Lotnisko Girona – jak dojechać do Barcelony?

Opublikowano
Lotnisko Girona – jak dojechać do Barcelony?

Planujesz wyjazd do Barcelony? Będziesz lądować na lotnisku Girona? Zastanawiasz się, jak dotrzeć stamtąd do stolicy Katalonii? W naszym praktycznym poradniku znajdziesz opis najpopularniejszych środków transportu i zdecydujesz, jak dojechać z Lotniska Girona do Barcelony: tanio, szybko czy wygodnie.

Lotnisko Girona – historia w liczbach

Lotnisko Girona powstało w 1965 r. Łatwo zatem policzyć, że ma już 58 lat. Pomimo tak długiej historii port ten zaczął przeżywać prawdziwe oblężenie dopiero na początku obecnego stulecia. Wszystko za sprawą firmy Ryanair, której samoloty zaczęły lądować na Lotnisku Girona. Żeby to zrozumieć, wystarczy zapoznać się ze statystykami. Współpraca z tak dużym i znanym przewoźnikiem bez wątpienia wpłynęła na liczbę pasażerów. Jeszcze na początku lat 90, a dokładnie w 1993 roku przez ten port lotniczy przewinęło się ok. 275 000 osób. Po nawiązaniu współpracy z Ryanairem, w 2002 roku liczba pasażerów była niemal dwa razy większa, a 6 lat później było to już ponad 5 500 000 podróżnych.

Lotnisko Girona – krótka charakterystyka

Chociaż port lotniczy Girona jest mniejszy niż Barcelona El Prat, wybiera go wielu pasażerów. Lotnisko posiada aż 33 stanowiska odprawy biletowo–bagażowej i 11 stanowisk umożliwiających wejście do samolotu (gate). W strefie odlotów, jak to na lotnisku, znajdują się bary oraz liczne sklepiki. Główni przewoźnicy to, wspomniany już, Ryanair, a także Wizzair. Z lotniska Girona wylatują również polskie linie lotnicze Enter Air. Wymienione linie lotnicze oferują dogodne loty. Przykładowo, Ryanair posiada w swojej ofercie loty z największych polskich miast, między innymi z Wrocławia i Poznania.

Dojazd z lotniska Girona do Barcelony

Jak dostać się z lotniska Girona do centrum? Z lotniska Girona do Barcelony można dojechać na kilka sposobów:

  • koleją,
  • autobusem,
  • wynajętym autem lub taksówką.

Dzięki wybudowaniu autostrady dojazd samochodem z lotniska Girona do Barcelony zajmuje ok. 60 minut.

Jak dojechać z lotniska Girona do Barcelony pociągiem

Decydując się na pociąg, najpierw trzeba dojechać na stację kolejową. Najlepiej zrobić to autobusem, który kursuje co godzinę. Sama podróż do stacji kolejowej zajmuje natomiast ok. 25-30 minut. Linie autobusowe Sagales, które dojeżdżają na dworzec kolejowy to: 601, 602, 605, 607, a także L28. Bilet autobusowy kosztuje niecałe 3 euro. Po dotarciu na dworzec kolejowy możesz wybrać się do centrum Barcelony pociągiem Renfe lub pociągiem pośpiesznym AVANT, który nie zatrzymuje się na mniejszych stacjach. Ile kosztuje bilet z lotniska Girona do Barcelony? W pierwszym przypadku zapłacisz ok. 12 euro i dotrzesz na miejsce w ok. 80 minut. Jeśli natomiast zdecydujesz się na szybką kolej, wydasz na bilet ok. 17 euro, a podróż zajmie Ci nie więcej niż 40-45 minut.

Jak dojechać z lotniska Girona do Barcelony autobusem

Popularnym przewoźnikiem autobusowym w Katalonii jest, wspomniana wyżej, firma Sagales. Jej stanowiska są dość widoczne. Znajdują się po prawej stronie od wyjścia z lotniska. Na specjalnie przygotowanym stoisku można kupić bilet, chociaż bezpieczniej będzie zarezerwować go wcześniej przez stronę przewoźnika. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie zabraknie wolnych miejsc. Bilet w jedną stronę kosztuje niecałe 20 euro. Jeśli jednak zarezerwujesz go wcześniej w obie strony, zapłacisz tylko ok. 30 euro. Najlepiej wysiąść na stacji Barcelona Nord. Alternatywą dla firmy Sagales jest polski przewoźnik Barcelona transport. Podróż autobusem trwa zazwyczaj ok. 80 minut, w zależności od sytuacji na drodze.

Jak dojechać z lotniska Girona do Barcelony samochodem

Podróż samochodem z lotniska Girona do centrum Barcelony trwa ok. 60–70 minut.

Do wyboru masz wypożyczenie auta lub podróż taksówką. Cena takiego przejazdu to ok. 120-150 euro. Przy wcześniejszej rezerwacji samochodu cena może być trochę niższa. Nie da się jednak ukryć, że ten środek transportu jest najdroższy ze wszystkich.

Ile kosztuje przejazd z lotniska Girona do Barcelony

Poniżej przygotowaliśmy podsumowanie, jeśli chodzi o ceny dojazdu z lotniska Girona do Barcelony:

  • pociąg – od ok. 15 do ok. 17 euro,
  • autobus – ok.20 euro,
  • taksówka – ok. 120-150 euro.

Jak dojechać z lotniska Girona do Barcelony – podsumowanie

Lotnisko Girona jest oddalone od centrum Barcelony o ok. 97 km. Tę odległość można pokonać średnio w półtorej godziny. To, jaki wybierzesz środek transportu, zależy od tego, na czym najbardziej Ci zależy. Jeśli nie liczysz się z kosztami i stawiasz na wygodę, zamów taksówkę. Jeśli przesiadki nie są dla Ciebie problemem i lubisz podróżować koleją, wybierz pociąg, a jeśli chcesz dotrzeć na miejsce stosunkowo szybko i tanio, zdecyduj się na autobus. Dojazd z lotniska Girona do Barcelony to nie jedyna kwestia, o której warto pomyśleć, planując wyjazd. Równie przydatne może okazać się ubezpieczenie turystyczne, które może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, takimi jak np. zgubienie bagażu (o ile nie wystąpią wykluczenia).

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się