Zaczyna się sezon grzewczy – zrób przegląd instalacji

Opublikowano
Zaczyna się sezon grzewczy – zrób przegląd instalacji

Jesień to ostatni dzwonek na zrobienie przeglądu w naszym domu przed zimą. Odpowiedni stan techniczny urządzeń grzewczych, instalacji elektrycznych i gazowych, a także dachu oraz rynien – zwiększy poziom naszego bezpieczeństwa, wpłynie na oszczędności oraz zapewni wyższy komfort życia zimą. Jakie czynności powinniśmy wykonać, zanim zacznie padać śnieg lub zetnie mróz? Sprawdź.

ubezpieczenie nieruchomości online

Ogrzewanie przede wszystkim

Wielkimi krokami nadszedł sezon grzewczy: odkręcasz kaloryfer, ale jakoś słabo grzeje? Do tego słychać szumy, bulgotanie i gwizdy? To znak, że kaloryfer się zapowietrzył i przez to oddaje mniej ciepła. W takiej sytuacji należy go odpowietrzyć. Najlepiej zrobić to przy pomocy fachowca, który sprawdzi, czy nasz kaloryfer ma automatyczny odpowietrzacz i naprawi go zgodnie ze wskazówkami producenta, czy też należy wykonać to ręcznie. Hydraulik przy okazji sprawdzi też, czy kaloryfery są szczelne. Jednak to nie jedyna czynność, o której powinniśmy pamiętać przed zimą. Jeżeli mieszkamy w domu – wówczas należy upewnić się również, czy prawidłowo pracują także kocioł lub pompa ciepła. Chodzi m.in. o sprawdzenie ciśnienia wewnątrz instalacji. Szczególnie starsze kotły wymagają przeglądu i konserwacji. W tym celu również najlepiej zatrudnić specjalistów, którzy wychwycą potencjalne nieprawidłowości w działaniu urządzenia i powstrzymają powstanie dalszych usterek. Mieszkając w bloku – powinniśmy sprawdzić, czy przegląd instalacji grzewczej wykonał zarządca budynku.

Instalacja elektryczna

Jak wynika z przepisów prawa – każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek wykonania przeglądu instalacji elektrycznej raz na pięć lat. W praktyce decydujemy się na taką inwestycję dużo rzadziej. Badania pokazują, że 39% właścicieli nieruchomości przeprowadzają najczęściej remont raz na 5-10 lat, co 8 ankietowany raz na 3-5 lat, a podobny odsetek Polaków raz na 10-15 lat. Tymczasem awarie sprzętu AGD, czy oświetlenia świadczą o awariach z instalacją elektryczną i powinien to być dla nas sygnał, że warto zweryfikować stan instalacji, której awaria – szczególnie zimą – może stać się bardzo uciążliwa. Planujesz kupno domu na kredyt? Pamiętaj o ubezpieczeniu z cesją na bank. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu. KLIK

Instalacja gazowa

Kolejnym ważnym elementem przygotowania do zimy powinien być przegląd instalacji gazowej oraz przewodów kominowych, w tym dymowych i wentylacyjnych. Tego typu kontrole wykonują osoby posiadające uprawnienia do kontroli sieci gazowych i energetycznych. Obejmują one sprawdzenie stanu technicznego instalacji, przyłączy i przewodów, a także ich połączeń. Ponadto przegląd powinien obejmować sprawdzenie stanu działania urządzeń zasilanych gazem oraz gazomierzy, oraz armatur. W efekcie kontroli specjalista przygotowuje stosowny protokół, w którym ocenia stan instalacji oraz stwierdza, czy nadaje się ona do użytku. Odrębnym elementem przeglądu przed zimą powinno być też sprawdzenie stanu oraz wyczyszczenie przewodów kominowych z sadzy i smoły. Przewody wentylacyjne i spalinowe najczęściej czyści się natomiast z pajęczyn i ptasich gniazd. Warto w tym miejscu pamiętać, że nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi zatruciem czadem, dlatego nie powinniśmy o niej zapominać, ani odkładać w czasie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto pomyśleć o zakupie czujników czadu, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa wszystkich domowników.

Dach i rynny

Dach i rynny to kluczowe elementy w konstrukcji domu. Zapchane np. liśćmi lub innymi zanieczyszczeniami rynny będą zatrzymywały wodę deszczową. Wynikiem takiego stanu rzeczy mogą byś uszkodzenia elewacji, a nawet konstrukcji dachowej. Poza rynnami powinniśmy sprawdzić też stan pokrycia dachu oraz obróbek kominowych. Przede wszystkim należy zweryfikować wszelkie połączenia np. z lukarnami. Usterki oczywiście należy usunąć, by uniknąć zawilgocenia elewacji. Pamiętajmy, że w przypadku opadów śniegu oraz mrozów – powinniśmy na bieżąco usuwać śnieg, sople, a także nawisy śnieżne. Nie tylko, by uniknąć zawalenia, ale też wyrządzenia szkód osobom trzecim, za które będziemy odpowiedzialni. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje ubezpieczenie zapewni Ci należytą ochronę - sprawdź, jakie obowiązki są po stronie właściciela nieruchomości. KLIK

Dobre zabezpieczenie

Mając sprawne instalacje w domu lub mieszkaniu, powinniśmy bezpiecznie przetrwać zimę. Nigdy nie można jednak wykluczyć sytuacji losowych takich jak pożar, przepięcie lub eksplozja, które doprowadzą do zniszczeń w naszej nieruchomości. Dlatego warto zainwestować w dobre ubezpieczenie domu i mieszkania, dzięki któremu będziemy zabezpieczeni na wypadek takich zdarzeń. Koszty ubezpieczenia mieszkania nie są duże, a tego typu polisa zapewni nam w przypadku szkody odpowiednie odszkodowanie. Polisa ubezpieczeniowa domu lub mieszkania powinna obejmować ochroną mury, elementy stałe oraz ruchomości. Wśród zagrożeń, przed którymi powinna chronić polisa najlepiej uwzględnić pożar i inne zdarzenia losowe takie jak np. przepięcie, deszcz nawalny, huragan, czy uderzenie pioruna, katastrofę budowlaną oraz dewastację. Dodatkowo w zależności od tego, gdzie mieszkamy i jak pokaźny jest nasz majątek ruchomy - warto rozważyć również ubezpieczenie na wypadek powodzi oraz kradzieży z włamaniem. Dobre oferty ubezpieczenia domu najłatwiej znaleźć w internecie lub w stacjonarnych punktach sprzedaży. Tak przygotowani do zimy będziemy mogli cieszyć się urokami tej pory roku, zamiast walczyć z usterkami i awariami.

ubezpieczenie nieruchomości online

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się