Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą — praktyczne wskazówki

Opublikowano

Według policyjnych statystyk liczba włamań w 2020 roku przekroczyła 74 502. W kolejnych latach było ich jeszcze więcej i nic nie zapowiada, żeby w nowym roku miało się coś zmienić. Co gorsza, pomysłowość złodziei nie zna granic, a sprawę nierzadko ułatwiają również sami właściciele nieruchomości. Dlatego w dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą, by móc spać spokojnie.

Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą i czego unikać

Bardzo często to sami właściciele domów ułatwiają sprawę złodziejom. Zostawianie kluczy pod wycieraczką, kamieniem albo w doniczkach z kwiatami to tylko wybrane przykłady. Nieważne, że uprzedzone jest to umówieniem się z sąsiadami, że odbierają je jeszcze tego samego dnia. Czasem bowiem to minuty decydują o tym, że dom staje się łatwym łupem dla złodziei. Wystarczy, że idąc na zakupy zapomnisz zamknąć drzwi albo zostawisz uchylone okno. Wiele osób uważa, że takie sytuacje zdarzają się tylko w filmach. Zresztą mitów na temat włamań do domu jest mnóstwo. Jednym z nich jest stwierdzenie, że rabusie są aktywni tylko w nocy. Nic bardziej mylnego, doświadczeni złodzieje potrafią splądrować nieruchomość w ciągu 10-15 minut, a ich łupem padają, w pierwszej kolejności, wartościowe rzeczy, które łatwo schować do kieszeni, takie jak gotówka, biżuteria czy telefony komórkowe. Z domu znika również wszelka elektronika (komputery, konsole), a także sprzęt RTV/AGD. Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą, a przynajmniej zminimalizować ryzyko włamania?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed kradzieżą — proste sposoby

Poproś sąsiada o doglądanie domu

Ten sposób nic nie kosztuje, a może uchronić Cię przed włamaniem. Czujny sąsiad zauważy niejedno, a przy okazji podleje kwiaty i wywietrzy pomieszczenia. Ponadto, dom, w którym ktoś bywa, nie wygląda na opuszczony, więc mniejsze prawdopodobieństwo, że zainteresują się nim złodzieje. Pamiętaj jednak, by klucze przekazać osobiście. Wybierz sąsiada, którego dobrze znasz. Osoba, która opiekuje się domem podczas Twojej nieobecności, powinna być godna zaufania. Poproszenie o pomoc zapominalskiej, lub mało znanej osoby z sąsiedztwa nie jest najlepszym pomysłem.

Upozoruj obecność

Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, włączanie świateł w całym domu na dłużej, nie ma sensu. Chociażby dlatego, że może to generować gigantyczne rachunki za prąd. Jeśli jednak poprosisz znajomych, by wpadali od czasu do czasu nakarmić kota albo podlać kwiaty, równie dobrze mogą pobyć u Ciebie trochę dłużej i upozorować obecność w różnych pomieszczeniach. Alternatywnym rozwiązaniem jest zainstalowanie kamer albo czujnika ruchu, który spowoduje włączenie światła wykrywającego aktywność w pobliżu domu.

Zainwestuj w dobry system antywłamaniowy

Inwestycja w dobry system antywłamaniowy nie jest tanim i szybkim  rozwiązaniem, ale na pewno skutecznym. Alarm z pewnością wystraszy złodziei, a jeśli firma ochroniarska zjawi się w odpowiednim czasie, możliwe będzie nawet złapanie rabusiów na gorącym uczynku. Jak jeszcze warto zabezpieczyć dom przed włamaniem? Dobrym pomysłem będzie dodatkowe zabezpieczenie nieruchomości, np. kupując drzwi i rolety antywłamaniowe. Niektórzy właściciele decydują się na podwójne drzwi i zamki, bo jak wiadomo, im więcej zabezpieczeń, tym trudniej je sforsować.

Ubezpiecz dom na wypadek kradzieży i włamania

Ubezpieczenie domu z rozszerzeniem ochrony na wypadek kradzieży z włamaniem to rodzaj ochrony finansowej, dzięki której nie będziesz zmagać się z konsekwencjami rabunku, pokrywając straty z własnej kieszeni. Wysoka maksymalna suma ubezpieczenia, nawet do 100 tysięcy zł, pozwoli Ci na naprawę lub wymianę zniszczonego mienia, bez nadwyrężania domowego budżetu. Dodatkowo możesz skorzystać także z krótkoterminowego — ubezpieczenia RTV i sprzętu mobilnego na wypadek kradzieży. Ubezpieczenie to możesz wykupić przez naszą aplikację, app2U, bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności.

Bądź dyskretny

Czasem zdarza się, że  informacja, że dom lub mieszkanie będzie stało puste dociera do niewłaściwych osób. Staraj się nie rozmawiać na ulicy o tym, kiedy dokładnie wyjeżdżasz i jak długo Cię nie będzie. Chroń swoją prywatność. Nie chwal się w mediach społecznościowych zagranicznymi wyjazdami w czasie rzeczywistym, jeśli chcesz zamieścić zdjęcia z wakacji, poczekaj do powrotu. Media społecznościowe to prawdziwa kopalnia informacji dla włamywaczy, lepiej więc nie kuś losu.

Zamknij szczelnie wszystkie okna

Stare porzekadło głosi, że okazja czyni złodzieja. Nawet najlepsze zabezpieczenie przegra w starciu z roztargnieniem i nieuwagą domowników. Dlatego przed wyjazdem koniecznie sprawdź, czy wszystkie okna są zamknięte (również te piwniczne). Wprawnemu złodziejowi wystarczy niewielka szpara, by dostać się do piwnicy, a stamtąd do domu.

Unikaj oczywistych skrytek i nie trzymaj kosztowności na widoku

Jeśli już złodziej dostanie się do domu, to czas będzie się na niego najbardziej liczyć. Dlatego nie ułatwiaj rabusiowi zadania. Teoretycznie, kosztowności lub pieniądze trzymane pod pościelą kojarzą się raczej z nawykami naszych babć, w praktyce jednak, ludzie młodzi również decydują się na tę metodę. Nie chowaj cennych rzeczy tam, gdzie złodziej zajrzy w pierwszej kolejności. To samo dotyczy sprzętu elektronicznego. Przykładowo, jeśli nie zabierzesz laptopa ze sobą, nie zostawiaj go na biurku, tylko schowaj w najmniej oczywiste miejsce.

Jak zabezpieczyć dom przed kradzieżą — podsumowanie

Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć dom przed kradzieżą, postaraj się pomyśleć jak złodziej i nie rób rzeczy, które mogą ułatwić mu zadanie. Możesz również być o krok przed włamywaczem, montując odpowiednie systemy antywłamaniowe. A jeśli nie chcesz, żeby powiedzenie: mądry Polak po szkodzie, sprawdziło się w Twoim przypadku, zawczasu pomyśl o ubezpieczeniu swojego domu na wypadek kradzieży z włamaniem.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się