Koronawirus a podróże – co trzeba wiedzieć?

Opublikowano
Koronawirus a podróże – co trzeba wiedzieć? Ubezpieczenie turystyczne

Zaczęło się w Chinach i w ciągu paru tygodni koronawirus COVID-19 rozprzestrzenił się na prawie cały świat. Sytuacja związana z pojawieniem się choroby rodzi duże napięcie i niepewność. Każdego dnia otrzymujemy informacje o nowych zakażeniach. Szczególnie narażone na zachorowania są osoby, które decydują się w tym czasie na podróże. Jeśli zastanawiasz się, jakich kierunków turystycznych lepiej unikać i jak postępować, by nie zarazić się koronawirusem, przeczytaj artykuł na naszym blogu.

ITravel ubezpieczenie turystyczne

Liczą się fakty

Każdego dnia jesteśmy przytłoczeni nowymi informacjami dotyczącymi koronawirusa. Wiele z nich jest sprzecznych z prawdą, cześć jest podane w zbyt fachowym i niezrozumiałym języku, a niektóre wprowadzają w błąd. By uniknąć paniki, warto korzystać ze źródeł, które są godne zaufania. Aktualne komunikaty dotyczące koronawirusa znajdują się na stronach: Światowej Organizacji Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czy stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w zakładce „dla podróżujących”. Ministerstwo Zdrowia uruchomiło specjalną infolinię 800 190 590, która jest czynna 24/7 gdzie można zasięgnąć informacji związanych z nowym wirusem.

Dokąd lepiej nie podróżować?

Aktualnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Azji, szczególnie do Chin, gdzie obecnie panuje epidemia COVID-19, Korei Południowej, Włoch oraz Iranu. Część linii lotniczych zawiesza podróże do miejsc, gdzie rozprzestrzenia się wirus, dlatego przed wyjazdem za granicę warto upewnić się, czy nasz lot nie został anulowany.

Panika może być gorsza od samej choroby

Czy wiesz, że w Polsce Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego odnotował ponad 600 tys. przypadków zachorowania i podejrzenia sezonowej grypy w okresie od 1 do 22 lutego 2020 roku? W tym hospitalizowano ponad 4 tys. osób i odnotowano 15 zgonów. Dla porównania statystyki WHO w najnowszym raporcie z 2 marca mówią o 88 948 osobach zakażonych kornawirusem na całym świecie, z czego liczba zakażonych w Chinach to 80 tysięcy osób. Na resztę świata przypada niecałe 9 tysięcy zachorowań. W Polsce 4 marca Minister Zdrowia poinformował o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem u pacjenta, który wrócił z Niemiec.

Dlatego należy przestrzegać wszystkich wytycznych, które pozwolą uniknąć zachorowania. Przydatne informacje o tym, jak uniknąć zakażenia i jak postępować, gdy podejrzewamy chorobę, znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jeśli nie odbywaliśmy w ostatnim czasie podróży i nie mieliśmy kontaktu z podróżującymi za granicę, zachowajmy zdrowy rozsądek.

Jakie są objawy koronawirusa?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Na ten moment (raport z 2 marca) według Światowej Organizacji Zdrowia 80% przypadków zachorowań ma przebieg łagodny i nie wymaga hospitalizacji. U osób z lekkimi symptomami choroba ustępuje po dwóch tygodniach, natomiast u osób, które przechodzą ją ciężko od 3 do 6 tygodni. Z raportu WHO wynika, że na koronawirusa narażone są najbardziej osoby chorujące przewlekle np. na cukrzycę, astmę czy choroby sercowe a największa śmiertelność jest w grupie 60-80 lat.

Najczęstsze objawy zarażenia wirusem SARS-Cov-2

- gorączka

- bóle mięśni

- kaszel i duszności

- problemy z oddychaniem

- ogólne złe samopoczucie

Wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad higieny, częste mycie i dezynfekcja rąk. Instrukcję skutecznego mycia dłoni znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego KLIK. Podczas kichania czy kaszlu należy także zakrywać usta i nos, używając w tym celu jednorazowych chusteczek. Nie wolno kichać ani kaszleć, zakrywając usta bezpośrednio dłonią, bo w ten sposób najłatwiej rozprzestrzenia się choroba. By uniknąć zachorowania, w miarę możliwości powinno się zachować metr odległości od innych.

Bezpieczeństwo w podróży w czasie koronawirusa

Przestrzeganie zasad higieny, częste mycie i dezynfekcja rąk pozwoli uniknąć zachorowania. Liczba chorych na świecie rośnie, dlatego w ostatnich miesiącach w portach lotniczych można zauważyć wiele osób podróżujących w maskach chirurgicznych. Światowa Organizacja zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek i informuje, że ich noszenie ma sens w dwóch przypadkach. Gdy mamy bezpośredni kontakt z osobami chorymi i gdy sami chorujemy – kichamy, czy kaszlemy. Więcej informacji o tym, jak  poprawnie używać masek na stronie WHO. KLIK

Ubezpieczenie turystyczne a koronawirus 

Wyjeżdżając za granicę, należy zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa koszty leczenia, ratownictwa medycznego i transport do Polski. Wybierając sumę ubezpieczenia, powinno kierować się zasadą: im dalej - tym powinna być wyższa. Z uwagi na ryzyko wystąpienia epidemii koronawirusa warto zwrócić uwagę, czy ubezpieczenie na wyjazd za granicę zadziała, kiedy zachorujemy. Każdy wyjazd, a w szczególności do odległych krajów, powinniśmy jednak poprzedzić odpowiednimi przygotowaniami. Jakimi? Dowiesz się z artykułu na naszym blogu. KLIK

Szanowni Państwo,

W związku z serią zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV, która dotknęła kraje na niemal wszystkich kontynentach oraz z uwagi na to, że możliwość podróżowania została bardzo ograniczona, zwracamy uwagę  że warunki oferowanych przez nas ubezpieczeń turystycznych zawierają wyłączenie odpowiedzialności w zakresie epidemii w ubezpieczeniu kosztów leczenia, ratownictwa i transportu oraz ubezpieczeniu pomocy w podróży i od 1 kwietnia 2020 r. wyłączenie będzie przez nas stosowane w odniesieniu do umów ubezpieczenia zawartych od tego dnia, niezależnie od kraju docelowego podróży. W przypadku umów zawartych w okresie od 07.02.2020 r. do 31.03.2020 r., o zakresie naszej odpowiedzialności informowaliśmy w poprzednich komunikatach.

Jednocześnie zapewniamy, że każdy podróżujący z naszym ubezpieczeniem turystycznym może liczyć na ochronę ubezpieczeniową zgodną z zawartą umową ubezpieczenia. Podróżni przebywający za granicą z naszą polisą turystyczną mogą liczyć na naszą pełną gotowość w zakresie udzielenia pomocy w tym szczególnym czasie.

W przypadku zmiany naszego stanowiska, poinformujemy o tym Państwa w odrębnym komunikacie.

Oficjalny komunikat dotyczący ubezpieczenia turystycznego znajduje się tutaj. KLIK

Zalecamy także śledzenie na bieżąco komunikatów dotyczących koronawirusa, w związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją. 

Azja to rozległy kontynent, który jest celem turystycznym podróżnych z całego świata. Jeśli planujesz wycieczkę w ten region świata, zachęcamy do zapoznania się z artykułem na naszym blogu - O czym pamiętać, wybierając się do Azji? KLIK

ITravel ubezpieczenie turystyczne

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (2 ocen)
  • Podziel się