Wykończenie mieszkania - jakie koszty w 2021 roku

Opublikowano
Wykończenie mieszkania

Jeśli kupujemy nowe mieszkanie, to zwykle wymaga ono jeszcze wielu inwestycji. Czego zwykle nie ma w nowym lokalu? Ile musimy zapłacić za zmianę stanu deweloperskiego w stan zdatny?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Możemy uznać, że „wykończenie mieszkania” to dość względne pojęcie, jednak spróbujmy podjąć się tego zdania i sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce. Bardzo powszechną formą budowy i sprzedaży mieszkań jest doprowadzanie ich do “stanu deweloperskiego”.

Co to właściwie znaczy stan deweloperski?


Przede wszystkim nie ma jednego standardu, który określałby, czy jest stan deweloperski. Za każdym razem zależy to od umowy, jaką zawieramy z danym deweloperem.

Najbliżej reguły będziemy, jeśli napiszemy, że mieszkanie w stanie deweloperskim to wybudowane mieszkanie wraz ze wszystkimi mediami. Taki lokal zawiera instalację elektryczną z gniazdami, łącznikami oraz domofonem, instalację wodno-kanalizacyjną, instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami oraz instalację wentylacyjną.

Oprócz mediów w mieszkaniu w stanie deweloperskim znajdują się drzwi wejściowe, okna oraz parapety, wylewka podłogowa oraz otynkowane ściany i stropy przygotowane do malowania.

Możliwy jest też zakup mieszkania „pod klucz” i uznawany jest on za najwyższy standard oferowany obecnie przez deweloperów, ale nie jest on wcale bardzo popularny.


Na co powinniśmy zwrócić uwagę?


Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, musimy zwrócić uwagę na materiały, które użyte zostały do budowy, bo od nich zależy trwałość elementów lokalu. Tanie materiały sprawią, że szybko czeka nas remont. Należy to gruntownie sprawdzić przed podpisaniem umowy – unikniemy dzięki temu przykrych niespodzianek.


Od czego zacząć wykończenie mieszkania?


Odpowiedź jest jasna: od dobrego planu. Jeśli sami nie mamy odpowiednich kwalifikacji i wiedzy, to skorzystajmy z pomocy architekta wnętrz, który czuwał będzie nad tym, by mieszkanie było wygodne, praktyczne oraz miało jeden konkretny styl. Jaki to styl powinien być? Architekt wnętrz pomoże nam go dobrać.


Żeby powstał odpowiedni plan, musimy wsłuchać się w swoje potrzeby. W mieszkaniu będziemy spędzać dużą część życia, więc nie warto oszczędzać na planie i odpowiednio dopracować wszystkie elementy.

 

Biały montaż – czy jest?


Biały montaż to montaż poszczególnych elementów wyposażenia kuchni i łazienki. Obejmuje on baterie kuchenne i łazienkowe, umywalkę, zlewozmywak, brodzik, wannę, kabinę prysznicową, armaturę, wc, bidet oraz ceramikę. Te element znacząco wpływają na koszt wykończenia mieszkania.


Od czego zależy koszt wykończenia mieszkania


Na cenę wykończenia lokalu złoży się cena projektu, robocizna grupy wykończeniowej oraz materiały. Lokal można wykańczać elementami robionymi na zamówienie albo gotowymi z marketu – cena wtedy będzie się różnić. Im większe mieszkanie, tym koszt za metr będzie niższy – wynika to z tego, że powierzchnia lokalu zwiększa się o relatywnie tanie pomieszczenia jak pokój, a nie o drogą dodatkową łazienkę. Można założyć, że koszt wykończenia mieszkania nie powinien być wiele wyższy niż 2000 zł za metr kwadratowy.

 

Należy jednak pamiętać, że w tej cenie nie ma wielu elementów wyposażenia: kanap, stołów, szaf, wyposażenia AGD (np. pralki) i innych. Realnie należy założyć sobie pewien zapas gotówki na nieprzewidziane wypadki.


A teraz najważniejsze: w koszt zakupu i wykończenia mieszkania należy wliczyć ubezpieczenie nieruchomości. Nie będzie to koszt duży, a pozwoli uniknąć wielu późniejszych stresów i wydatków.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (3 ocen)
  • Podziel się