Wakacje w kamperze są coraz popularniejsze. Łączą bowiem komfortową podróż z możliwością przebywania na łonie natury. Zawsze musi być jednak ten pierwszy raz. I tu pojawia się pytanie, jak przygotować się do pierwszej podróży kamperem i co warto ze sobą zabrać.
Pierwszy wyjazd kamperem – jak się do niego przygotować
Przygotowania do takiego wyjazdu warto rozpocząć jeszcze na długo przed tym, zanim wsiądziesz do kampera. Co zabrać, by wyjazd był udany? Czy warto iść na żywioł? Czym kierować się przy wyborze “domu na kółkach”?
Sprawdź, jak radzisz sobie z prowadzeniem kampera
Wiele osób zastanawia się, jakie prawo jazdy wymagane jest na kamper. O ile masa całkowita pojazdu nie przekracza 3,5 tony, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Nie zmienia to faktu, że kamper, ze względu na jego gabaryty, prowadzi się trudniej niż klasyczną osobówkę. Dotyczy to szczególnie skręcania i parkowania. Jeśli masz taką możliwość, przetestuj kamper, który planujesz wynająć. Sprawdź również rodzaj skrzyni biegów. Jeśli do tej pory miałeś do czynienia jedynie z automatyczną, pod żadnym pozorem nie decyduj się na kamper z manualną skrzynią biegów. Pierwszy wyjazd kamperem to nie jest najlepszy moment na naukę jazdy z manualną skrzynią biegów.
Wybierz kamper dostosowany do swoich potrzeb
Jakie są rodzaje kamperów? Wyróżniamy:
- półintegrę,
- integrę,
- alkowę,
- kamper-van.
Półintegra to kamper, w którym przestrzeń mieszkalna jest częściowo połączona z kabiną kierowcy. Analogicznie, w integrze części te zupełnie nie są wydzielone. Alkowa, jak możesz się domyślać, to przeciwieństwo integry. W kamperze tego typu część sypialna stanowi odrębną część, zazwyczaj nad kabiną kierowcy. Ostatni typ domu na kółkach, czyli kamper-van, to najczęściej kamper przerobiony z samochodu dostawczego.
Zapytaj o dodatkowe koszty i wyposażenie kampera
Z wynajmem kampera często wiążą się dodatkowe koszty, takie jak choćby opłata za przekroczenie kilometrówki, dodatkowy sprzęt i serwisowanie. Nie można zapomnieć również o kaucji zwrotnej, a jeśli dodasz do tego wydatki na paliwo, płatne autostrady i parkingi, okaże się, że czeka Cię sporo wydatków. Dlatego lepiej wiedzieć o nich wcześniej, chociażby po to, żeby porównać oferty.
Zaplanuj trasę i postoje
Chociaż podróż kamperem kojarzy się z wolnością i „spontanem”, są jednak rzeczy, które warto zaplanować wcześniej. Zarezerwuj miejsce na kempingu lub kempingach (to ważne choćby z powodu prądu) i postoje. Chociaż polskie prawo nie reguluje tego, gdzie możesz zatrzymać się kamperem, dla własnego bezpieczeństwa unikaj odludnych miejsc. Zatrzymuj się raczej na monitorowanych parkingach i campingach. Jeśli natomiast wybierasz się za granicę, zapoznaj się dokładnie z przepisami związanymi z kamperem, które obowiązują w danym kraju. Poza granicami naszego kraju przydatne może również okazać się ubezpieczenie turystyczne.
Podróżuj z kimś, kogo lubisz
Nie da się ukryć, że w kamperze jest dość ciasno. Lepiej więc przebywać na tych kilku metrach kwadratowych z kimś, z kim dobrze się dogadujesz. Jeśli planujesz pierwszy wyjazd kamperem z dziećmi uprzedź je, jakie zasady i ograniczenia panują w pojeździe. Na przykład, w czasie jazdy dzieci muszą być przypięte pasami, a chodzenie po kamperze, gdy ten jedzie, jest niebezpieczne. Jeśli natomiast planujesz podróż ze swoim czworonożnym pupilem, upewnij się, czy właściciel wypożyczalni akceptuje zwierzęta. To samo dotyczy również campingu.
Wyjazd kamperem – co zabrać
Wiedząc, co będziesz miał do dyspozycji w wynajętym kamperze, łatwiej będzie Ci się spakować. Poszukaj jednak alternatywy dla walizek, które w kamperze nie zdadzą egzaminu, bo zabierają za dużo miejsca. Co spakować w pierwszą podróż kamperem?
Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy:
- odzież, piżamę i bieliznę,
- kosmetyki do kąpieli,
- obuwie na zmianę,
- podręczną apteczkę,
- szybkoschnące ręczniki,
- płyn do naczyń,
- gąbki, ściereczki,
- szufelka,
- papierowe ręczniki,
- deska do krojenia,
- specjalny papier toaletowy do toalet turystycznych,
- latarka, nożyczki, scyzoryk,
- zapas wody,
- podstawowe produkty żywnościowe,
- worek na odpady,
- pudełko na kanapki,
- środek przeciw komarom,
- krem z filtrem UV.
Garnki, składany stół czy lodówka turystyczna, najczęściej są na wyposażeniu kampera, ale warto o takie kwestie dopytać. Co do kwestii higienicznych, chociaż w niemal każdym kamperze jest WC i kabina prysznicowa, lepiej załatwiać te sprawy na kempingach i stacjach benzynowych. Dzięki temu nie będziesz musiał tak często zajmować się opróżnianiem turystycznej toalety. Pamiętaj również o planowaniu posiłków z wyprzedzeniem, dzięki temu łatwiej będzie Ci zrobić zakupy. Nie po to przecież wybierasz się na przygodę życia, żeby marnować czas na duże zakupy. Zapakuj także przekąski i suchy prowiant. Nie jesteś przecież w stanie przewidzieć, kiedy zgłodniejesz. Pamiętaj o zachowaniu porządku, jest to szczególnie ważne na małej przestrzeni i nie przesadź z ilością bagaży.
Pierwsza podróż kamperem – podsumowanie
Pierwsza podróż kamperem może okazać się ekscytującą przygodą. Teraz już wiesz, jak się do niej przygotować i co zabrać, by nic Cię nie zaskoczyło. Na koniec mamy dla Ciebie ostatnią radę. Zrelaksuj się, bądź elastyczny, nie spiesz się, podziwiaj i ciesz się pięknem dzikiej natury, a jednocześnie bądź czujny. Zanim ruszysz w drogę sprawdź, czy wszystkie niezbędne sprzęty schowałeś do bagażnika, czy wyjąłeś podkłady poziomujące spod kół i czy współpasażerowie zapięli pasy. Wtedy możesz włączyć silnik i jechać na spotkanie przygody.