Jak zaplanować wakacje?

Opublikowano
Jak zaplanować wakacje?

Wakacje typu all-inclusive nie są dla Ciebie? Jeśli szukasz nowych form wypoczynku i znudziły Ci się monotonne, przewidywalne wycieczki organizowane przez biura podróży - pora na rozbudzenie wyobraźni.  Zaplanuj wakacje z naszą pomocą oraz według własnego pomysłu!

Nie masz doświadczenia i zastanawiasz się jak zaplanować wakacje? Nic trudnego, wykorzystaj 12 naszych wskazówek i ciesz się wymarzonym urlopem. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego niż realizowanie własnych planów z sukcesem.


Podpowiedzi, jak zaplanować i zrealizować upragnione wakacje:


 1. Wstępnie oszacuj budżet


Na początku warto zastanowić się jakim budżetem dysponujesz. Będzie to przydatne na etapie dalszego planowania m.in. przy wyborze destynacji, rodzaju zakwaterowania, czy dodatkowych aktywności. Już na tym etapie Twoje plany na wakacje mogą się jasno zakreślić. Wycieczka na inny kontynent będzie wiązać się z większymi wydatkami tak samo jak sportowe aktywności. Planując wydatki warto też pamiętać, że nie wszystko da się przewidzieć, a niespodzianki mogą dodatkowo obciążyć Twój portfel. 


 1. Wybierz, gdzie i jak chcesz spędzić wakacje


Jeśli masz już orientacyjny budżet, którym dysponujesz możesz wybrać kierunek wycieczki. Zastanów się gdzie chcesz pojechać, co zobaczyć i jak odpocząć. Sprawdź, czy masz aktualny paszport jeśli marzysz o wakacjach na drugim końcu świata. A może kręcą Cię sporty wodne i chcesz nacieszyć się słońcem i morzem? Zależy Ci na miejskich wędrówkach, spróbowaniu lokalnej kuchni i poznaniu nowych ludzi? Zanim zdecydujesz się na konkretne miejsce poczytaj o nim, popytaj znajomych. Dzięki dokładnemu researchowi łatwiej będzie podjąć decyzję i zaplanować idealny wyjazd.


 1. Zadbaj o urlop


Zanim wydasz pieniądze na samolot czy hotel upewnij się, że dostaniesz urlop lub nic nie zaskoczy Cię w wybranym terminie. Nie wszystkie rezerwacje da się odwołać bezkosztowo, ale pamiętaj, że możesz ubezpieczyć się od kosztów rezygnacji i otrzymać zwrot środków w przypadku nieprzewidzianych sytuacji.


 1. Wyszukaj odpowiedni lot


Istnieje kilka opcji zakupu biletu na samolot. Możesz skorzystać z oferty lotów rejsowych, czyli regularnej siatki połączeń dostępnych cały rok, albo poświęcić czas na wyszukiwanie lotu “low cost” lub czarterowego. Są to tańsze, ale niekoniecznie przewidywalne opcje. Warto skorzystać z wyszukiwarek lotów, które porównają dostępne przeloty i dostosują wyniki do Twoich wymagań. 


 1. Zweryfikuj koszty życia na miejscu


Bilet lotniczy to pierwszy większy wydatek na etapie planowania, ale nie ostatni. Zanim zdecydujesz się na zakup zorientuj się jakiego rzędu koszty czekają Cię na miejscu. Sprawdź ile kosztuje obiad w restauracji, bilet autobusowy czy wejście do muzeum. Może planujesz samodzielnie gotować. Wtedy koniecznie sprawdź jakie są ceny w lokalnych sklepach.


 1. Zaplanuj podróż i zarezerwuj bilet lotniczy


Na tym etapie podejmujesz ostateczną decyzję na temat destynacji i terminu Twojej podróży. Do zakupu biletów lotniczych niezbędna będzie karta kredytowa i dowody lub paszporty wszystkich osób, które lecą z Tobą. Sprawdź gdzie dokładnie znajduje się lotnisko docelowe i ile czasu będziesz potrzebować na transfer. Wystarczy, że złapiesz autobus pod terminalem, a może konieczna będzie taksówka?


 1. Przemyśl rodzaj aktywności


Chcesz mieszkać w centrum miasta, spędzać wieczory w lokalnych restauracjach i mieć łatwy dojazd do wszystkich możliwych atrakcji? A może planujesz odkrywać dzikie plaże i realizować złożone plany wycieczkowe? Do swoich planów dostosuj rodzaj i miejsce zakwaterowania. Przed podjęciem decyzji możesz zobaczyć zdjęcia satelitarne i sprawdzić dystanse oraz dostępne opcje transportu.


 1. Zarezerwuj nocleg


Przy wyborze noclegu ważne są takie kwestie jak:

 • lokalizacja, sprawdź w jakiej odległości znajdują się miejsca, które planujesz odwiedzić oraz jak się do nich dostaniesz,

 • dostępne udogodnienia, czy na miejscu będzie dostęp do kuchni, łazienka w pokoju czy ładny widok z okna,

 • dostęp do wi-fi, który przyda się przy bieżącym planowaniu podróży.

I pamiętaj, zawsze sprawdzaj opinie internautów, którzy odwiedzili już dane miejsce.


 1.  Wynajmij samochód

Nie jest to punkt obowiązkowy zwłaszcza jeśli planujesz wypoczynek w jednej lokalizacji. Natomiast jeśli myślisz o dalszych podróżach, to dobry moment, żeby sprawdzić oferty wypożyczalni za granicą, koszty benzyny i obowiązujące przepisy drogowe. Upewnij się, że na miejscu będziesz mieć dostęp do GPS’a lub mapy.


 1.  Ubezpiecz się


To ważny punkt ponieważ leczenie za granicą może być bardzo drogie. Z pozoru błahe skręcenie kostki może przysporzyć Cię o spore wydatki. Skonsultuj się z agentem ubezpieczeniowym i dopasuj rodzaj ubezpieczenia do planowanych przez aktywności. Wypróbuj kompleksowe ubezpieczenia iTravel.


 1.  Zrób listę rzeczy do spakowania


Przede wszystkim upewnij się jakie limity bagażu Cię obowiązują. Następnie dostosuj listę potrzebnych rzeczy i zastanów się, czy na pewno wszystkich potrzebujesz. Na miejscu może okazać się, że jedna para butów to za mało, a czasu na czytanie opasłej książki nie ma wcale. 


 1.  Zrelaksuj się


Teraz możesz odpuścić myślenie i poświęcić czas sobie i najbliższym. To Twój czas, wykorzystaj go jak najlepiej. Udanego wypoczynku!

 • Oceń ten artykuł
  5.0/5 (2 ocen)
 • Podziel się