Rodzice odpowiadają za szkody wyrządzone przez dzieci. Jedziecie na wakacje - przyda się polisa OC

Opublikowano
polisa OC

Nawet małe dzieci potrafią nieźle nabroić, a za szkody wyrządzone przez nie odpowiadają rodzice. Szczególnie mocno może to obciążyć portfele rodziców w czasie wakacji w Europie Zachodniej albo w USA. Przed tym wydatkiem zabezpieczy polisa OC.

Ubezpieczenie OC kojarzy się głównie z samochodami. Tymczasem oprócz ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych można kupić też polisy, które zabezpieczą przed pokrywaniem szkód innych niż komunikacyjne. Jedną z nich jest właśnie polisa OC sprzedawana jako część składowa ubezpieczenia turystycznego. Sprawi ona, że ubezpieczyciel przejmie za nas odpowiedzialność finansową, jeśli my albo nasze dzieci wyrządzimy ze swojej winy szkodę w czasie wakacyjnych wojaży.

Szkoda może być spora

Wyobraźmy sobie taką sytuację: nasze dziecko podczas zabawy na plaży uderza łopatką koleżankę i wybija jej pierwszego stałego zęba. Albo rozpędza się na rowerku i niefortunnie uderza w zaparkowane BMW, urywając mu lusterko czy w czasie kłótni na placu zabaw spycha towarzysza zabaw ze zjeżdżalni, a ten łamie rękę. Takie sytuacje zawsze mogą się zdarzyć, nawet wtedy, gdy nasze pociechy na co dzień są spokojne i niekłopotliwe. Nie można przewidzieć, co żywotnemu i ciekawemu świata kilkulatkowi przyjdzie do głowy. A jeżeli dziecko wyrządzi komuś szkodę, rodzice muszą zapłacić odszkodowanie.

Wydatki mogą być naprawdę duże, szczególnie jeśli dziecko kogoś zrani, gdyż wówczas trzeba zrekompensować nie tylko koszty leczenia czy wypłacać rentę za utratę zdolności do pracy, ale też zapłacić za tzw. krzywdę, czyli cierpienie związane ze szkodą. W państwach Europy Zachodniej oraz w USA zasądzane odszkodowania bywają gigantyczne i sięgają równowartości kilkuset tysięcy złotych.

Pomocna polisa OC

Pieniądze na wypłatę ewentualnego odszkodowania za szkody wyrządzone przez nasze pociechy zapewni ubezpieczenie OC. Jeśli kupujemy ubezpieczenie turystyczne, to powinno ono stanowić element pakietu.

Polisa OC zapewni nam właściwą ochronę tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia, gdyż w razie wyrządzenia przez nas szkody ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie tylko w granicach tej kwoty, a w pozostałym zakresie będziemy płacić z własnej kieszeni.

Na wybór wysokości sumy ubezpieczenia wpływa miejsce, do którego się wybieramy oraz rodzaj planowanych rodzinnych aktywności. Inny poziom ochrony wystarczy, gdy jedziemy z dwulatkiem na city break do Barcelony, a inny, gdy planujemy z nastolatkami uprawiać windsurfing na Atlantyku. Jeśli podczas urlopu Ty i Twoje dzieci będziecie uprawiać sporty, upewnij się, że ubezpieczenie OC chroni Cię również podczas uprawiania sportów.

Brak ubezpieczenia OC z odpowiednią sumą ubezpieczenia może sprawić, że wakacje z dziećmi zamienią się w najbardziej kosztowny wyjazd w życiu, a jego finansowe skutki będziemy odczuwać przez wiele miesięcy czy nawet lat.

 

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się