Ubezpieczenia dla przedsiębiorców - jak chronić własną firmę?

Opublikowano
ubezpieczenia dla przedsiębiorców

Ubezpieczenia dla przedsiębiorców stają się w Polsce coraz bardziej popularne. Duży wybór i korzystne ceny zachęcają do ograniczenia ryzyka ponoszonego przez właścicieli firm.

Rosnąca konkurencja i zmieniające się warunki prowadzenia działalności skłaniają właścicieli firm do korzystania z rozwiązań finansowych, takich jak np. ubezpieczenia dla przedsiębiorców. Najprostsze z nich to m.in. ubezpieczenie działalności od zdarzeń losowych czy ubezpieczenie życia i zdrowia przedsiębiorcy.

W obecnych czasach warto jednak skorzystać z bardziej złożonych produktów. Przedsiębiorcy są bowiem narażeni na skutki zdarzeń losowych, które nie tylko powodują wymierne straty w mieniu firmy, ale przede wszystkim mogą wywołać zakłócenia lub przerwę w działalności firmy, co oznacza dla firmy stratę. Dobrym ubezpieczeniem dla firm zabezpieczającym przed taką sytuacją jest np. ubezpieczenie od utraty zysku oferowane przez TU Europa. Ubezpieczenie „business interruption” dostosowane jest do specyfiki małych i średnich przedsiębiorstw. Objęta jest nim wartość utraconego zysku brutto, wynikającego ze spadku obrotu lub ze wzrostu kosztów działalności, gdy są one efektem zaistnienia w trakcie okresu ubezpieczenia nagłego i przypadkowego zdarzenia. Dzięki takiemu ubezpieczeniu przedsiębiorca może zachować płynność finansową w przypadku wystąpienia poważnych zakłóceń lub przerw w funkcjonowaniu firmy.

Istnieją również ubezpieczenia dla przedsiębiorców od odpowiedzialności cywilnej. W Polsce coraz większym powodzeniem cieszą się pozwy – zarówno konsumenckie, jak też składane przez kontrahentów. W ciągnących się w nieskończoność i nieprzewidywalnych sprawach sądowych warto mieć wsparcie dużej firmy ubezpieczeniowej, która wesprze nas w prawniczych bataliach.

Warto jednak pójść dalej. Dla małych firm, które nie zatrudniają na stałe prawników, przygotowano ubezpieczenie ochrony prawnej.W praktyce ubezpieczenie to umożliwia zwrot kosztów procesu sądowego, postępowania egzekucyjnego oraz kosztów notarialnych w sytuacji powstania sporu prawnego związanego z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością gospodarczą. Umożliwia skorzystanie z porad prawnych nawet przez telefon.

Innowacyjnym rozwiązaniem są ubezpieczenia dla przedsiębiorców posiadających pojazd w leasingu. Działają one w sytuacji, gdy z przyczyn losowych klient nie będzie mógł spłacać rat leasingowych. Ubezpieczyciel pokrywa wówczas za przedsiębiorcę kwotę, jaka została mu do uregulowania wobec firmy leasingowej po sprzedaży auta. Płacąc niewielką składkę ubezpieczeniową klient zapewnia sobie bezpieczeństwo finansowe, które pozwala mu skupić się na bieżących sprawach.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się