Port lotniczy Madryt-Barajas – najważniejsze informacje

Opublikowano
Port lotniczy Madryt-Barajas – najważniejsze informacje

Wybierasz się do Madrytu po raz pierwszy? Lądujesz na lotnisku Madryt-Barajas i zastanawiasz się, jak dotrzeć do centrum? To ostatni etap podróży, który również warto zaplanować wcześniej. Sprawdź, który środek transportu będzie najtańszy, a którym dotrzesz na miejsce najszybciej.

Port lotniczy Madryt-Barajas – najważniejsze informacje

Port lotniczy Madryt-Barajas to najstarsze i jednocześnie największe lotnisko w Hiszpanii. Zostało bowiem otwarte w 1928 roku, a w 2014 nadano obiektowi imię Adolfa Suáreza, hiszpańskiego premiera, które miał swoje zasługi w procesie demokratyzacji kraju. Port lotniczy znajduje się 13 km na północny wschód od centrum Madrytu. Obecnie składa się z czterech terminali: T1, T2, T3 i T4. Każdy z nich oferuje szeroki wybór udogodnień, w tym liczne restauracje, sklepy i punkty usługowe. Lotnisko to obsługuje miliony pasażerów rocznie i dzięki temu zapewnia pracę nie tylko mieszkańcom Madrytu, ale również całego regionu. Przykładowo, w 2019 roku lotnisko Madryt-Barajas obsłużyło około 61 milionów pasażerów. To był rekordowy wynik, jeśli chodzi o ten port lotniczy.

Lotnisko Madryt-Barajas – jak dojechać do centrum

Jak dojechać z portu lotniczego Madryt-Barajas do centrum (Nuevos Ministerios)? Lotnisko jest dobrze skomunikowane z centrum miasta dzięki dogodnym środkom transportu, takim jak pociągi, autobusy i taksówki. Ponadto, lotnisko Madryt-Barajas oferuje bogatą sieć połączeń krajowych i międzynarodowych, będąc kluczowym węzłem dla podróżujących zarówno turystycznie, jak i biznesowo.

Jak dojechać z lotniska Madryt-Barajas do centrum autobusem

Lotnisko Madryt-Barajas jest dobrze skomunikowane z centrum miasta za sprawą komunikacji miejskiej – EMT. Pomiędzy terminalami kursuje autobus nr 200, a sama podróż zajmuje średnio 30-40 minut (rozkład autobusu linii 200). Ewentualnie możesz wsiąść do autobusu nr 101 i przesiąść się do metra (linia nr 5) na końcowej stacji – Canillejas. Jeśli zależy Ci na czasie, dobrym rozwiązaniem będzie wybór autobusu Exprés Aeropuerto 203. Linia ta kursuje średnio co 20 minut. Warto wiedzieć, że ten autobus przekształca się w linię nocną – N27 i wówczas kursuje co 40 minut. Bilet kosztuje ok. 5 euro (rozkład jazdy autobusu 203).

Jak dojechać z lotniska Madryt-Barajas do centrum metrem

Lotnisko Madryt-Barajas z centrum Madrytu łączy linia nr 8. Dwie przystani stacji metra znajdują się nieopodal lotniska: Barajas T1, T2, T3 (wejście przy terminalu T3) oraz Aueropuerto T4. Podróż metrem zajmuje około 15 minut. Metro kursuje średnio co 10 minut (rozkład linii nr 8).

Jak dojechać z lotniska Madryt–Barajas do centrum samochodem

W T 1, 2 i 4 znajdują się osobne postoje taksówek, które czekają zarówno przy strefie przylotów i odlotów, natomiast w T3 zlokalizowane jest tylko jedno stanowisko taksówkowe, przy strefie przylotów. Cena przejazdu to ok. 30 euro. Oczywiście taksówka to nie jedyna możliwość. Alternatywni przewoźnicy to Uber lub Cabify. Jeśli chodzi o drogi dojazdowe z portu lotniczego Madryt–Barajas do centrum są to N2 oraz N20. Do Madrytu z portu lotniczego dojedziesz także autostradą M30 i M40. Podróż zajmuje średnio pół godziny w zależności od natężenia ruchu.

Jak dojechać z lotniska Madryt-Barajas do centrum – podsumowanie

Najtańszym środkiem transportu z lotniska Madryt-Barajas do centrum jest zdecydowanie metro. Wygrywa ono również pod względem czasu podróży. Jeśli jednak zależy Ci głównie na wygodzie, wybierz taksówkę lub jednego z przewoźników, o których wspominamy wyżej. Na przykład w Cabify możesz zamówić dodatkowo fotelik dziecięcy albo przejazd samochodem dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Z oczywistych względów podróż samochodem z lotniska Madryt-Barajas do centrum będzie droższa niż przejazd komunikacją publiczną. Warto to uwzględnić, przygotowując się do podróży. Tak samo jak kwestie związane z ubezpieczeniem turystycznym, które może Cię uchronić przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak choćby kradzież czy zgubienie bagażu.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się