Przygoda Jest Bliżej Niż Myślisz | Tu Europa

Przygoda jest bliżej niż myślisz!

Opublikowano
Przygoda jest bliżej niż myślisz!

Nie musimy jechać daleko, żeby przeżyć niezwykłą przygodę. Wystarczy spojrzeć na mapę swojej okolicy, żeby odkryć nowe kierunki podróży.

Szlakiem przyrodniczym

W Polsce mamy 23 Parki Narodowe. Należą do nich te bardzo znane: Białowieski, Bieszczadzki czy Tatrzański, ale warto przejrzeć ich pełną listę – znajdziemy na niej mnóstwo pięknych miejsc.

Przykładem może być Biebrzański Park Narodowy, który jest największym obszarem chronionym w Polsce. Na jego terenie znajduje się niemal cały bieg rzeki Biebrzy oraz mnóstwo atrakcji, nie tylko przyrodniczych: Czerwone Bagno, Uroczysko Grzędy, Carska Droga i Twierdza Osowiec.

Oczywiście zimą zapewne ciągnie nas w góry. Może zatem Park Narodowy Gór Stołowych? Wielką atrakcją tego położonego w Sudetach parku są Błędne Skały – prawdziwy labirynt z przeróżnymi fascynującymi skalnymi formami.

Z kolei Pieniński Park Narodowy zachwyci nas niezwykłym ukształtowaniem terenu. Na terenie tego najstarszego parku narodowego w Polsce znajduje się Pieniński Przełom Dunajca. Latem spływ Dunajcem w tym miejscu dostarczy niezapomnianych wrażeń, ale i zimą jest tu niezwykle pięknie. 

Szlakiem UNESCO

Na terenie naszego kraju jest 16 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Należą do nich tak znane obiekty jak zespół starego miasta w Krakowie, zamek w Malborku, zespół staromiejski w Warszawie, kopalnia soli w Wieliczce, ale są też miejsca, które mogą być dla nas całkowitym odkryciem.

Na liście znajduje się grupa ciekawych architektonicznie cerkwi w województwie podkarpackim i małopolskim. Część z cerkwi znajduje się po stronie Ukraińskiej – kiedy będzie można znów swobodnie przekraczać granice, warto przejechać cały szlak. Nie zapomnijmy wtedy o ubezpieczeniu turystycznym z klauzulą covidową.

Na liście jest też jedno z najstarszych w Europie skupisk drewnianych kościołów w południowej Małopolsce. Kościoły znajdują się między innymi w miejscowościach: Binarowa, Blizne, Dębno, Haczów, Lipnica Murowana.

Do bardzo ciekawych obiektów z listy UNESCO należą też Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach oraz Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Wystarczy wyjść z domu 

Oczywiście możemy wyruszyć jeszcze bliżej domu – do miejsc spoza wielkich list, ale też wyjątkowo ciekawych. Nasza okolica tylko czeka na to aż obudzimy w sobie odkrywcę. Żeby uruchomić ciekawość świata, wcale nie musimy wyruszać do Azji czy Ameryki Południowej.

Nasze miejscowości i ich okolice to często obszar, który przegapiamy, bo wydaje się nam, że przygoda jest gdzie indziej. Warto zrewidować białe plamy na mapie. Jeśli mieszkamy na przykład w Warszawie, możemy wyruszyć w kilku kierunkach podmiejskim pociągiem.

Do Podkowy Leśnej, gdzie znajdziemy mnóstwo ciekawych willi oraz posiadłość Jarosława Iwaszkiewicza. Do Modlina, gdzie możemy spędzić kilka godzin w ogromnej carskiej twierdzy. Do Sulejówka, gdzie mieszkał Józef Piłsudski. Dobrym kierunkiem będzie też Otwock – przed 1939 rokiem zamieszkały głównie przez Żydów – a dziś wciąż pełen materialnych śladów po przedwojennej społeczności.

Każda okolica obfituje w ciekawe miejsca. Wystarczy, że uruchomimy instynkt odkrywcy i przygoda jest na wyciągnięcie ręki.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się