Zaplanuj bezpieczne Święta Wielkanocne

Opublikowano
Zaplanuj bezpieczne Święta Wielkanocne

Święta w tym roku będą zupełnie inne. Udzieli nam się pewnie niepokój o zdrowie swoje i bliskich, a za nami przecież już cały rok stresu. Pandemia może być niestety dominującym tematem rozmów przy wielkanocnym stole.

Jak sprawić, żeby Święta dały jednak chwilę ulgi?

Pamiętajmy, żeby nie dokładać sobie (dodatkowego) stresu. Wciąż przecież czyhają na nas tradycyjne zagrożenia świąteczne – np. kradzieże. Złodzieje mogą chcieć wykorzystać to, że martwimy się teraz zupełnie innymi kwestiami. Jeśli wybieramy się w odwiedziny do bliskich, upewnijmy się, że nasze mieszkanie będzie bezpieczne.

Czy technika jest po naszej stronie?

Sprawdźmy, czy drzwi wejściowe do domu mają niezbędne atesty. Zamki w drzwiach też muszą spełniać wymogi bezpieczeństwa. Jeśli mieszkamy na parterze, potencjalnym zagrożeniem mogą okazać się  też okna. Już nie musimy montować krat – dobrym zabezpieczeniem są okna antywłamaniowe, osłony okienne oraz wzmocnione rolety i ramy. Tak samo powinny być zabezpieczone drzwi balkonowe.

Czujnik otwarcia okna z alarmem jest tani i bardzo prosty w instalacji, ale niestety nie usłyszymy go, gdy będziemy poza domem.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest system inteligentnego domu. Czujnik otwarcia okien i drzwi przekaże informacje do aplikacji w naszym smartfonie i od razu dowiemy się, że dzieje się coś niepokojącego.

Warto upewnić się, czy gdzieś w okolicy naszego mieszkania jest monitoring.

Czy sąsiedzi nam pomogą?

Bez względu na to, jakie mamy zabezpieczenia, dajmy znać sąsiadom, że nie będzie nas w Święta w domu. Wystarczy przecież, że sąsiad odczyta ruch na klatce schodowej jako coś podejrzanego i da nam o tym znać. 

Co jeszcze możemy zrobić?

Warto zapisać numery seryjne sprzętów elektronicznych i zrobić fotografie cennych rodzinnych pamiątek. Dzięki temu łatwiej będzie zidentyfikować przedmioty, które zostały skradzione. Oczywiście podstawą, która obniży stres, jest ubezpieczenie mieszkania.

W przypadku kradzieży najmniej interesują nas elementy stałe, ale pamiętajmy o tym, że to nie jest jedyne zagrożenie. W okresie świątecznym niebezpieczeństwem są pożary – pośpiech, zapomniane na kuchni garnki, czy pozostawione na stole świeczki ozdobne mogą wyrządzić ogromne szkody.

Możemy również ubezpieczyć zgromadzone w mieszkaniu ruchomości, czyli sprzęt RTV, AGD, meble, biżuterię, rodzinne pamiątki i inne wartościowe przedmioty.

Jeśli mieszkamy w domu, możemy ubezpieczyć też elementy ogrodu.

Zdrowie jednak najważniejsze

Według rządowego rozporządzenia na Święta zaprosić możemy maksymalnie pięć osób (nie wlicza się w to domowników). Jeśli będziemy chcieli wybrać się na mszę, to w kościołach czeka na nas kolejny limit – jedna osoba na 20 m2 przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Obowiązkowe jest także zakrywanie nosa i ust.

Warto jednak postawić na zdrowie i bezpieczeństwo. Dużo bezpieczniejszy od wielu godzin w jednym pomieszczeniu będzie na przykład rodzinny spacer w maseczkach. Taka przechadzka da nam przecież mnóstwo radości.

Choć Święta Wielkanocne trudno wyobrazić sobie bez pewnych elementów, to jednak najważniejszą wartością Świąt 2021 roku jest przecież odpowiedzialność.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się