Wyjazd do Włoch a obostrzenia — wszystko, co musisz wiedzieć

Opublikowano

Planujesz wyjazd do Włoch? Dobrze to przemyśl. W kraju tym obowiązuje stan wyjątkowy, co oznacza, że dodatkowe obostrzenia mogą zostać wprowadzone z dnia na dzień. Obecnie Włochy są podzielone na 4 strefy, a konkretne restrykcje w każdej z nich zależą od liczby zakażeń. Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem? Z jakimi ograniczeniami musisz się liczyć? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Wyjazd do Włoch a obostrzenia dla osób zaszczepionych

Osoby, które przybywają do Włoch z Państw kategorii C, w tym z Polski, mają obowiązek rejestracji w systemie EU Digital Passenger Locator Form. Ponadto, muszą okazać tzw. paszport covidowy, w jednym z trzech języków (włoskim, francuskim, angielskim lub hiszpańskim). Dokument ten powinien zawierać informację o zaszczepieniu lub przebyciu koronawirusa. Za osoby zaszczepione uznaje się tylko tych podróżnych, którzy przyjęli szczepionkę nie później niż 14 dni przed przyjazdem do Italii. Należy pamiętać, że we Włoszech paszport covidowy jest ważny przez 9 miesięcy, a od 1 lutego okres ten zostanie skrócony do zaledwie 6 miesięcy.

Wyjazd do Włoch a obostrzenia dla ozdrowieńców i dzieci

Podobna zasada dotyczy ozdrowieńców. Status ten otrzymują wyłącznie osoby, które przeszły zakażenie maksymalnie pół roku przed podróżą do Włoch. Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że green pass, czyli paszport covidovy, nie zwalnia Cię z wykonania testu na obecność wirusa COVID-19. Test wymazowy należy wykonać na 24 godziny przed przekroczeniem włoskiej granicy, natomiast test molekularny — w ciągu 48 godzin. Negatywny wynik testu zwalnia Cię z obowiązku odbycia 5-dniowej kwarantanny. Zasada ta obejmuje również dzieci do 6 roku życia, które podróżują z zaszczepionym rodzicem lub opiekunem prawnym. Wówczas maluchy nie są testowane. W przypadku starszych dzieci, tych które ukończyły 6 lat, wykonanie testu jest obowiązkowe.

Wyjazd do Włoch a obostrzenia dla niezaszczepionych

Jeśli nie posiadasz paszportu covidowego, musisz przygotować się na to, że czeka Cię 5-dniowa kwarantanna. Zarówno na początku, jak i po jej zakończeniu, zostanie wykonany test na obecność COVID-19. Co może dziwić, nawet negatywny wynik otrzymany zaraz po przybyciu nie zwalnia Cię z konieczności odbycia 5-dniowej kwarantanny. Istnieją jednak wyjątkowe sytuacje, w których wykonanie testu i odosobnienie nie są wymagane.

Kto jest zwolniony z wykonania testu i kwarantanny

Z obowiązku wykonania testów oraz kwarantanny zwolnione są osoby, które wyjeżdżają do Włoch w celach zawodowych i mogą to udowodnić. Taki pobyt nie może wówczas trwać dłużej niż 120 godzin. Czas ten zostaje skrócony do 36 godzin, jeśli Twój pobyt ma chwilowy charakter: 

  • przejeżdżasz przez Italię własnym środkiem transportu,
  • nie zatrzymujesz się, np. na nocleg,
  • przebywasz w strefie tranzytowej na lotnisku, czekając na przesiadkę.

Obostrzenia na terenie całych Włoch

Aktywność w miejscach użyteczności publicznej

 Na terenie Włoch wymagane jest zakrywanie ust i nosa, zarówno w pomieszczeniach, jak i na powietrzu. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli możliwe jest zachowanie dystansu społecznego lub w trakcie aktywności sportowej. Dodatkowo, w miejscach użyteczności publicznej (takich jak restauracje, muzea, kina, hotele, sale koncertowe, urzędy, centra rozrywki, parki, transport zbiorowy, wyciągi narciarskie) należy okazać się ważnym certyfikatem covidowym. Wyjątek stanowią dzieci poniżej 12. roku życia i osoby, które nie mogły się zaszczepić z przyczyn zdrowotnych.

Transport publiczny i prywatny

Pojazd może być wypełniony tylko w 80%, a pasażerowie muszą zachować metrowy odstęp. Nie zaleca się zajmowania miejsca obok kierowcy, a w przypadku własnego środka transportu, tylne siedzenie mogą zajmować maksymalnie 2 osoby. Istnieją również ograniczenia dla osób z objawami infekcji i temperaturą równą i wyższą 37,5 stopni Celsjusza. Tacy podróżni nie zostaną wpuszczeni do pociągu, autobusu lub samolotu, w przypadku tras długodystansowych.

Podział Włoch na 4 strefy epidemiczne

Warto wiedzieć, że Włochy są obecnie podzielone na 4 strefy epidemiczne: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. W dwóch ostatnich obowiązuje godzina policyjna, czyli ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy 5.00 a 24.00. Możliwe jest jedynie przemieszczenie się do jednego lokalu mieszkalnego zlokalizowanego w granicach tego samego regionu (strefa żółta) lub tej samej gminy (strefa pomarańczowa). Zasada ta nie dotyczy osób, które wracają lub udają się do pracy; takich, które muszą skorzystać z pomocy lekarza lub wykupić leki w aptece. Przepisy epidemiczne uwzględniają również tzw. stan wyższej konieczności, np. zagrożenie życia. W każdej z tych sytuacji należy mieć przy sobie specjalne oświadczenie, którego wzór jest dostępny na stronie gov.pl.

Pobyt we Włoszech a zakażenie koronawirusem

Osoby, u których test na COVID-19 dał pozytywny wynik, zobowiązane są do odbycia 10-dniowej izolacji. Okres ten zakończony jest kolejnym testem. Dodatkowo, u chorych, którzy zgłaszają objawy, ponowny test jest wykonywany, dopiero gdy ostatnie 3 z tych 10 dni są bezobjawowe (nie uwzględniając utraty węchu i smaku). Jeśli wynik testu przez dłuższy czas pozostaje pozytywny, izolacja kończy się po 21 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów. Z kolei osoby, które miały kontakt z kimś zakażonym, muszą przygotować się na 14-dniową kwarantannę.

Wyjazd do Włoch a obostrzenia — podsumowanie

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje, by zrezygnować z wyjazdu do Włoch, jeśli nie jest on absolutnie konieczny. Trudno się dziwić. Sytuacja epidemiczna w tym kraju wciąż się zmienia, a ze względu na wprowadzenie stanu wyjątkowego mogą pojawić się kolejne obostrzenia i trudności w przemieszczaniu się. A co możesz zrobić, jeśli wykupiłeś już wycieczkę do Włoch i jednak chcesz wyjechać na urlop? W takiej sytuacji warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, rozszerzone o klauzulę covidową (rozszerzenie o pokrycie kosztów leczenia) lub ubezpieczenie Koszty Rezygnacji, na wypadek, gdyby wyjazd był niemożliwy.

Na podstawie: https://www.gov.pl/web/wlochy/informacje-dla-podrozujacych-do-wloch

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się