Obowiązki właściciela nieruchomości

Opublikowano
ubezpieczenie nieruchomości

Jeśli chcesz mieć pewność, że ubezpieczenie Twojego domu lub mieszkania zapewni Ci należytą ochronę, poznaj obowiązki, które powinieneś spełnić. 

obowiązki właściciela nieruchomości

Niezależnie od tego, jaką nieruchomość chcesz ubezpieczyć, powinieneś pamiętać o regularnych przeglądach instalacji. 

1. Obowiązki wynikające z prawa budowlanego - zadbaj o okresowe kontrole przewodów kominowych, instalacji elektrycznej i piorunochronnej, stan technicny instalacji gazowych, kotłów, okresowe czyszczenie przewodów kominowych.

2. Kontrola okresowa przewodów kominowych, dymowych, spalinowych i wentylacyjnych powinna być przeprowadzona raz w roku, przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje.

3. Kontrola okresowa instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności powinna być przeprowadzona przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje raz na 5 lat. 

4. Kontrola okresowa stanu technicznego instalacji gazowych powinna być wykonana przez specjalistę i mieć miejsce raz w roku.

5. Kontrola okresowa stanu technicznego kotłów - niezależnie od tego w jaki sposób ogrzewasz swój dom bądź mieszkanie, czy palisz w piecu węglem, ekogroszkiem lub drewnem, pamiętaj o konserwacji.

- raz na 2 lata, opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej wydajności ponad 100 kW

- raz na 4 lata, opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności 20kW do 100 kW oraz kotłów opalanych gazem 

6. Przeglądy instalacji wodnej oraz wężyków

Najczęstszą przyczyną zalania w domach i mieszkaniach są właśnie pęknięte wężyki, dlatego zadbaj o regularne przeglądy, zwłaszcza w zakresie stanu technicznego rur i wężyków doprowadzających wodę do urządzeń instalacji wodnych (pralki, zmywarki, krany) i pamiętaj, o regularnej ich wymianie.   

7. Zgłaszanie usterek do administratora

Jeżeli posiadasz mieszkanie, pamiętaj aby wszelkie usterki i awarie zgłaszać do administratora budynku. Zwłaszcza jeśli mieszkasz na ostatnim piętrze i zauważysz np. że dach jest w złym stanie technicznym, to powinieneś powiadomić administrację i zażądać naprawy. Koniecznie przechowuj też wszelkie potwierdzenia takich powiadomień.

8. Zabezpieczenia przeciwkradzieżowe

Ubezpieczając swoją nieruchomość, musisz spełnić warunki, które znajdują się w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Szczegółowo rozpisane są tam wszelkie informacje, na temat zabezpieczeń. Często posiadając własne zabezpieczenia, można liczyć na zniżkę przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości.

Z OWU dowiesz się, w jaki sposób chronione powinno być wejście do piwnicy, garażu, budynku gospodarczego, jak powinna być konstrukcja drzwi balkonowych i tarasowych, dowiesz się o kluczach, które powinny być tylko w wyłącznym posiadaniu ubezpieczonego i uprawnionych do przechowywania. Znajdziesz też informację o otworach w ścianach i stropach, które powinny być zabezpieczone tak, aby włamanie było niemożliwe, a także o sprawności alarmu.

obowiązki właściciela nieruchomości

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się