Kochasz podróże zagraniczne – kup polisę turystyczną (infografika)

Opublikowano
polisę turystyczną

Polacy podróżują po to, żeby zwiedzać, spełniać marzenia, przeżywać przygody i odpocząć od obowiązków. Odmiana od codzienności wiąże się z obawami o własne bezpieczeństwo. Jeśli chcemy bezpiecznie podróżować, powinniśmy rozsądnie wybrać cel naszych wojaży oraz kupić polisę turystyczną.

Aż 80 proc. Polaków w grupie 18-59 lat choć raz w ostatnich 10 latach wyjechało na wakacje za granicę, a co dziesiąty spędza urlop poza krajem średnio raz do roku – wynika z badania „Podróże zagraniczne w motywacjach i oczekiwaniach Polaków” przeprowadzonego na zlecenie TU Europa przez IMAS.

Boimy się, ale podróżujemy

Polacy chętnie wyjeżdżają za granicę. Co czwarty respondent deklaruje spędzanie urlopu wyłącznie za granicą. Dla 40 proc. zagraniczna podróż to jedna z rozważanych możliwości, ale dla 30 proc. badanych to marzenie, które udaje się spełnić sporadycznie.

Po co podróżujemy za granicę? Najwięcej osób, bo aż 73 proc., wyjeżdża po to, żeby zwiedzić nowe miejsca, 59 proc. chce przeżyć przygodę, a 57 proc. liczy, że odpocznie obowiązków. Ponad połowa podróżując chce spełnić marzenia, a 39 proc. ceni sobie lenistwo. Co trzeci badany poszukuje odmiany w życiu.

Kochamy podróżować, ale przed wyjazdami towarzyszą nam lęki, które mogą ograniczać wybór celów podróży lub utrudniać wyjazd. Niemal co piąty badany odczuwa blokadę związaną z barierami językowymi. Tyle samo osób boi się zamachów terrorystycznych. Polacy na wyjeździe obawiają się też chorób i śmieci, wypadków, kradzieży oraz oszustw.

Kup polisę turystyczną

Z lękami przedwyjazdowymi Polacy radzą sobie na różne sposoby. Pomaga przygotowanie podróży – robi to większość turystów (90 proc.). Część stara się planować wszystko (37 proc.), a nawet oczekuje pełnej zgodności z grafikiem wykupionego wyjazdu. Przygotowując się do podróży chętnie sięgamy po informacje od blogerów, na forach internetowych oraz z przewodników.

Jednym z najważniejszych elementów przygotowań do wyjazdu jest zakup ubezpieczenia, choć ciągle polisę turystyczną kupuje zbyt mało turystów. Dla części osób jej kupno to nawyk, ale taki powód podaje jedynie 3 proc. kupujących dodatkowe polisy na wyjazdy zorganizowane i 6 proc. ubezpieczających się podczas samodzielnych wyjazdów. Aż 40 proc. badanych nie czuje potrzeby ubezpieczania się, gdy ruszają w „zwyczajną” podróż, tzn. bliską, krótką lub zorganizowaną.

Tymczasem kupując polisę turystyczną zapewnisz sobie realną pomoc w razie problemów. Ubezpieczenie pomaga też oswoić niektóre lęki  przed podróżami. Dzięki polisie możemy otrzymać pomoc tłumacza przez telefon w razie zgubienia dokumentów, ale przede wszystkim polisa pokryje koszty leczenia i transportu do kraju, gdy przytrafi się wypadek. A koszty leczenia mogą być bardzo wysokie. Przykładowo w Australii polski turysta przewrócił się wchodząc na prom, łamiąc kość barkową i nadgarstek - koszt udzielenia pomocy w szpitalu to 53 tys. zł. W Azerbejdżanie pasażerka motocykla uszkodziła kręgosłup w wypadku, koszt pomocy medycznej, transport 300 km do szpitala oraz transport medyczny do Polski zamknęły się kwotą aż 128 tys. zł. 

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się