Gibraltar – co warto zwiedzić, jak dojechać?

Opublikowano
Gibraltar – co warto zwiedzić, jak dojechać?

Szukasz nowych wrażeń? Masz już dosyć oczywistych miejsc na urlop? Tym artykułem chcemy zachęcić Cię do zwiedzenia Gibraltaru, nazywanego też “Anglią w pigułce”.

Gdzie dokładnie znajduje się Gibraltar? Jak tam dotrzeć i co warto zwiedzić? Zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika.

Gibraltar – położenie

Gibraltar znajduje się na południowym krańcu Półwyspu Iberyjskiego, nad Cieśniną Gibraltarską, która oddziela Morze Śródziemne od Oceanu Atlantyckiego. Co ciekawe, z Gibraltaru można dostrzec Afrykę, ponieważ oddziela on ten kontynent od Europy. Właśnie za sprawą swojego strategicznego położenia ten niewielki teren stał się przyczyną walk zbrojnych Arabów, Hiszpanów oraz Brytyjczyków Obecnie to brytyjskie terytorium zamorskie. Z tego powodu można znaleźć tam wiele symboli, które powszechnie kojarzone są z Wielką Brytanią, takie jak choćby piętrowe autobusy i czerwone budki telefoniczne. Sam Gibraltar zajmuje jednak stosunkowo niewielki obszar – 6,8 km kwadratowych, na których zamieszkuje około 33 000 osób.

Gibraltar – jak tam dotrzeć

Najłatwiej dotrzeć na Gibraltar przez hiszpańskie miasteczko La Línea de la Concepción, które z nim graniczy. Czy na Gibraltar wystarczy dowód osobisty? Tak, chociaż nie należy on do strefy Schengen, na mocy porozumienia z 2021 roku, nie jest potrzebny paszport. Na przejściu granicznym wystarczy okazać dowód osobisty. Czy na Gibraltar można wjechać samochodem? Tak, ale w godzinach szczytu może być z tym problem. Rano, wielu Hiszpanów jedzie bowiem do pracy, a popołudniu z niej wraca. Najlepiej więc dojechać do La Línea de la Concepción samochodem, zostawić go na parkingu, a granicę przekroczyć pieszo lub przesiąść się z samochodu na autobus (najlepiej linii 5 lub 10, które dojeżdżają do większości atrakcji). Dlaczego? Na Gibraltar dla turystów jazda to spore wyzwanie. Ruch jest bowiem prawostronny, a ulice dość ciasne.

Gibraltar – kiedy warto tam jechać

Jeśli zależy Ci na ładnej pogodzie, najlepszym wyborem będzie okres od maja do sierpnia.

W takim przypadku musisz jednak nastawić się na tłumy turystów i spory ruch, co na tak małym obszarze, może być niekomfortowe. Jeśli jednak chcesz zwiedzać w spokoju, jedź poza sezonem, unikaj także weekendów oraz pozostałych dni wolnych od pracy. Weź jednak pod uwagę, że tak, jak u nas – styczeń, luty i marzec należą na najzimniejszych miesięcy.

Gibraltar – jaka waluta i język urzędowy

Na Gibraltarze można płacić funtem gibraltarskim (GIP), funtem brytyjskim orazw euro. Chociaż wymiana tego ostatniego nie zawsze się opłaca. Przy wymianie waluty pamiętaj, że kurs funta gibraltarskiego zależy od kursu funta brytyjskiego. Co ciekawe, chociaż, jak już wspominaliśmy, na Gibraltarze można płacić funtami brytyjskimi, w Wielkiej Brytanii nie ma możliwości płacenia funtami gibraltarski. Nie zapomnij o tym, gdy wybierasz się do Anglii, a zostanie Ci trochę pieniędzy z wyprawy na Gibraltar. Jeśli chodzi o język, mieszkańcy porozumiewają się w języku angielskim i hiszpańskim, chociaż to ten pierwszy jest językiem urzędowym.

Gibraltar – co warto zwiedzić

Ile czasu poświęcić, żeby zwiedzić Gibraltar? 2 dni w zupełności wystarczą.Chociaż jest ON stosunkowo niewielki, na pewno nie będziesz się tam nudzić. Oto najciekawsze atrakcje Gibraltaru.

Skała Gibraltarska

 Skała Gibraltarska jest niewątpliwie największa atrakcja Gibraltaru. Warto pamiętać, że duża jej część to rezerwat przyrody. Żeby wejść na jego teren należy najpierw kupić bilet – Nature Reserve Pass. Cena biletu dla dorosłych i młodzieży powyżej 11. roku życia wynosi 18£, natomiast dzieci w wieku 5-11 lat mogą skorzystać z biletu ulgowego, którego cena wynosi 12£. Najmłodsi turyści, poniżej 5. roku życia wchodzą natomiast za darmo. Istnieje również możliwość nabycia biletu łączonego – na kolejkę oraz do rezerwatu. Koszt takiego łączonego biletu dla dorosłych to 37 £., a dla dzieci 21 £. Największą atrakcją w rezerwacie, szczególnie dla najmłodszych, będą zapewne przeurocze małpki gibraltarskie.

Jaskinia świętego Michała

Jaskinia Świętego Michała była zamieszkana już w czasach prehistorycznych, a ślady cywilizacji znalezione tam sięgają aż 40 tysięcy lat wstecz. To sprawia, że jest to jedno z najstarszych znanych miejsc zamieszkiwanych przez człowieka w Europie.W jaskini znajdują się także liczne stalaktyty i stalagmity oraz różnego rodzaju stalowe kolumny i nacieki, które tworzą malownicze wnętrze. Wystawiane są tam również repliki prehistorycznych malowideł naskalnych oraz figurki, które mają na celu przedstawienie życia i kultury dawnych mieszkańców jaskini. Wizyta w Jaskini Świętego Michała jest nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale także oferuje możliwość zgłębienia historii Gibraltarze i regionu. Atrakcja ta jest dostępna dla turystów przez niemal cały rok.

Muzeum Gibraltaru

W muzeum zgromadzone są najróżniejsze eksponaty, związane z historią, kulturą i przyrodą Gibraltaru. Można tam zobaczyć wiele cennych artefaktów, takie jak starożytne mumie, modele statków, broń, dokumenty historyczne, a także kolekcję fotografii. Eksponaty te pomagają w zrozumieniu bogatej historii Gibraltaru, w tym jego strategicznego znaczenia jako fortyfikacji i punktu obserwacyjnego. W Muzeum Gibraltaru prezentowane są również wystawy tematyczne. Na przykład, Mołynary Tower poświęcony jest historii młyna wodnego, który znajdował się na Gibraltarze .Muzeum Gibraltaru to zatem dla Ciebie punkt obowiązkowy, jeśli chcesz zgłębić historię tego fascynującego miejsca..

Main Street

Jak sama nazwa wskazuje, jest to główna ulica Gibraltaru. Kiedy będziesz spacerować tym deptakiem, oprócz wspomnianego już muzeum, zwróć szczególną uwagę na takie zabytki jak: 

  • Katedra Świętej Trójcy (Cathedral of the Holy Trinity) – zaprojektowana w stylu neoklasycznym, jest głównym miejscem kultu w Gibraltarze,
  • Skalne mury (The Rock Walls) – historyczne mury zbudowane przez Maurów w XIII wieku. Gwarantują piękne widoki na Cieśninę Gibraltarską i okoliczne tereny.
  • Pałac Gubernatora (The Governor's Palace) – oficjalna siedziba gubernatora Gibraltarze. Został zbudowany w XVIII wieku; jest otoczony pięknymi ogrodami.
  • Pomnik Wilhelma II (Monument to Wilhelm II) – pomnik upamiętniający cesarza Wilhelma II, który odwiedził Gibraltar w 1904 roku.
  • Brama Dzieci Maryi (The Gate of Our Lady's Children) – ozdobna brama wzniesiona w 1728 roku, jest jednym z najbardziej malowniczych punktów na Main Street.

Pomnik generała Sikorskiego

Na naszej liście nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Chodzi o pomnik generała Sikorskiego, który został odsłonięty w 2013 roku na Europa Point. Warto wiedzieć, że to właśnie na Gibraltarze, 4 lipca 1943 roku, rozbił się samolot, którym leciał generał.

Piaszczyste gibraltarskie plaże

Jeśli kochasz plaże i morze, wschodnia część Gibraltaru z pewnością Cię zauroczy. To tutaj znajdują się bowiem rozległe, piaszczyste plaże, takie jak na przykład Catalan Bay, Eastern Beach oraz Sandy Bay. Choć w letnich miesiącach, trudno znaleźć tam skrawek wolnego miejsca, poza sezonem, można rozkoszować się szumem morskich fal w ciszy i spokoju.

Gibraltar – podsumowanie

Chociaż Gibraltar jest niewielki, oferuje wiele. A wszystko to dzięki swojemu niezwykłemu położeniu i fascynującej historii. Mamy nadzieję, że nasz artykuł zachęcił Cię do wybrania tego miejsca na swój kolejny urlop. Planując taką podróż, zadbaj o wszystko z odpowiednim wyprzedzeniem i nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym, które może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń, jak choćby kradzież bagażu.

 

Źródło: https://www.podrozepoeuropie.pl/gibraltar-zwiedzanie

  • Oceń ten artykuł
    5.0/5 (3 ocen)
  • Podziel się