uwagę to, ile czasu będzie trwała hospitalizacja i czy jest ktoś, kto w razie potrzeby może dostarczyć Ci dodatkowe rzeczy do szpitala lub je na bieżąco odbierać.