Kot sam w domu – jak go do tego przygotować krok po kroku

Opublikowano

Kot może zostać sam w domu przez kilka dni, pod warunkiem, że zapewnisz mu odpowiednie warunki. Od czego zacząć? Czy każdy kot jest gotowy na taką rozłąkę? Co zrobić, aby Twoja nieobecność nie odbiła się źle na psychice zwierzęcia? W tym krótkim artykule wyjaśniamy, jak zapewnić kotu właściwą opiekę i bezpieczeństwo, kiedy musi zostać sam w domu.

Kot sam w domu – od kiedy można go zostawić

Kiedy możesz zostawić kota samego w domu? Na pewno nie od razu po tym, kiedy go przygarniesz. Najlepiej odczekaj kilka miesięcy. Podejmij pierwsze próby, dopiero gdy zwierzę poczuje się pewnie w nowym domu. Pamiętaj, że zmiana otoczenia, zupełnie obcy teren to dla kota ogromne przeżycie. Pozostawienie pupila samego w domu, w okresie adaptacji może się okazać dla niego zbyt trudne, czego ślady zauważysz po powrocie, w postaci zniszczeń i nieporządku. Jeśli opiekujesz się kocim dzieckiem, które nie ukończyło jeszcze czterech miesięcy, wstrzymaj się z planowaniem dłuższej nieobecności. Dopiero nieco starszy kot może zostać sam w domu, ale na krótko. Obserwuj mruczka. W zależności od tego, jak się zachowuje, się możesz zacząć wychodzić na chwilę, stopniowo wydłużając czas nieobecności. Nie może być tak, że kot dołącza do Was w okresie, kiedy wszyscy są w domu, np. w czasie wakacji lub urlopu, a później, bez żadnego przygotowania, będzie musiał zostać bez opieki. Choć koty są indywidualistami i same decydują, kiedy potrzebują kontaktu z nami, w takiej sytuacji zwierzątko będzie zdezorientowane. Co gorsza, może poczuć, że zostało porzucone. Dlatego warto przygotować kota do tego, że ma zostać sam w domu na kilka dni.

Kot sam w domu – co zapewnić mruczkowi

Co zrobić w sytuacji, gdy musisz wyjechać na dłużej? Jak wybrać opiekuna, który będzie doglądać kota w czasie Twojej nieobecności? Jak przygotować dom, by zminimalizować stres u kota? Co zrobić, by zwierzę tak bardzo nie odczuło nieobecności domowników?

Zadbaj o to, by kot mógł zostać na swoim terenie

Być może to oczywiste, biorąc pod uwagę, temat tego artykułu, ale warto podkreślić, że kot powinien zostać w swoim domu, w czasie Twojej nieobecności. Uprzedź tymczasowego opiekuna zwierzęcia, by nie zabierał mruczka do siebie ani nie wypuszczał go na zewnątrz. Kwestia własnego, dobrze znanego terytorium jest dla kotów bardzo ważna. Kiedy Ciebie nie będzie w domu, nie “wyrywaj” zwierzęcia ze środowiska, które gwarantuje mu poczucie bezpieczeństwa. Oddając swojego pupila do hotelu dla zwierząt czy znajomych, zafundujesz mu dodatkowy stres.

 

Zostaw mu odpowiednią ilość wody i karmy

Na pewno dobrze znasz zwyczaje swojego kota, wiesz, co lubi jeść i w jakich ilościach. Przekaż te wszystkie informacje osobie, która zajmie się zwierzęciem, podczas Twojej nieobecności. Dzięki temu ułatwisz jej opiekę.

Zapewnij kotu odpowiednią stymulację

Oczywiście żadna zabawka, nie zastąpi Twojej obecności, ale pozostawienie kota samemu sobie to nie najlepszy pomysł. Zwierzę o wiele gorzej zniesie wówczas rozłąkę, a jego reakcja może być wtedy różna. Niektóre koty stają się osowiałe, a inne same szukają sobie zajęcia. Jeśli nie mają odpowiedniej stymulacji, a dom jest pusty, ich zabawa może skończyć się kosztownymi zniszczeniami, a nawet wypadkiem, w którym ucierpi sam kot. By temu zapobiec, przygotuj swojemu ulubieńcowi “plac zabaw”, zostaw na widoku ulubione zabawki oraz wygodne posłanie.

Ukryj wszystkie niebezpieczne przedmioty

Kot jest jak małe dziecko, nie odróżnia zabawki od czegoś, co jest dla niego niebezpieczne. Kiedy jesteś w domu, to Ty czuwasz nad tym, by zwierzęciu nic się nie stało. Inaczej jest w czasie Twojej nieobecności. Dlatego stwórz pupilowi bezpieczną przestrzeń. Schowaj wszystko, przez co kot może sobie zrobić krzywdę lub to, co może zniszczyć.

Na opiekuna wybierz osobę, która kot zna i którą akceptuje

Każdy miłośnik kotów wie, że zwierzęta te przywiązują się do swoich opiekunów. Wiesz, że nikt nie jest w stanie Cię zastąpić. Nie oznacza to jednak, że podczas Twojej nieobecności zwierzęciem może zająć się każdy. Dobrze gdyby był to ktoś, kogo Twój kot zna i kogo przynajmniej akceptuje. Wybierz jedną zaufaną osobę, zamiast kilku, które będą się wymieniały. Postaraj się, by na kilka tygodni przed Twoim wyjazdem, tymczasowy opiekun częściej u Ciebie bywał. Ustal z nim, jak często będzie odwiedzać kota, pod Twoją nieobecność. Poproś, by w miarę możliwości, osoba ta pobawiła się z kotem, a nie tylko ograniczyła się do podania pokarmu i wyczyszczenia kuwety. To szczególnie ważne, jeśli Twój kot jest towarzyski, lubi pieszczoty i źle znosi samotność.

Kot sam w domu – podsumowanie

Może się okazać, że pozostawienie kota samego w domu, będzie większym przeżyciem dla Ciebie niż dla Twojego ulubieńca. To w końcu Ty znasz go najlepiej i wiesz, czy jest na to gotowy. Grunt to odpowiednie przygotowanie – zarówno zwierzęcia, jak i domu oraz odrobina zaufania do osoby, która ma doglądać kota pod Twoją nieobecność.

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (1 ocen)
  • Podziel się