7 pomysłów na ferie w domu

Opublikowano

Nie udało Ci się dostać urlopu na ferie? Twoja pociecha jest jeszcze za mała na obóz zimowy? Zastanawiasz się, jak zorganizować jej wolny czas? Ferie zimowe spędzone w domu wcale nie muszą być nudne. Zdziwisz się jak wiele atrakcji jest wokół i jak niewiele trzeba, aby sprawić maluchowi frajdę. Co robić w ferie w domu z dzieckiem? Oto nasze propozycje.

Atrakcje i zabawy na ferie zimowe w domu

Półkolonie zimowe 

W większości polskich miast dostępne są półkolonie. Oferta jest dostosowana do wieku dziecka, a organizatorzy starają się, by zajęcia były na tyle różnorodne, by każdy uczestnik znalazł coś dla siebie. Ostatnio dużą popularnością cieszą półkolonie tematyczne, np. te nawiązujące do ulubionych bajkowych bohaterów. Istnieje więc duża szansa, że znajdziesz ofertę dopasowaną do zainteresowań swojego dziecka: programowanie, warsztaty malarskie, zajęcia plastyczne, sportowe, łyżwiarstwo — możliwości jest wiele. Półkolonie mają też inną zaletę – Twoje dziecko będzie przebywać wśród rówieśników, pozna nowych przyjaciół i będzie miało zapewnioną opiekę.

Zajęcia w bibliotece lub w domu kultury

W okresie ferii koniecznie sprawdź ofertę pobliskich bibliotek i domów kultury. To doskonała okazja, by Twoje dziecko poznało bohaterów literatury dziecięcej, posłuchało fascynujących opowieści, a także uczestniczyło w najróżniejszych zajęciach kreatywnych. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Puzzle, planszówki, kalambury, rysowanie, malowanie czy wyklejanie — w gronie rówieśników Twoja pociecha odkryje wszystkie te zabawy na nowo.

Wizyta w muzeum, kinie lub w teatrze

Muzeum często bywa dla dzieci synonimem nudy. Co może być ciekawego w obrazach i ekspozycjach, pokrytych kurzem i schowanych za szybą? Mamy inną propozycję! Skorzystaj z wolnego weekendu i wyruszcie całą rodziną w Polskę. Odwiedź że swoją pociechą jakieś nietypowe muzeum, np. Muzeum Piernika w Toruniu, którego oferta skierowana jest właśnie do najmłodszych. Obudź ciekawość i kreatywność swojej pociechy na zajęciach w warszawskim Centrum Nauki Kopernik, które zaprasza wszystkie dzieci na zajęcia w ramach “Ferii z Kopernikiem”. Fascynujące zimowe eksperymenty czy bajki naukowe to tylko kilka z wielu atrakcji, które uczą przez zabawę. Możesz również zaprosić swoją pociechę do zaczarowanego świata teatru dzięki spektaklom dla dzieci w Baju pomorskim. Szukasz czegoś na miejscu? Sprawdź repertuar obiektów kulturalnych w Twojej okolicy. Może się okazać, że muzeum przygotowało na ferie wystawę dedykowaną najmłodszym, w kinie grają akurat repertuar dla młodych widzów, a na deskach teatru będzie wystawiana klasyka dziecięca.

Kulinarne szaleństwo

Za sprawą popularnych programów telewizyjnych wiele dzieci zaczęło interesować się gotowaniem. Jeśli dotyczy to również Twojej pociechy, warto pielęgnować w niej tę pasję. Pozwól jej na odrobinę kulinarnego szaleństwa w ferie. Pokaż, jak przygotować proste i smaczne dania: naleśniki, jajecznicę czy sałatkę, a w przypadku młodszych dzieci, np. kanapki. Nie złość się, jeśli wszystko będzie trwało dwa razy dłużej niż powinno, a kuchnię będzie trzeba sprzątać przez kolejną godzinę. Doceńcie ten czas spędzony razem.

Domowe kino i pajama party

Niewiele trzeba, by stworzyć odpowiedni nastrój i sprawić dziecku radość. Kilka prostych przekąsek, popcorn i ulubiony film animowany lub kreskówka wystarczą, by miło spędzić zimowy wieczór. Możesz pokazać maluchowi bajki z własnego dzieciństwa. Jeśli natomiast Twoja pociecha jest nieco starsza na pewno ucieszy się, jeśli pozwolisz jej zaprosić najlepszą przyjaciółkę i po prostu nie będziesz im przeszkadzać. Możesz też zorganizować pajama party. W ferie wyjątkowo przymknij oko i pozwól dzieciom iść spać później niż zwykle. Nie złość się, nawet jeśli przegadają całą noc. Uwierz nam, że Twoje dziecko będzie w siódmym niebie.

Aktywność na świeżym powietrzu

Jeśli macie szczęście i tegoroczne ferie są śnieżne, grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Twoje dziecko po wielu godzinach spędzonych w szkolnej ławce, nareszcie będzie mogło spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Zorganizujcie bitwę na śnieżki, ulepcie bawełna, zjeżdżajcie na sankach lub na tzw. jabłku. Nie zauważycie nawet, kiedy zrobi się ciemno i będziecie musieli wracać do domu. A co w przypadku, gdy nie ma co liczyć na białe ferie? Nic straconego! Udajcie się na lodowisko. Ruch, mnóstwo zabawy i śmiechu gwarantowane! Jeśli natomiast Twoje dziecko uwielbia pływać, jeździć na rolkach, deskorolce albo na rowerze, ferie to najlepszy moment, aby do niego dołączyć. To będzie Twój pierwszy raz na deskorolce lub rolkach? Chcesz czuć się bezpiecznie w czasie wycieczki rowerowej? Pomyśl o ubezpieczeniu sportowym, bo jak głosi znane przysłowie — przezorny zawsze ubezpieczony.

Puzzle, gry planszowe, kalambury

Jak można spędzić ferie w domu? Co zrobić, aby odciągnąć dziecko od ekranu monitora lub tabletu? Pokaż swojej latorośli, że istnieje alternatywa. Gry planszowe, puzzle lub kalambury to ponadczasowa rozrywka dla całej rodziny i to na wiele godzin. Przypomnij sobie w co sami bawiliście się, kiedy byliście mali. Być może Twoje dziecko nie zna kultowych “Statków” czy gry “Państwa-miasta” i te proste zabawy okażą się prawdziwym hitem.

Pomysły na ferie w domu — podsumowanie

Najprostsze pomysły bywają najlepsze. Nie musisz wydać na ferie dziecka fortuny, by wywołać na jego twarzy uśmiech. Pamiętaj, że najcenniejszą walutą, jaką możesz mu ofiarować są uwaga i czas. Spędźcie ferie aktywnie. Pielęgnujcie wspólne pasje, ale zadbaj również o to, by Twoja pociecha spędzała czas ferii w gronie rówieśników.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się