Zalane mieszkanie - kto ponosi odpowiedzialność?

Opublikowano
Zalane mieszkanie - kto ponosi odpowiedzialność?

Zalanie mieszkania to jedna z najczęstszych szkód w budynkach wielomieszkaniowych. Zwykle wynika z usterek instalacji wodno-kanalizacyjnych lub awarii sprzętów, takich jak pralka czy zmywarka. Zdarza się również, że szkody powstają w wyniku roztargnienia mieszkańców. Bez względu na przyczynę zalania mieszkania, warto wiedzieć kto jest odpowiedzialny za powstałe szkody i jak dochodzić swoich praw w celu naprawy szkód. 

Zalane mieszkanie - co zrobić? 

W sytuacji zalania mieszkania, w pierwszej kolejności należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, a następnie ustalić źródło wycieku wody. Warto pamiętać, że nie zawsze woda spływająca z wyższej kondygnacji może oznaczać winę sąsiada z mieszkania nad nami, a może wynikać z niezależnej usterki instalacji budynku. Tym samym warto ustalić, kto ponosi odpowiedzialność za powstałą szkodę. Zalanie mieszkania może nastąpić:

  • z winy spółdzielni mieszkaniowej, 

  • zarządcy budynku, 

  • sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji, 

  • w wyniku awarii technicznej sprzętów domowych,

  • jako następstwo warunków atmosferycznych

  • wskutek naszego niedopatrzenia. 


Warto pamiętać, że jako właściciel mieszkania ponosimy odpowiedzialność za stan instalacji poziomych, natomiast w przypadku awarii instalacji wodnych biegnących w pionie odpowiedzialność leży najczęściej po stronie spółdzielni lub dewelopera.

Ubezpieczanie od zalania – czy warto?

W przypadku posiadania własnego mieszkania to w naszej gestii leży ubezpieczenie lokalu, a w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”, warto zawczasu zadbać o spokój ducha w przykrych sytuacjach. Zwłaszcza, że najczęściej nie wynikają one z naszego niefrasobliwego zachowania, a są niezależnymi awariami sprzętów i instalacji lub konsekwencjami działania sąsiadów. W sytuacji posiadania ubezpieczenia możemy w prosty sposób pokryć koszty naprawy zarówno w sytuacji, w której to my jesteśmy poszkodowani, jak również gdy szkoda powstała z naszej winy.


Zalanie naszego mieszkania przez sąsiada to przykra sytuacja, w której obok niedogodności związanych z uszkodzeniem sufitu, zniszczeniu mogą ulec również sprzęty i wartościowe dla nas rzeczy. Mimo, że w takiej sytuacji możemy dochodzić swoich praw, żądając usunięcia szkód od sąsiada, warto zainwestować w ubezpieczenie mieszkania od zalania, które daje gwarancję sprawnego rozwiązania sytuacji za pośrednictwem ubezpieczyciela. Mając własną polisę mamy pewność wsparcia bez względu na sytuację, co jest ważne w przypadku, gdy okaże się, że sprawca zalania nie ma wykupionego ubezpieczenia.


W przypadku wynajmowania mieszkania warto tę kwestię ustalić z właścicielem w momencie podpisywania umowy. Według opinii prawnej za szkody powstałe w wyniku zalania mieszkania na niższej kondygnacji odpowiada osoba zajmującą lokal, w którym powstała usterka. Tym samym to na nas jako najemcach może spoczywać obowiązek poniesienia kosztów naprawy w przypadku, gdy to my będziemy źródłem zalania mieszkania sąsiada. Warto mieć pewność, że sytuacja rozwinie się bez zbędnych nieprzyjemności dla nas w przypadku wystąpienia takie awarii.  Zakup takiej polisy w skali roku to niewielki wydatek, chroniący przed jednorazowym wydatkiem na który możemy nie być przygotowani.


Zalanie mieszkania może być spowodowane nie tylko z winy sąsiadów w budynkach wielorodzinnych, ale również z przyczyn niezależnych. Przykładem może być przypadek tzw. mieszkań szczytowych, gdzie problemy techniczne z dachem budynku mogą oznaczać zalanie lub tworzenie się zacieków wynikających z nieszczelności. W takiej sytuacji odpowiedzialność będzie spoczywała na spółdzielni albo zarządcy budynku, a w przypadku posiadania własnej polisy wszelkie formalności załatwiane są przez ubezpieczyciela, co zaoszczędzi czasu na dochodzenie praw i naprawienie szkód.

Zakres ubezpieczenia mieszkania

Posiadanie ubezpieczenia to gwarancja wsparcia udzielonego przez ubezpieczyciela w każdej sytuacji stanowiącej zdarzenie ubezpieczeniowe. Dlatego warto wykupić polisę zwłaszcza, że jest to niewielki wydatek w skali roku dla naszego budżetu. Musimy pamiętać, że nie tylko nasze mieszkanie może zostać zalane, ale i to my możemy spowodować szkodę. W takim przypadku będziemy zmuszeni pokryć koszty związane z naprawą (np. odświeżenie i odmalowanie sufitu sąsiada). Taka usługa wiąże się często z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych, co jako jednorazowy i nieprzewidziany wydatek może być poważnym obciążeniem domowego budżetu. Warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją i skorzystać z ubezpieczenia od zalania mieszkania oraz z OC mieszkaniowego, czyli polisy która uchroni nas przed finansowymi skutkami szkód wyrządzanych osobom trzecim. Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z usługi domowego assistance, dzięki której korzystanie z pomocy różnych fachowców i specjalistów, będzie jeszcze łatwiejsze, pozwalając usunąć awarię w możliwie najkrótszym czasie. Taki pakiet ubezpieczenia pozwoli pokryć koszty naprawy, usterki i odświeżenia mieszkania, jak również pokryć straty poniesione przez sąsiadów.

 

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się