Huraganowy wiatr a ubezpieczenie domu - jak chronić się przed kataklizmami?

Opublikowano
Nadchodzi plucha i huraganowy wiatr – pamiętaj o ubezpieczeniu domu

Ksawery, Sebastian, Andrea... Co to? To nie są najpopularniejsze imiona w Polsce, ale nazwy orkanów, które wystąpiły w kraju w ostatnich latach. Efekt? Pozrywane dachy domów, powalone drzewa, liczne zniszczenie ogrodzeń czy zerwane linie energetyczne. Na powstawanie wichury nie mamy wpływu, możemy jednak odpowiednio zabezpieczyć nasz majątek, by ewentualne straty wywołane przez silne wiatry były jak najmniej dotkliwe.

ubezpieczenie domu i mieszkania

Jak powstaje wiatr?

Wiatr wynika z poziomej różnicy ciśnienia. W Polsce najczęściej możemy spotkać wiatry południowo-zachodnie, zachodnie i północno- zachodnie. Jesienią rośnie udział wiatrów o kierunku wschodnim i południowo-wschodnim. Zimą przeważają w wiatry wiejące z południowego-zachodu. W tym właśnie okresie, ze szczególnym uwzględnieniem miesięcy jesiennych, powinniśmy obawiać się silnych, siejących spustoszenie zjawisk. Okres jesienny to także ostatni dzwonek na przegląd instalacji w naszym domu przed zimą. Więcej na ten temat w artykule na naszym blogu. KLIK

Co robić, gdy nadejdzie huragan?

Odpowiednie postępowanie podczas huraganowych wiatrów i nawałnic jest ważnym elementem zasad bezpieczeństwa. W takiej sytuacji powinniśmy przede wszystkim zamknąć okna oraz zabezpieczyć te elementy budynku, które mogą ulec zniszczeniu, upewniając się, że są mocno przytwierdzone do konstrukcji (np. okna można zabić deskami). Z parapetów i balkonów należy usunąć przedmioty, które mogą zagrażać przechodniom. Dobrze jest też wyłączyć prąd i gaz, a także wygasić paleniska w piecach, by ograniczyć ryzyko pożaru. Pojazdy należy zaparkować w bezpiecznym miejscu – w garażu lub z dala od drzew czy trakcji elektrycznych. Huragan najlepiej przeczekać w najniższych partiach budynku, nie podchodząc do okien, czy drzwi. Podczas huraganu powinniśmy zapewnić sobie również dostęp do radia i źródeł światła na baterie, a także mieć przygotowane rzeczy potrzebne w czasie ewakuacji (odzież, żywność, dokumenty, wartościowe przedmioty) – na wypadek otrzymania informacji o takiej konieczności od lokalnych władz. Jeżeli huragan zastanie nas na zewnątrz – powinniśmy przeczekać go we względnie bezpiecznym miejscu takim wiadukt, most, przepusty itp. Chowanie się pod drzewem to najgorszy z możliwych pomysłów – to właśnie one są celem piorunów lub łamią się podczas silnego wiatru. Biorąc pod uwagę, że huragany i inne silne wiatry będą coraz częściej nawiedzały różne regiony Polski – na taką okoliczność warto przygotować również dzieci, które powinny wiedzieć jak zachować się w sytuacji silnego wiatru, czy burzy, a także mieć opanowane, jak w razie potrzeby wezwać pomoc.

Dobre ubezpieczenie na dom

Mając odpowiednio zabezpieczony dom – będziemy mogli ograniczyć ewentualne straty w naszej nieruchomości. Trudno będzie jednak zupełnie uniknąć zniszczeń. Dlatego nasz dom warto ubezpieczyć od różnych zdarzeń losowych, w tym m.in. od huraganu, deszczu nawalnego, gradu, uderzenia pioruna, upadku drzewa lub masztu, czy przepięcia. Ochroną warto objąć zarówno mury budynku (czyli te elementy konstrukcji, które powodują, że jest on zamkniętą przestrzenią) takie jak poszycie dachowe, ściany, dachówka, czy blacha, tynki itp. Zniszczeniu podczas huraganu mogą ulec również elementy stałe nieruchomości, czyli stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, szafy wnękowe, zabudowy kuchenne, wyposażenie łazienek takie jak wanny, umywalki, kabiny prysznicowe, płytki ceramiczne, instalacje i wiele innych. Dlatego ubezpieczenie domu i mieszkania powinno obejmować również elementy stałe.

W ramach ubezpieczenia nieruchomości ochroną możemy objąć zarówno mieszkanie, jak i dom, ale też garaż wolnostojący stojący na posesji oraz obiekty małej architektury np. wiaty. Choć na co dzień o tym zapominamy – na posesji oprócz samochodu (który możemy objąć ubezpieczeniem komunikacyjnym) trzymamy wiele, cennych przedmiotów, czy elementów wyposażenia. Te ostatnie to m.in. ogrodzenia, bramy i furtki, altany, tarasy, chodniki, podjazdy, posągi, rośliny ozdobne, wyposażenie placów zabaw dla dzieci, meble ogrodowe, grille i lampy ogrodowe, a także instalacje domofonu i wideofonu.

Koszt ubezpieczenia mieszkania

Najłatwiej i najszybciej jest kupić ubezpieczenie przez internet, choć nie powinniśmy zwlekać z tym do momentu, aż poszycie dachu naszego domu będzie fruwało w powietrzu. Polisę lepiej wykupić na spokojnie, z wyprzedzeniem – szczególnie że w momencie, gdy kataklizm już nadejdzie, oferta na nasz dom, najpewniej nie będzie już dostępna. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie mieszkania, koszt roczny nie powinien przekroczyć kilkuset złotych – choć wiele zależy tu od wielkości naszej nieruchomości, jej położenia, a także zakresu polisy i sumy ubezpieczenia. Ta ostatnia to górna granica ubezpieczyciela za zaistniałą szkodę. Dlatego dobrze jest przemyśleć jej wysokość, by w momencie wypłaty ubezpieczenia nie być zaskoczonym wysokością odszkodowania. Warto poznać obowiązki właściciela nieruchomości, jeśli chcemy mieć pewność, że nasza polisa zapewni należytą ochronę. 

ubezpieczenie domu i mieszkania

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się