Jak wybrać najlepsze okna dachowe? – 4 najważniejsze kwestie

Opublikowano
Jak wybrać najlepsze okna dachowe? – 4 najważniejsze kwestie

Jesteś na etapie budowy nieruchomości z poddaszem? Bez względu na to, czy budujesz dom dla siebie, czy pod inwestycję, czeka Cię sporo ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór okien dachowych. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, porównując różne oferty? O co pytać? Sprawdź, jak wybrać najlepsze okna dachowe.

Jak wybrać najlepsze okna dachowe

Okna dachowe to ważny element poddasza. Szczególnie jeśli będzie to poddasze użytkowe i planujesz urządzić tam, np. łazienkę, sypialnię lub pokój gościnny. Z jednej strony okna połaciowe powinny pasować do wnętrza, z drugiej – nie należy zapominać o ich funkcji użytkowej. W praktyce oznacza to, że powinny być atrakcyjne wizualnie, ale również funkcjonalne. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, co to oznacza i jakie cechy powinny posiadać solidne okna dachowe

Energooszczędne

Przez nieszczelne okna dachowe “ucieka” ciepło. A to oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie. Dlatego solidne okna dachowe powinny być przede wszystkim energooszczędne. Jak sprawdzić, czy producent okien Ci to zagwarantuje? Zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła. To ilość energii, która ucieka przez okna, drzwi, ściany i dach, biorąc pod uwagę ich powierzchnię i różnicę temperatur z obu stron. Jednostką tego współczynnika jest W/(m²K). Im mniejsza wartość, tym mniej ciepła tracisz. Oznacza to, że warto wybrać okna o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła. Oczywiście istnieją pewne normy. W przypadku okien połaciowych może być to maksymalnie 1,1 (m²K).  Na rynku możesz oczywiście znaleźć okna dachowe o jeszcze niższym współczynniku przenikania ciepła. Co ważne, o tym ile ostatecznie będzie on wynosił, nie decyduje jedynie materiał, z którego okno wykonano, ale także sposób montażu i łączenia jego poszczególnych elementów.

Odporne na działanie warunków atmosferycznych

Ochrona przed wiatrem, deszczem i śniegiem to jedno z podstawowych zadań okien dachowych. Nikt nie chce przecież, żeby woda opadowa przedostała się do środka, a wiatr hulał między nieszczelnymi elementami okna. Dlatego, wybierając okna połaciowe, zapytaj o tzw. kołnierze uszczelniające. Jednym z najlepszych materiałów, z których się je wykonuje, jest blacha aluminiowa. Cechuje ją wysoka odporność na korozję. Nie bez znaczenia jest również sposób łączenia kołnierza uszczelniającego z ościeżnicą. Ma on bowiem kluczowy wpływ na to, czy i w jakim stopniu okna dachowe będą chronić poddasze przed wyciekiem wody. Zadanie kołnierzy uszczelniających to bowiem ochrona przed wiatrem i odprowadzanie wody pośniegowej i deszczowej za okno.

Bezproblemowe w montażu i konserwacji

Wybierając producenta okien dachowych, weź pod uwagę kwestie montażu i konserwacji. Poproś o udostępnienie instrukcji. Sprawdź, czy wszystko jest dla Ciebie jasne. Zapytaj również o sposób ewentualnej wymiany szyby, gwarancję itd. Zapoznaj się dokładnie z ofertą firmy. Zobacz, czy ma w sprzedaży dodatkowe akcesoria, takie jak np. siłowniki elektryczne. Pozwalają one na wygodną i zautomatyzowaną obsługę okna. Przydaje się to szczególnie jeśli będzie do niego utrudniony dostęp.

Okna dachowe dwuszybowe czy trzyszybowe

Jeśli w grę wchodzi poddasze użytkowe, lepszym wyborem będzie okno trzyszybowe. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Każda kolejna szyba to dodatkowa warstwa termoizolacyjna. Istnieją jednak sytuacje, w których lepszym wyborem będą dwuszybowe okna połaciowe, na przykład kiedy zależy Ci, by na poddaszu było chłodno, bo np. planujesz urządzić tam spiżarnię.

Jak wybrać najlepsze okna dachowe – podsumowanie

Wybierając okna dachowe, zwróć uwagę na specyfikę poddasza. Na przykład jeśli wiesz, że będzie to poddasze o podwyższonej wilgotności, zrezygnuj z drewnianych okien dachowych na rzecz PCV, nawet jeśli ze względów aranżacyjnych drewno będzie pasowało lepiej. Nie oznacza to jednak, że musisz wybierać między wyglądem a funkcjonalnością okien dachowych. Obecnie producenci potrafią to połączyć. Możesz więc wybrać klimatyczne okna połaciowe, które będą jednocześnie energooszczędne, odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz łatwe w montażu i konserwacji.

  • Oceń ten artykuł
    oceń pierwszy!
  • Podziel się