Wyspa Krk w Chorwacji – co warto zobaczyć? Poznaj najciekawsze atrakcje

Opublikowano
Wyspa Krk w Chorwacji – co warto zobaczyć? Poznaj najciekawsze atrakcje

Krk to prawdziwa perła wśród 1185 chorwackich wysp. Jest również największą z nich, lecz to nie jej rozmiar przyciąga co roku tysiące turystów. O atrakcyjności tej wyspy decyduje bowiem różnorodność atrakcji; rajskie plaże, nadmorskie miasteczka i wysokie góry otwierają przed Tobą wiele możliwości. Tutaj na pewno nie będziesz się nudzić, bez względu na to, czy wolisz relaksować się nad morzem, zwiedzać, czy uprawiać sport. Przeczytaj nasz krótki przewodnik po Wyspie Krk i sprawdź, co warto zobaczyć, spędzając tu urlop.

Wyspa Krk w Chorwacji – podstawowe informacje

Wyspa Krk w Chorwacji położona jest w samym sercu wspaniałej zatoki Kvarner, na południe od historycznego miasta portowego Rijeka, na Adriatyku. Wyspa ta liczy 405,78 km². Jest zatem mniej więcej tej samej wielkości, co sąsiednia wyspa Cres i wraz z tą ostatnią została uznana za największą wyspę archipelagu chorwackiego. Już w starożytności Krk, okrzyknięta została „Złotą Wyspą” i do dziś dumnie nosi ten piękny przydomek. Rzeczywiście, cechą charakterystyczną tej rajskiej wyspy jest wiele „złotych” dni. Oznacza to, że przez około 2500 godzin rocznie świeci tu słońce, A Ty możesz cieszyć się śródziemnomorskim klimatem i fantastyczną pogodą. Punktem orientacyjnym Wyspy Krk jest Most Krčki, który od 1980 roku łączy wyspę z lądem i umożliwia wygodny dojazd samochodem.

Wyspa Krk w Chorwacji – co warto zobaczyć

Co warto zobaczyć na Wyspie Krk? Spędzając urlop na tej wyspie, odkryjesz jej walory, zarówno te przyrodnicze, jak i historyczne. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie te najciekawsze. Oto miejsca, które warto zobaczyć na Wyspie Krk wraz z ich krótką charakterystyką:

 • Krk (miasto),
 • Vrbnik,
 • Baska,
 • Zatoka Vela Luka,
 • Jaskinia stalaktytowa Biserujka špilja,
 • Fulfinum Mirine,
 • Njivice.

Miasto Krk

Jednym z najpiękniejszych miejsc na wyspie Krk jest zdecydowanie miasto Krk ze swoją wspaniałą starówką. Do najciekawszych atrakcji należy tu Zamek Frankopanów z imponującymi murami twierdzy, malowniczy Vela Placa i Katedra Wniebowzięcia NMP z imponującą wieżą. Spacerując po historycznym centrum, będziesz przemierzać labirynt kamiennych alejek, odkrywać małe butiki, galerie i zachwycać się niepowtarzalną średniowieczną atmosferą tego miejsca. Natomiast w malowniczym porcie przekąsisz coś w urokliwych kawiarniach, barach i restauracjach. Jednak miasto Krk jest popularne nie tylko jako cel wycieczek. Stolica wyspy jest również znanym miejscem wypoczynku, gdzie liczne plaże ciągną się wzdłuż malowniczego wybrzeża, stając się idealnym miejscem wypoczynku.

Vrbnik

Winiarskie miasto Vrbnik jest zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc na Wyspie Krk. Punktem obowiązkowy Verbnika to zabytkowa starówka, która została zbudowana na skale prawie 50 metrów nad wybrzeżem. Bezpośrednio w centrum znajduje się również wiele pomników, budowli i kościołów wartych zobaczenia. Niewielką, lecz urokliwą atrakcją jest malutka alejka Klancic. Jej szerokość to zaledwie 40 cm, co czyni ją jedną z najwęższych uliczek na świecie. Nie da się jednak zaprzeczyć, że Vrbnik jest najpiękniejszy wieczorem. Właśnie wtedy otwierają się winiarnie, restauracje, zapraszając gości do magicznego świata śródziemnomorskich zapachów i smaków. Mówiąc o tym mieście, nie sposób pominąć piaszczystej, rozległej plaży, która znajdują się w pobliżu. To wprost wymarzone miejsce do zażywania morskich oraz słonecznych kąpieli. Na tym jednak nie koniec atrakcji. Wzdłuż wybrzeża ciągną się bowiem zapierające dech w piersiach zatoki, które wyglądają jak obrazek z najpiękniejszej widokówki.

Baska

Co warto zwiedzić na Wyspie Krk? Na Twojej liście nie może z pewnością zabraknąć słynnego kurortu Baska, na południu wyspy Krk. Dawna wioska rybacka zachwyca malowniczym krajobrazem oraz licznymi rajskimi plażami, dawną architekturą i domami położonymi nad brzegiem morza. Wzdłuż promenady urokliwego portu znaleźć można liczne restauracje i przytulne kawiarnie. Spacerując alejkami czarującego starego miasta, odkryjesz urocze place, galerie oraz muzea. Jeśli chodzi o zakwaterowanie, dużą popularnością wśród turystów cieszy się Hotel Heritage Forza, który wyróżnia się gustownym wyposażeniem i własną plażą. Wokół miasta znajduje się natomiast imponujące pasmo górskie. Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas, będziesz mógł wybrać się na wspaniałe wędrówki i przejażdżki rowerowe. Prawdziwym wakacyjnym magnesem dla turystów jest jednak Vela Plaza, około dwukilometrowa biała żwirowa plaża w fantastycznych turkusowo–niebieskich morskich kolorach i z niesamowicie pięknymi naturalnymi zatokami w bezpośrednim sąsiedztwie.

Zatoka Vela Luka

Zatoka Vela Luka jest zdecydowanie jedną z ciekawszych rzeczy do zobaczenia na Wyspie Krk. Ta malownicza, naturalna plaża wyróżnia się niezwykłym krajobrazem, tak niepowtarzalnym, że działa na turystów jak magnes. Do tego bajecznego zakątka można dotrzeć taksówką wodną lub zafundować sobie niezapomnianą wędrówkę przez krasowe góry. Wiele osób spędza tam dzień na kąpieli lub delektuje się kulinarnymi przysmakami małej tawerny. Najpiękniejszy widok zapewnia natomiast punkt widokowy Rebica, skąd widać dwie zatoki Vela Luka i Mala Luka. Wędrówka do zatoki Vela Luka trwa około półtorej godziny z Baski. W tym celu możesz wybrać jedną z dwóch tras. Piękny jest szlak turystyczny nr 9 przez góry lub szlak nr 8, wzdłuż wybrzeża i dalej przez wąwóz Vrzenicy.

Jaskinia stalaktytowa Biserujka špilja

Jaskinia stalaktytowa Biserujka špilja, znana również jako Jaskinia Vitezić, jest jedną z najpiękniejszych atrakcji przyrodniczych Wyspy Krk, a ponadto fantastyczną propozycją na wycieczkę w deszczową pogodę. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można zwiedzić małą, ale nie mniej wartą zobaczenia, jaskinię naciekową o długości 110 metrów i szerokości zaledwie 12 metrów, z licznymi zapierającymi dech w piersiach stalaktytami. Temperatura w tej jaskini wynosi zaledwie 15 stopni przez cały rok, co pozwoli Ci na odrobinę wytchnienia w upalny dzień.

Fulfinum Mirine

Fulfinum Mirine znajduje się w Zatoce Sepen i jest z pewnością jednym z najciekawszych odkryć archeologicznych na Wyspie Krk. Można tu zobaczyć wiele pozostałości dawnej osady rzymskiej z I wieku. Chociaż niektóre części zrujnowanego miasta zatonęły już w morzu, pozostała imponująca bazylika w kształcie krzyża z V wieku, która nadal jest w doskonałym stanie. Nie sposób pominąć także romantycznego szlaku turystycznego, który prowadzi do Parku Archeologicznego i urokliwego wybrzeże, które zachęca do kąpieli, zwłaszcza latem.

Njivice

Małe miasteczko Njivice jest uważane przez odwiedzających za jedno z najbardziej idyllicznych miejsc wypoczynkowych na Wyspie Krk. Centrum turystyczne tworzy malowniczy port rybacki z kolorowymi kamienicami. Urzekającą atmosfera tego miejsca z pewnością poczujesz w jednej z restauracji lub przytulnych kawiarni. Na linii brzegowej, o długości prawie 3 kilometrów, goście mogą również cieszyć się licznymi plażami i malowniczymi zatokami, które biegną wzdłuż promenady.

Wyspa Krk – podsumowanie

Kto choć raz był na Wyspie Krk, ten chętnie tam wraca. Złota Wyspa to raj na ziemi, który mimo wszystko kulturowo jest nam bliski. Nawet Polacy, którzy nie znają angielskiego, twierdzą, że bez problemu mogą porozumieć się z mieszkańcami wyspy, na przykład zamawiając posiłek czy coś kupując. Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Ci w zwiedzaniu wyspy. Organizując wyjazd do Chorwacji warto pomyśleć również o ubezpieczeniu turystycznym, które może ustrzec Cię przed finansowymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. zgubienie bagażu (o ile nie wystąpią wykluczenia).

 • Oceń ten artykuł
  4.8/5 (6 ocen)
 • Podziel się